joomla 37 co nowego

Klika tygodni temu przeczytałem, że z Joomla 3.7 zostanie wycofany nowy router, o powodach tej decyzji napiszę w oddzielnym tekście. To niestety spowodowało znaczne zmiany w harmonogramie prac nad nowa Joomla 3.7. Skoro Reuter zostanie wycofany to, trzeba było jednak wiele spraw pod to podporządkować i pojawiła się informacja, że za kilka miesięcy jak tylko zostanie router dopracowany zostanie właśnie główną nowością w Joomla 3.8

Czytaj więcej: Joomla 3.7 już za rogiem a za chwilę Joomla 3.8

No tak niedawni pisałem, że będziemy się nową wersją Joomla 3.7 cieszyć się już od grudnia tego roku a tutaj zmiana. Parę dni temu na oficjalnej stronie Joomla można przeczytać, że nowa Joomla 3.7 będzie wydana dopiero w marcu 2017 roku, a dokładnie aż 28 marca 2017 roku, czyli za 4 miesiące od chwili pisania tego tekstu, długo, podobno powodem przesunięcia wydania są zmiany personalne. Jednak nowości jakie są wprowadzane zasługują na dopracowanie.

Czytaj więcej: Droga do Joomla 3.7 - nowe plany

Gdybyśmy wiedzieli dokładnie jakie pliki są zmieniana lub jakie dodawane nie było by problemu, po prostu podmieniamy je prawidłowymi plikami a kasujemy te niepotrzebne. Tak niestety nie jest. Takim standardem jest zmiana plików Index.php w głównym katalogu Joomla, pliku configuration.php tez jest często podmieniany, stąd często jest rekomendowane zapisanie go w innej niedostępnej lokalizacji, czasami pojawiają się wpisy w pliku .htaccess, no wg mnie poszukiwania trzeba rozpocząć do pliki index.php szablonu – ten plik jest zawsze zmieniany gdy na naszej stronie pojawiają się ukryte linki. Czyli mamy potencjalne 4 lokalizacje. Niestety nie jest tak łatwo, ostatnio się spotykam ze zmianami w zupełnie innych plikach jak leżących głęboko w katalogach Joomla, jest to normalne, haker nie chce abyś za szybko odnalazł jego kod. Poszukiwania metoda ręczną wg mnie są nie możliwe. Jest kilka innych metod.

ochrona strony z Joomla

Czytaj więcej: Włamano się na stronę z Joomla – co zrobić, część2

Joomla 3.7 nowości

Na temat nowości w Joomla 3.7 można już poczytać w Internecie. Wiele jest również tekstów po polsku, w sumie nie będę wyjątkowy w tym, że także napisze co nowego w Joomla 3.7. Jednak mój tekst będzie się opierał o prezentacje Brian Teeman’a na konferencji w Tel Avivie. Osoby znające Joomla wiedzą dokładnie kim jest ten człowiek i co wie. Sądzę więc że jego prezentację o nowościach w Joomla 3.7 można uznać za najbliższą temu co będzie faktycznie wdrożone.

Czytaj więcej: Joomla 3.7 nowości i termin wydania

To ostatnia Joomla z serii 3. Teoretycznie kolejna powinna być już wersja Joomla 4. W prowadzono w niej około 400 poprawek. O wybranych piszę w innym artykule.  Proszę pamiętać że to nie jest migracja ale aktualizacja i wykonujemy ja z poziomu panelu administracyjnego. Wcześniej radzę wykonać kopię bezpieczeństwa.
W związku z tym, że jest Joomla 3.6 zapraszam do pobierania darmowego ebooka.  Do pobrania tutaj ebook Joomla 3.6.