baner

 

Ten złowieszczy tytuł nie jest tak złowieszczy jak powinno się wydawać. Plany rozwoju Joomla przewidują zakończenie wsparcia dla Joomla 1.5 w Kwietniu 2012 roku. Co to oznacza?


Jeśli twoja strona działa dobrze i nie potrzebujesz wprowadzać w niej zmian – po prostu nic nie rób w sprawie jej aktualizacji zbyt pochopnie. A na pewno nie migruj do wersji Joomla krótkiej czyli 1.7. Szkoda czasu i pieniędzy. Poczekaj na wersję długą jaką będzie Joomla 2.5 wg planów będzie ona miała 18 miesięczny cykl życia. Zbyt pochopna migracja może przysporzyć ci wiele problemów które będzie trudno rozwiązać. A najtrudniejszy to ten że rozszerzenie którego używamy w wersji 1.5 nie doczekało się wersji pod nowa Joomle. Niestety będzie to częsty przypadek – wiele rozszerzeń nie jest aktualizowanych i już nie będzie, podobnie z szablonami. Co wtedy migracja ręczna czyli albo tworzenie własnego skryptu albo przepisywanie.


Czy aktualizacja Joomla 1.5 w ogóle jest konieczna

Obecnie wiele witryn pracuje na Joomla wersji 1. I mają się dobrze. Ale pamiętajmy aktualizacja prędzej czy puźniej będzie konieczna. Powodem jest aktualizacja oprogramowania serwera. Pewne dodatki nie będą pracować z nowymi wersjami PHPi MySQL, co więcej trwając wiecznie przy nie aktualizowanej wersji narażamy się na ataki hakerskie. Te dwa powody wystarczą aby się przygotować do spokojnej aktualizacji. Aktualizacji która przemyślana i przygotowana pozwoli uniknąć problemów i niemiłych rozczarowań.


Jak aktualizować joomla z wersji 1.6 do wersji 1.7 pokazuje ten film.

{youtube}M4dwM_s8j0U{/youtube}

Osobiście nie będę na tej stronie zbytnio rozwijał problemów i tematów dotyczących Joomla 1.5 poza koniecznymi i bieżącymi. Dla mnie ten system jest już schyłkowy i warto poświęcić więcej czasu Joomla 2.5 i studiowaniu nowych opcji oraz obserwacji doniesień o jej rozwoju.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron