Kurs Joomla - Kolejne odcinki za darmo. w odcinkach 18, 19 i 20 pokazuje podstawowe sprawy związane z ACL - nie wnikam tutaj w zaawansowane opcje poprostu pokazuje jak stworzyć nowe grupy, poziomy dostępu jak przydzielać prawa do działania na obiekatach

Odcinek 18

Odcinek 19

Odcinek 20

Odcinek 21 kursu - to odcinek poświęcony komponentom, na przykładzie Phoca gallery pokazuje skąd brać komponenty, jak je instalować i jak podłączyć je do menu - tak w uproszczeniu

Odcinek 22 - moduły - czyli jak je instalować, wstawiać na stronę - wszystko na pzrykładzie Phoca Gallery.

Odcinek 23 - dodatki czyli pluginy - instalacja pluginów, właczanie modułów oraz zasada działania pluginów na przykładzie Phoca Gallery pluginów, odsyłam też do kursu o galerii sigplus.

To koniec głównej części kursu o Joomla - proszę pamiętać, że te rzeczy pasują też do Joomla 2.5. Tutaj nic się nie zmieniło. Czyli można uznać, że to również kurs dla Joomla 2.5.

 

UWAGA:pewne lementy tylko sygnalizuje - czasami trzeba sięgnąć dalej aby nie popełnić błęu i testować rozwiązanie - dotyczy to ACL.

No i kolejne 4 częsci kursu. Część 14, 15 i 16 poświęcone sa jednemu tematowi budowaniu menu i szablonom. Oraz rozbudowie menu. Pokaże też co nam daje mega menu.

Część 14 - szablony moduły i menu - czyli co z tego połączenia wynika

Część 15 - budowa menu podrzędnych i operacje na pozycjach

Część 16 - zaawansowane operacje na menu w gantry

Część 17 kończy pierwszy etap kursu - udamy się w świat JED czyli poznamy centralną składnice Joomla, dowiemy się co to jest moduł, komponent i dodatek i jak są oznakowane na JED.

Ta pierwsza zawiera podstawowe informacje o budowie strony można ją pobrać z mojej strony za jedyne 5 zł, jest w rozdzielczości HD. Ci którzy kupili kurs Joomshopping zauważyli róznicę w jakości - na tamtym kursie sa zbliżenia, opisy adresy etykiety i piękny kobiecy głos jako lektorki. Ten jako darmowy nie ma tych super dodatków. Te 5 zł to koszty transferu i utrzymania serwera bezlimitów. Plik ma 386 mega, format mp4. Mogę wysłąc kurs na płycie koszt 10 zł i tylko list zwykły polecony bez mojej odpowiedzialności.

 

Tom drugi to praca z rozszerzeniami Joomla

Ale ten musi dopiero powstać.

Info dla marud - darowanemu koniu nie patrzy się w zęby, nie odpowiada ci kurs i luźny sposób mojej narracji nie oglądaj. Masz sugestie pisz. 

Całośc dostępna na Youtube.

No tak z różnych względów postanowiłem stworzyć zupełnie darmowy kurs - do obejrzenia na Youtube. Taki miałem chumri tak zrobiłem, nie jest to kurs byle jaki - można się czepić kilku spraw ale jednak merytorycznie ma poziom. Na dziś mam 13 oddcinków, na dziś czyli na 19 styczeń 2011 roku. Róznica pomiędzy tym kursem a moimi płatnymi polega tylko na tym, że moją oneniższą jakość oraz ja jestem lektorem, brak muzyki w podkładzie i nie ma czegoś takiego jak zbiżenia, objaśnienia i strzałki. Ale to najlepszy darmowy kurs Joomla 1.7 w sieci. Za jego pomocą każdy będzie mógł zbudować swoją stronę i to nie byle jaką.

Jeśli ktoś nie chce korzystać z Youtuba to może pobrać orginał za kilka złoty z mojej bazy ta opłata ma związek z koniecznością utrzymania transferu mojej strony, nie ma naprawde hostingów bez limitu.

Jak ktoś chce dostać kurs na płycie nie ma problemu 10 PLN i wysyłam.

Przypominam ten kurs jest rozprowadzany na zasadach licencji CC Creative Commons czyli zezwalam na przeróbki filmu, jego oddtwarzanie gdzie chemy i jak chcemy z zachowaniem autorstwa źródła, czyli pozostawieniu znaku wodnego w prawym dolnym rogu.

Część pierwsza Kursu - wstęp

Czyli po co i dlaczego jest zrobione to co jest zrobione inaczej dlaczego jest ten kurs, jaki ma cel oraz zasady użycia filmu.

Kurs Joomla 1.7 wstęp.

Część druga kursu - przygotowujemy serwer - czyli gdzie wgrać pobrane pliki, skąd wziąć pliki do polonizacji, jak założyć baze danych w DirectAdminie

Kurs Joomla - Przygotowanie serwera i pobranie plików

Część trzecia - instalacja i polonizacja Joomla 1.7 oraz edytora tekstu - czyli jak zainstalować i spolszczyć Joomla oraz edytor

Instalacja i polonizacja Joomla

Część czwarta - konfiguracja wstępna czyli co trzeba zmienić by Joomla była dobrze widziana przez Google, proste adresy, meta opisy, słowa kluczowe, oraz co zrobić by choć trochę była bezpieczniejsza.

Kurs Joomla ustawienia wstępne

Część piąta - Czyli tworzymy pierwszy artykuł, jak stworzyć pierwszy artykuł w Joomla, jak zmienić ustawienia wyświetlania i jakustawić by był na stronie startowej

Kurs Joomla - tworzenie artykułu

Częśc szósta - dzielenie artykułu i inne opcje związane z ustawieniami artykułu

Kurs Jooma - Ustawienia artykułu w Joomla 1.7

Część siódma - wgrywanie grafiki do artykułu, czyli jak dodać zdjęcie do artykułu, jak posługiwac się menadzerem mediów.

Kurs Joomla dodawanie grafiki

Część ósma - czym jest kategoria i tworzenie kategorii, podkategorii.

Kurs Joomla - tworzenie kategorii

Częśc dziewiąta - Statusy artykułów i kategorii, operacje wsadowe, zmiany statusów

Kurs Joomla - Statusy w Joomla

Część dziesiąta - tworzenie menu w Joomla 1.7 czyli jak stworzyć kolejne pozycje w menu głównym do artykułu i kategorii.

Kurs Joomla - tworzenie pozycji menu

Część jedenasta - modyfikowanie wyglądu stron wywoływanych przez menu

Kurs Joomla -Ustawienia wyglądu strony globalnie, oraz dla stron wywoływanych z menu

Część dwunasta - Szablon Beez oraz skąd brać szablony dla Joomla za darmo.

Kurs Joomla - skąd brać szablony

Część trzynasta - Biblioteka gantry i zawansowany panel edycji szablonu, czym jest moduł i jego pozycje

Kusr Joomla - szablon i biblioteka gantry

 

Na dziś to wszystko kolejne części już w sobote 21-stycznia-2012 do wydania Joomla 2.5 powinien być cały kurs w komplecie. A wydanie Joomla 2.5 juz 24 stycznia. Kurs Joomla 2.5 będzie też ale zrobiony na wersji angielskiej systemu - bo docelowo będzie po angielsku i po polsku, oraz w innych językach mam nadzieję, na początek niemiecki.

 

Ostatnio zaniedbałem aktualne doniesienia że świata Joomla, a dużo się działo. Pierwsza i najważniejsza sprawa Joomla została uznana za najlepszy CMS z otwartym kodem źródłowym, Joomla wygrała np. z drupalem.

Nie ukrywam, że jest to ogromna satysfakcja dla nas ludzi tworzących prace przy użyciu Joomla. Muszę nadmienić że jest już niedługo będzie nowa wersja Joomla 2.5 wspierana około 18 miesięcy.

Jak zwykle pojawiają się aktualizacje do wersji Joomla 1.7 oraz 1.5 – na dziś jeśli budujemy serwis już zalecam oczekiwanie na Joomla 2.5 lub budowę serwisu na Joomla 1.7 z wykorzystaniem sprawdzonych rozszerzeń.

Nasz sklep Virtuemart 2 dalej nie może doczekać się finalnej wersji – wersji oficjalnej. Ciekawi mnie czy zabraknie literek w alfabecie. 

Udostępniłem za to za darmo polską wersję Joomshoppin – ma małe braki ale to kilka linii. Moja wersja jest na bazie oficjalnego tłumaczenia. Przypominam że pobieramy Joomshopping z mojej skromnej pobieralni i instalujemy, jeśli witryna jest po Polsku to Joomshopping też jest po polsku.

Wkrótce niespodzianka dla miłośników tego systemu – pełna strona Joomal ze skrypetem JS i szablonem na bazie gantry. O tym wkrótce.

 

Miło mi donieść, że już za kilka dni pojawi się kurs podstawowy z obsługi Joomla 1.7. Kurs niestety będzie płatny. Kupić go będzie można w trzech wersjach

  1. wersja do pobrania w oddzielnych plikach MP4 bezpośrednio ze strony, nagranie w HD 1280x720, będzie to wersja najtańsza w cenie 19,90 PLN za całość
  2. Wersja standard mobilna także mp4, ale do obejrzenia na urządzeniach mobilnych w rozdzielczości zgodnej z urządzeniami mobilnymi cena 19,90 PLN za całość
  3. Wersja na płycie DVD – do obejrzenia na komputerze lub stacjonarnym DVD cena około 29,90 PLN z wysyłką.
Czytaj więcej: Kurs Joomla

Zgodnie z obietnicą, przedstawiam linki do filmów, które pokazują w jaki sposób dokonac migracji Joomla 1.5 do Joomla 1.7 oraz w jaki sposób dokonać migracji sklepu Virtuemart 1.1 do wersji Virtuemart 2

 

Osoby które chcą zobaczyć filmy na Youtube, tutaj linki. Jeśli filmy ci się przydały - to wiesz jak mnie wspomóc najprościej, zobacz sponsorów.

 

Czy warto migrować Virtuemart

Pobieramy potrzebne pliki do migracji Joomla 1.5 do 1,7 i Virtuemart

Proces migracji Joomla za pomoca jupgrade

Instalacja Virtuemart 2 oraz spolszczenie virtuemart 2 i Joomla 1.7

Migracja Virtuemart 1 do Virtuemart 2