baner

edycjaszablonu1Joomla 3.2 ma znacznie poprawiny edytor szablonów, do tej pory aby wprowadzić nawet małe zmiany bardziej się opłacało, przegrywać pliki szablonu na komputer i edytować je lokalnie. Dziś już nie ma takiej potrzeby. Edytor szablonów dla Joomla 3.2 jest czymś zupełnie nowym, dającym na spore możliwości w edycji i modyfikacji wyglądu strony.

Na przykładzie z filmu pokazuję w jaki sposób zmienić logo i kolor w szablonie vertex dla Joomal 3.2, proszę zauważyć, że jest to bardzo proste i zawiera się w kilku krokach.

 

Dostęp do plików graficznych

Obecnie mamy dostęp do wszystkich plików w naszym szablonie nie tylko index.php czy css, mamy dostęp do plików graficznych. Aby zmienić logo zaszyte w szablonie wystarczy odnaleźć plik logo, skasować poprzednie plik i wgrać nasze logo o odpowiednim rozmiarze i odpowiednim rozszerzeniu. Oczywiście nie wszystkie szablony mają tak wstawione logo, w Gantry zmieniamy logo w panelu szablonu.
Ciekawostka bardziej jest możliwość przycinania plików graficznych, ale jest to ciekawostka, bo nie ma praktycznie szansy aby to wykorzystać w sposób efektywny.

wgranbiepliku

Edycja plików CSS

Jak już mamy poprawione logo, to teraz czas na zmiany w plikach css lub less. Na przykładzie z filmu pokazuje jak zmienić kolor nagłówka szablonu. Wystarczy znaleźć numer linii i nazwę pliku, przejść do menadżera szablonów i tam kliknąć na wybrany plik – otworzy on się nam w prostym edytorze tekstowym. Uwaga w tym edytorze mamy kolorowaną składnie i numerowanie linii. Odnalezienie potrzebnego wpisu jest jus proste, podmieniamy lub dodajemy nowe wartości, zapisujemy i zmiany są w już wprowadzone.

edycjaplikuscc
Niestety nie można tak łatwo postąpić z plikami less, tutaj pliki są kompilowane i nijak ma się numer linii wzięty z firebuga do rzeczywistego numeru pliku less.
Oczywiście możemy utworzyć nowy plik. Jakie pliki będą widoczne w menadżerze ustawiamy w opcjach menadżera.

 

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=yVJ9Bsi2IVw[/youtube]


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron