baner

Już jest Joomla 2.5

Na szybko zrobiłem film – aż 6 minut pokazujący co nowego w Joomla 2.5, albo tez co się nie zmieniło.

Instalacja Joomla 2.5

Tutaj nie ma żadnych niespodzianek dla z2wykłego użytkownika ani nowych opcji potrzebnych przy standardowej pracy. Joomla 2.5 instaluje się jak poprzednie wersje.

Szybka aktualizacja Joomla 2.5

ikony aktualizacjiPo instalacji przechodzimy do panelu głównego i widzimy nowe ikonki – konkretnie dwie nowe ikonki, pierwsza informuje nas o tym czy nasza Joomla jest w najnowszej wersji, jeśli nie to możemy na tą ikonkę kliknąć i zaktualizować Joomle 2.5 szybkim ruchem kliknięcia myszki. Mam nadzieję że tera ze to będzie działać bez problemu. Druga ikonka odpowiada za aktualizację rozszerzeń dla naszej Joomla 2.5.

Obie ikonki przenoszą nas do tych samych funkcji ułatwiają nam otrzymywanie automatycznych informacji o nowych wersjach systemu.

Finder w Joomla 2.5

finder

O tym rozszerzeniu już pisałem wcześniej – jest to nowy system indeksowania zawartości naszej witryny i pokazywania wyników wyszukiwania potrzebnych treści na naszej stronie. Jest on umieszczony w komponentach i ładnie się nazywa smart serach – czyli inteligentne wyszukiwanie. Dla mnie jest to jedna z ciekawszych nowości w Joomla 2.5

SEO dla wersji językowych

Kolejna zmiana która nas tak mocno nie dotyczy to poprawki w SEO dla różnych wersji językowych. Z Joomla.org podam taki przykład: Joomla dla języka arabskiego jest tłumaczona na język „uniwersalny” arabski. Jednak to tłumaczenie jest używane w 27 krajach. Dla tych krajów jest więc prefiks AA-aa który jest im nie przydatny. Wiec stworzony dodatek który ułatwia rozróżnianie języków i np. AA-as to Arabia Saudyjska to ułatwia pracę wyszukiwarek,

Baza danych

baza

Następna nowość to sprawdzanie wersji bazy danych. Po przejściu do instalatora pojawia się nam nowa zakładka – właśnie sprawdzenie bazy danych oraz podaje nam podstawowe informacje o tej bazie. Chyba dla zwykłych użytkowników mniej potrzebna funkcja.

Tłumaczenie rozszerzeń

nadpisanie

Kolejna funkcja jakże przydatna gdy instalujemy aktualizację nowego komponentu w naszym systemie. Okazuje się że nasza wersja ma nie przetłumaczone niektóre linie – za pomocą tej funkcji możemy odnaleźć te wpisy i je nadpisać.

Joomla 2.5 offline z obrazkiem i Captcha

captcha i ofline

W Joomla 2.5 zaszły małe zmiany dotyczące ustawień naszej strony offilne – z ciekawszych opcji można zaliczyć to, że po włączeniu strony offline można dodać własny obrazek. Doszły też zmiany bardziej znaczące – do rdzenia systemu został dołączy Captcha – czyli weryfikacja czy rejestrujący nie jest robotem.

Filtrowanie artykułów po poziomach

max kategorii

A teraz pora na największe udogodnienie moim zdaniem – filtracja artykułów na liście za pomocą kategorii. Już teraz możemy przefiltrować konkretną podkategorię. Wcześniej jeśli wybraliśmy jakąś kategorie to pokazywały się artykuły z tej kategorii i pod kategorii. Tera zmożemy ustawić jak głęboko ma sięgać filtr.

User notes

user notes2

Kolejna nowość to notatki do użytkowników – cóż to jest takiego, a prosta funkcja ale bardzo ciekawa. Do każdego użytkownika można przypisać notatkę o nim, chyba bardziej przydatne przy witrynach gdzie jest wielu redaktorów czy zwykłych użytkowników.

Co jeszcze nowego w Joomla 2.5

Tych zmian jest więcej i nie sposób ich przytoczyć w jeden wieczór zaraz po publikacji wersji beta. To mój subiektywny wybór nowości w Joomla 2.5 i nie wyczerpuje wszystkich jakie się pojawiły.

A co z rozszerzeniami?

Na koniec postanowiłem potestowac zgodnośc co niektórych zrozszerzeń jak JS, VM2 kilka szablonów - niestety nie jest ciekawie nie wszystko się ładnie i płynnie instalowało np szablony Shape5 miały błedy. VM2 też, JS nie miał poważnych błedów.

Czekamy na aktualizację rozszerzeń i pamiętajmy że Joomla 2.5 będzie rozwijana przez 18 miesięcy plus 3 miesiace wsparcia.

Czy warto przenieść stronę na Joomla 2.5

Tak i to koniecznie jeśli korzystasz z Joomla 1.6 i Joomla 1.7 - wersja Joomla 1.7 juz niedługo nie będzie rozwijana i wspierana. Podobnie z Joomla 1.5 za kilka miesięcy, prawdopodobnie w kwietniu 2012 roku będzie koniec wsparcia dla tej wersji. A joomla 2.5 cóż 18 miesięcy spokoju.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron