baner

przechowywaniePlikow

Chmura kojarzy się państwu w dużej mierze z obłokami który są nad nami ale chmura ma również zupełnie inne znaczenie w branży IT. Właśnie o tym będę pisał w  tej części witryny. Mianowicie chciałbym państwu przybliżyć różne usługi które możemy zlecić do wykonania na zewnątrz. Chmura kojarzy się z przechowywaniem danych jednak jest to tylko i wyłącznie wycinek z tego co oferują nam rozwiązania w chmurze również dla zwykłego człowieka. Pisząc ten tekst korzystam właśnie z jednego z takich rozwiązań. Korzystam z systemu rozpoznawania mowy. Ja ten tekst po prostu dyktuje, mój głos jest przesyłany do odpowiednich serwerów i tam zamieniany jest na tekst który następnie wraca z powrotem na mój komputer i widzę efekt postaci pisanego tekstu w edytorze. To jest kolejny przykład właśnie takiego rozwiązania dostępnego w chmurze. Poza przechowywaniem naszych danych oczywiście bardzo często państwo korzystają z różnego rodzaju konewrterów plików na przykład pdf  do worda. Tutaj też pdfa wysyłamy do internetu, inaczej na jakiś serwer gdzie odpowiednie oprogramowanie konwertuję plik do Worda. Plik postaci dokumentu doc wraca do nas. Chmura to również dzielenie się zasobami w grupie, praca wspólna nad różnego rodzaju projektami czy dokumentami.

W tej części witryny będę się chciał skupić właśnie na takich podstawowych zastosowaniach dostępnych dla każdego prawie za darmo. Zaczniemy od wskazania różnych ciekawych miejsc gdzie można przechowywać dane, tworzyć kopie swoich danych. W jaki sposób pracować nad dokumentem w grupie czy to za pomocą narzędzi Dropbox, Google Drive czy one Drive.

Jeżeli chcemy korzystać z możliwości przechowywania danych, to pojawia się pytanie gdzie te dane przechowywać na jakich serwerach. Tutaj państwa zaskoczę praktycznie wszyscy użytkownicy androida jeżeli nie zmienili ustawień domyślnych korzystają z chmury do tworzenia kopii zdjęć. Wszystkie zdjęcia które państwo wykonujecie swoimi telefonem lądują na serwery Googla. Domyślne ustawienia są takie że zdjęcia widzicie tylko wy, jednak dla niektórych może być zaskoczeniem właśnie ta informacja że posiadają kopie zdjęć internecie. Na dziś jest to funkcja zdjecia. Bądźmy świadomi tego że korzystając szczególnie z usług Googla korzystamy z wielu jego rozwiązań. Bardzo długo musiałbym wymieniać usługi z których korzystamy za darmo w na serwerach tej firmy.  Podobnie działa Mikrosoft również posiada kilka usług dla użytkowników windows za darmo udostępnianych w chmurze.

Przechowywanie danych w chmurach nie do końca może być dla niektórych bezpieczne. Będą oni chcieli mieć gwarancję że te ich dane będą zaszyfrowane więc będą leżały gdzieś daleko na serwerze ale tylko i wyłącznie właściciel będzie miał prawo do ich odczytania i tutaj mamy również możliwość skorzystania z kilku rozwiązań gdzie pliki przesyłane na serwer są szyfrowane.

W obecnej chwili znam około dwudziestu dziewięciu miejsc gdzie można przechowywać swoje pliki. Ilość oferowanego miejsca jest bardzo różna począwszy od 500 mega a skończywszy uwaga uwaga na dwóch terabajtach lub trzydziestu sześciu terabajtach w  przypadku jednego z chińskich serwisów.

Praktycznie każde rozwiązanie do przechowywania danych ma swoją aplikację na telefon. Jak i również na komputer. To jest bardzo fajne rozwiązanie ponieważ możemy stworzyć sobie kopie dokumentów które mamy na komputerze i korzystać z nich również za pomocą telefonu. W każdej chwili taki dokument możemy udostępnić lub przesłać dalej za pomocą programu pocztowego który mamy swoim smartfonie. Ze swojego doświadczenia napiszę że praktycznie zapomniałem o istnieniu czegoś takiego jak pendrive.

Tak również coraz rzadziej pisząc dłuższe teksty stukam w klawiaturę po prostu korzystam systemu rozpoznawania nowy. Fakt że muszę to później poprawiać, uzupełniać o znaki interpunkcyjne czy też co szczególnie denerwujące poprawiać wyrazy, które system inaczej zinterpretował wcale mnie nie zniechęca do tego aby porzucić to rozwiązanie.

Na koniec tego wstępnego rozdziału chciałbym państwu zwrócić uwagę na jedną znamienną rzecz. Przeciwnicy takich rozwiązań mówią że pliki przechowywane w chmurze nie są już naszą własnością, tak naprawdę nie mamy żadnej kontroli nad nimi i tutaj proszę państwa się z tym zgodzę. W każdej chwili serwery mogą przestać działać i przez to stracimy dostęp do plików. Jednak uwaga ja wcale nie chcę polecać chmury jako miejsca gdzie będziemy przechowywać kluczowe dane, chmura ma nam zwiększyć komfort pracy, umożliwić działania których do tej pory nie mogliśmy podjąć z uwagi na ograniczenia. Bo czyż nie jest piękne kiedy pracujemy nad dokumentami w domu później możemy go pokazać na telefonie komórkowym czy tablecie innej osobie w cale go nie drukując. Następnie skorygować czy też dopisać kolejne części będąc na zupełnie innym komputerze, posiadającym zupełnie inny system operacyjny, następnie wrócić do domu i kontynuować edycję tego dokumentu. No właśnie chmura nie służy do tego by przechowywać tylko i wyłącznie tam nasze pliki. Chmura to tworzenie kopi plików, które mamy na komputerze i to jest właśnie bezpieczniejsze rozwiązanie do których będę państwa namawiał. To również wiele korzyści.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron