baner

Właśnie na początku grudnia została ogłoszona informacja że Joomla 2.5.28 będzie ostatnim wydaniem joomla 2.5 ta wersja będzie dostępna od 10 grudnia 2014. Co to oznacza?  Że już nie będzie więcej aktualizacji Joomla 2.5. skończyło się wsparcie dla tej wersji oprogramowania, nie będzie poprawek do wykrytych błędów, nie będzie poprawek dla luk bezpieczeństwa.

Natomiast rolę Joomla 2.5 przejmie Joomla 3.4 – czyli wersja LTR serii 3, która będzie wspierana przez dwa lata, podobnie jak to było w przypadku Joomla 2.5 która miała status LTR.
Jest zalecenie aby zaktualizować Joomla 2.5 do Joomla 3.4 niezwłocznie po ukazaniu się wersji LTR serii 3, po to by korzystać z nowych funkcji i mieć pewność, że nasza witryna będzie bezpieczna.

Warto tutaj nadmienić że wielu deweloperów przestaje również rozwijać swoje rozszerzenia dla joomla 2.5, w tej chwili będą się oni koncentrować przede wszystkim na wersji Joomla 3.4. Czyli kupując rozszerzenie dla Joomla 3.4 nie będziemy pewni czy zadziała ono na naszej witrynie z Joomla 2.5 i co więcej dostawca nie musi nam tego gwarantować.

Czy muszę już migrować do wersji Joomla 3.4 skoro moja strona działa dobrze?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest dosyć złożona. Migracji powinniśmy zasadniczo dokonać niezwłocznie, ponieważ już nie będzie żadnych poprawek Joomla 2.5 również tych związanych z bezpieczeństwem. Praktyka pokazuje co innego do dziś mam klientów, którzy proszę mnie o migrację z Joomla 1.x do 3.3, pomimo że joomla 1 już poszła w zapomnienie. A jak dużo witryn jest na Joomla 1.5 i działają bez problemu o tym już nie wspomnę. Decyzja należy do właściciela witryny jest rekomendacja migruj ale nie nakaz. Czym wcześniej to zrobimy tym koszt niższy.
Jak samodzielnie migrować Joomla 2.5 pokaże już niedługo na przykładzie konkretnym, gdzie będą galerie, sklep. Zresztą nie mówi się tutaj nawet o migracji a o tzw mini migracji.
Przypominam, że migracji z Joomla 2.5 do joomla 3.4 powinniśmy wykonać po wykonaniu kopii strony i sprawdzeniu czy ta kopia działa poprawnie.

Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron