baner

 

W tym poradniku pokazuję w jaki sposób przenieść stronę na inny serwer. Po co przenosić witrynę Joomla na inny serwer. Powodów jest kilka: np. inny hosting ma lepsze ceny – znacząco więc po co przepłacać, wykonujemy stronę na swoim komputerze lokalnie i jak już jest gotowa to ją przenosimy na właściwy serwer, kolejny powód konieczność przeniesienia związana z zakończeniem działalności naszego usługodawcy hostingowego. przenosiny stronyNiestety zdarza się nader często – w przypadku śmietnikowych usługodawców – zwanych też firmami krzakami. Różne przypadki jednak się zdarzają i warto zadbać o możliwość przeniesienia strony.

Akeeba backup – przeniesienie strony

Automatyczną metodę przeniesienia strony opartej o Joomla 1.7 oraz wersji starszych zapewnia nam komponent Akeeba Backup – od pewnego czasu posiada on kreatora przenosin strony, jest to bardzo prosty kreator i intuicyjny. Nie potrzeba żadnej znajomości magii Internetu.

Jak działa Akeeba Backup

Zasada przeniesienia strony o ten komponent jest niezwykle prosta. Najpierw wykonywana jest kopia systemy i spakowana do jednej paczki. Paczka ma rozszerzenie jpa – ta paczkę można rozpakować niestety tylko programem pobranym ze strony producenta komponentu, lub skorzystać z skryptu kickstart ale tylko na serwerze. Ja proponuję zmienić sposób pakowania na zip, co prawda mogą pojawić się problemy ale są one sporadyczne, a tak możemy ingerować w paczkę.

Paczka po spakowaniu jest wysyłana na serwer docelowy. Wcześniej jednak proponuję serwer docelowy przygotować to jest założyć bazę danych oraz przygotować folder w którym będzie instalowany przenoszony system.

Po przeniesieniu paczki na docelowy serwer należy ją rozpakować oraz przystąpic do instalacji gotowego systemu.

Proces przenosin trwa kilka minut, zależy od wielkości strony.

Własciwy kurs juz niedługo do kupienia na mojej stronie za około 5 zł.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron