baner

Dziś rozpoczynam pracę nad kuresm Joomla 2.5 kurs będzie już płatny - wszyscy którzy chcą korzystać z wersji darmowej polecam kurs dla Joomla 1.7 wiele tematów jest podobnych. Poniżej tekst pierwszego rozdziału i darmowa próbka tego rozdziału już wkrótce do pobrania.

Joomla to darmowy system tworzenia stron internetowych. System rozwijany przez wielką społeczność wolontariuszy na całym świecie. Jest to system który zdobył wiele nagród oraz jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się systemów na świecie . Obecnie Joomla używa ponad2.8 procent witryn na całym świecie.

http://w3techs.com/technologies/overview/content_management/all

Statystyki są nie ubłagane i ten udział rośnie, dużym konkurentem jest WORDPRESS. Dlaczego systemy typu Wordpress, drupal, Joomla tak szybko zdobywają rynek – bo są darmowe oraz ciągle rozwijane. Systemy autorskie firm, są bardzo sprofilowane, oraz uzależniają wydawcę od systemy dostawcy. W joomla tego nie ma, sam możesz stworzyć swoją strone. Również za pomocą tego przewodnika. Popatrzmy na udział w całości systemów CMS ponad połowa udziałów to wordpress który szczególnie jest popularny w krajach takich jak Japonia, Korea.

Hostoria Joomla

Nazwa Joomla wywodzi się od słowa Jumla z języka Suahili i oznacza po polsku „wszyscy razem” Po nagielsku All Toogewer .

Joomla swoje początki ma w systemie Mambo to jest protoplast Joomla – dosyć popularny system w swoim czasie. Jednak w 2005 roku na skutek rozłamu pomiędzy Fundacja mambo a developerami, znaczna część osób odeszła i rozpoczęli własny projekt własnie pod nazwą Joomla. Tak powstałą w 2005 roku Joomla 1, która swój czas rozwoju zakończyła 2009 roku na wersji 1.0.15, wiele witryn do dziś używa tej wersji

W 2005 roku rozpoczęto pracę na Joomla 1.5 ta wersja ujrzała światło dzinne w roku 2008 i większość stron Joomla pracuje właśnie na tej wersji, Koniec wsparcia dla tej wersji przewidziany jest w kwietniu 2012 roku.

W roku 2008 rozpoczeto też pracę na wersją Joomla 1.6. wersja stabilna ukazała się w roku 2011 w styczniu. Jest to wersja o krótkim okresie wsparcia i już w połowie roku wsparcie dla Joomla 1.6 się zakończyło. W Lipcu 2011 roku wyszło wydanie Joomla 1.7 to także jest wydanie o krótkim okresie wsparcia. Również mniej więcej w tym okresie społeczność zgromadzona w Okół Joomla zdecydowała, że nowa wersja Joomla już nie będzie miałą numerka 1.8 a numer 2.5.

W ten oto sposób powstała Joomla 2.5 która zostałą wydana w styczniu 2012 roku – jest to wydanie o długim okresie wsparcia czyli 18 miesięcznym.

Przyszłość Joomla!

Obecnie prace nad systemem uległy ogromnemu przyspieszeniu, już niedługo ukaze się wersja Joomla 3.0 to będą wersje krótkie czyli o wsparciu tylko 6 miesięcy aż do wersji Joomla 3.5 która zastąpi Joomla 2.5. Osobiście śmiem przypuszczać że imprezy typu Joomla Day moco popularyzują system.

Co Joomla 2.5 może mi dać?

To bardzo ciekawe pytanie, na które odpowiedź jest dosyć złożona.

Joomla pozwala zbudować stronę internetową bez znajomości HTML. Jednak nie jest tak do końca. Zadajmy pytanie inaczej czego potrzebujesz i kim jesteś. A odpowiedź będzie zależna od tych dwu pytań. Bo Joomla to najbardziej elastyczny system pozwala się dostosować do wielu potrzeb, To system bardzo potężny który umożliwia zbudowanie strony osobistej jak i strony wielkiej korporacji czy miasta. To system który dzięki rozbudowanym możliwościom pozawala zbudować strony z wieloma redaktorami, administratorami o różnych stopniach dostępu.

Jeśli jesteś zawodowym twórcą stron internetowych dostajesz sprawdzony system do budowy potężnych witryn dla każdego rodzaju klienta, znając HTM, PHP i możesz mocno spersonalizować Joomla. Dostosować ja do swoich potrzeb.

Jeśli jesteś informatykiem któremu zlecono budowę strony swojej organizacji to pewnie nie będzie ci trudno za pomocą tego kursu zrobić stronę opartą o Joomla, możesz mieć problemy z personalizacją ale to może nie być ci potrzebne. Spokojnie zbudujesz stronę szkoły, uczelni, czy instytucji.

A może jesteś właścicielem małej firmy, czy osobą prywatną która chce zbudować własną stronę bez ponoszenia kosztów nie ma problemu zaczynaj pracę z Jomla w tym kursie zobaczysz wiele pomysłów jak za darmo budować atrakcyjną stronę. Nie musisz znać HTM czy CSS pokaże ci wszystko w prosty sposób krok po kroku.

Kim jestem

Hmmm. To trudne pytanie. Mężczyzna w średnim wieku przed 40. Jednym z młodszych absolwentów prestiżowych studiów MBA, Ukończyłem studia ze specjalizacja w marketingu politycznym. Ukończyłem masę szkoleń z zakresu Public relations oraz marketingu. Ukończyłem również studia podyplomowe zarządzanie przedsiębiorstwem w erze Internetu. Od 1998 roku robię strony internetowe hobbystycznie, ostatnio również zawodowo. Miałem styczność z róznymi klientami od firm gdzie klient mi powiedział chcę stronę no robie meble pan coś wymyśli do klentów o dużych wymaganiach. Zawodowo przetoczyłem się przez szereg firm zanim wylądowałem na swoim. Były to małe firemki jak i duże firmy o zasegu międzynarodowym, jednak zawsze kiedyś przychodzi moment, chcę pracowac dla siebie mam wiedzę i doświadczenie zrobię coś dla siebie i tak powstało IDW.

Do czego dążymy w tym kursie

W tym przewodniku pokażę państwu jak zbudować stronę internetową za pomocą Joomla 2.5. Strona do instalacji zostanie dołączona do kursu – czyli wystarczy zainstalować ją i otrzymamy efekt naszej pracy. Po drodze będą jeszcze inne mniejsze strony które też będzie można pobrać i zainstalować. Czego się nauczymy:

Jak wybrać hosting i kupić domenę – praktyczne porady aby potem nie żałować.

Jak zarządzać hostingiem czyli założymy bazę danych, konto mail, podłączymy domenę, zarządzać plikami przez WWW na serwerze.

Pokażę przydatne darmowe narzędzia do pracy nad stroną, które wykorzystamy do pracy i skąd je pobrać.

Pokaże jak instalować Joomla 2.5 i opiszę kroki instalacji.

Po instalacji zapoznamy się z podstawowymi pojęciami koniecznymi do rozumienia kursu, czyli co to jest strona frontowa, co to jest panel, ikony skrótów, zakładki. Pokażę jak skonfigurować podstawowe sprawy w Joomla 2.5

Pokazę jak aktualizować Joomla 1.5 do wersji 2.5 oraz 1.6/1.7 do wersji Joomla 2.5

I zaczniemy tworzyć artykuły zarządzać mediami, instalować inny edytory , tworzyć tabele, jak budować strukturę treści za pomocą kategorii i jak z nich korzystać.

Kolejny wielki temat to odnośniki – czyli budujemy menu, ścieżkę powrotu, dzielimy artykuły na części dodajemy tekst czytaj więcej. Budujemy użyteczność strony. Pokażę jak zorganizować układ treści na stronie na co zwrócić uwagę.

Szablony – skąd brać szablony czyli szablony darmowe, szablony płatne, kluby z szablonami, program do tworzenia szablonów, modyfikacja szablonów opartych o biblioteki framworki – dla nie znających html i CSS, jak modyfikować szablon tylko za pomocą CSS, Trochę o grafice JPG i PNG po co i do czego różne formaty plików.

Kolejny wielko dział to rozszerzenia omówię skad brać komponenty oraz poznamy JED i oznaczenia

Omówię komponenty rdzenia Joomla oraz przykładowy komponent , przejdziemy do moułów oraz dodatków. Jak tłumaczyć rozszerzenia.

W kolejnym dziale wielkim zajmiemy się prawami dostępu i użytkownikami czyli ACL – jak efektywnie zarządzać stroną za pomocą ACL, co ACL może nam dać i przyczynić się to stworzeni naprawdę efektywnej strony.

Joomla jako system do budowy stron wielo języcznych czyli budujemy strony wielo języczną.

Joomla i wyszukiwarki

Dodajemy naszą stronę do Google, optymalizujemy pod kątem SEO, badamy efekty naszej strony, czyli poznajemy narzędzia dla webmasterów, Google Analytics. Jak pozycjonować stronę jak walczyć o linki – czyli kilka słów o pozycjonowaniu dla początkujących. Powiem co tą są bany i filtry i jak z nich wyjść.

W ten sposób stworzymy podstawową stronę która da nam podstawy do pracy z następnymi etapami w kolejnych przewodnikach kursach. Czyli zbudujemy sklep internetowy w oparciu o Joomshopping, Virtuemart. Zbudujemy galerię czy forum ale to kolejne przewodniki

Czyta najlepszy głos jaki mogłem sobie wymarzyć czyli Izabela piękny i głęboko zmysłowy głos. Kurs wykonany w HD 1280x720 do obejrzenia na TV, Komputerze będą też formaty do obejrzenia na tablecie czy komórce. Co mój kurs wyróżnia poza głosem – oznakowanie strzałkami i kołami, zbliżenia system nawigacji – dynamiczny pokaz i ciągły ruch – nie jest to nudny film z jednym ekranem gdzie śledzimy tylko ruch kursora.

Zapraszam

Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron