baner

Joomla 30Dziś zanim światło dzienne ujrzy nowy smart fon czy nowy tablet, wcześniej pojawia się masa plotek i co z nich wynika czasami dużo albo bardzo dużo, a czasami jest to test sprawdzający zainteresowanie danym szczegółem technicznym.

A co z Joomla 3.0 - dokąd zmierzasz.

Jednego możemy być pewni – będzie już niedługo i ekipa ostro pracuje aby termin został dotrzymany, czyli jak to będzie. Z zapowiedzi wynika, że panel administracyjny przejdzie gruntowną rekonstrukcję, po co? Ten panel z małymi zmianami kosmetycznymi istnieje już od 6 lat. A jak wiemy w technologiach informatycznych to wieczność. Z tego co widać na zdjęciach i wynika z informacji od współpracowników przy projekcie nowa Joomla 3.0 będzie mieć super interfejs, który z założenia ma mieć bardzo zbliżony poziom dostępu do zaplecza jak i od frontu. Tak juz słysze głosy po co? O tym na końcu artykułu.

O co chodzi – jak wiemy od frontu strony możemy tak naprawdę nie wiele rzeczy wykonać dotyczących administracji stroną – nie da się np. stworzyć kategorii, albo ja o tym nie wiem. W nowej Joomal 3. 0 ma to być możliwe.

Według zapowiedzi inaczej będzie wyglądał proces instalacji – może nie będzie zbyt dużych zmian ale sam proces będzie odświeżony. Z tego co widziałem – nie jest ten kreator nie do przejścia.

Obecnie jest duża dyskusja dotycząca zmian w Joomla – duże grono osób, developerów – krytykuje zmiany i to nawet bardzo zwracając uwagę na to, że należy się skupić na poprawianiu tego co jest.

Ja zaliczam się do zwolenników rewolucji – niestety każda architektura, proces ma swoje granice. Nic nie żyje w próżni, zmienia się otoczenie i mu się musimy zmieniać. Nasza konkurencja też szuka lepszych rozwiązań, casami wręcz rewolucyjnych. Jak Joomla się nie zmieniała i trwała kilka lat w wersji 1.5 było dużo głosów – nic się nie dzieje Drupal, Wordpres idą do przodu. Teraz coś się dzieje.

Dam Państwu przykład – wszyscy wiemy, że czas życia silników spalinowych w dotychczasowej formie jest ograniczony, ta technologia doszła do granic możliwości. Tak tradycyjny silnik spalinowy już jest u kresu, ale nie tylko dlatego że nie potrafimy nic wymyśleć ale dlatego że zmieniło się otoczenie.

Joomla 3.0 wprowadza nowe rozwiązania – te rozwiązania niestety wymuszą zmiany u nas samych w produkcji rozszerzeń czy w pracy z Joomla 3.0. Ale nie oczekuję tutaj przewrotu, ale bardzie rewolucji, która musiała nadejść – cóż monarchia doszła do kresu – używając innego porównania.

Najlepiej obrazuje rozwój Joomla cykl życia produktu – nie będę cytował Kotlera, ale wszyscy wiemy ciągłe zmiany. Philip Kotler i Johan A. Caslione w książce – Chaos – pisze wyraźnie nie możemy być stali w podejściu do rzeczywistości. Czasy kiedy w uproszczeniu istniały dwa stany gospodarki czasy prosperity i czasy recesji już „zaczyna tracić myszką”. Joomla aby więc oprzeć się konkurencji nie może tylko skupiać się na udoskonalaniu się. Musi kreować nowe rozwiązania. Rozwiązania które za kilka lat będą czymś normalnym. A tak wracając do samochodu i lokomotywy – w XiX wieku chłopi rzucali się na to z kosami bo to wynalazek szatana. Dziś potomkowie nie mogą bez aut żyć.

Kończąc to co czytam o Joomla 3.0 w ciągu ostatnich dni – idą zmiany i to dobrze bo życie jest bardziej ekscytujące i wymagające.

W następnym wpisie chce przedstawić Państwu Responsive Web Design z czym to się je co to znaczy i dlaczego jest takie ważne. A za 5 lat wszyscy o tym zapomnimy bo otoczenie wymusi kolejne zmiany.

Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron