baner

Bardzo wygodna jest w Joomla 3 możliwość dodawania treści do witryny od strony frontowej. Użytkownik o odpowiednich prawach loguje się i może stworzyć artykuł, dodać obrazy i zapisać go, potem użytkownik o wyższych prawach ten artykuł sprawdzi i opublikuje. Problemem dla wielu administratorów witryn jest folder images – po prostu każdy użytkownik widzi w nim wszystkie obrazy i foldery. Co gorsza jeśli korzystamy z edytora JCE dla Joomla 3, to nagle okaże się, każdy użytkownik ma dostęp do folderu images, co więcej może wgrywać tam zdjęcia swoje, może kasować i tak dalej. Ta sytuacja ma miejsce kiedy korzystamy z ustawień domyślnych, jednak można to zmienić.
Edytor JCE ma profile, które umożliwiają dostosowanie jego parametrów do konkretnej grupy userów, o tym napisze kiedy indziej. Niestety konfiguracja profili jest głęboko ukryta, a jeszcze głębiej parametr odpowiedzialny za tworzenie katalogów użytkowników – tak katalogów użytkowników.

Do czego dążymy konfigurując JCE edytor w Joomla

Chcemy aby każdy użytkownik miał swój katalog do którego będzie miał dostęp tylko on i administrator witryny, użytkownik nie będzie mógł podglądać plików innych użytkowników ani też ich edytować i z nich korzystać.
Klikamy kolejno tak jak na ilustracjach:

1 jce editor profile
JCE editor, dalej profiles

1 jce editor profile2
Teraz najważniejsze aktywujemy i edytujemy ten profil z którego będziemy korzystać na stronie frontowej (pomijam to w tym artykule świadomie, część jest opisana w moim ebooku) następnie otwieramy ten profil. Przechodzimy na zakładkę plugin parametrs tutaj szukamy ikony Image menager i na nią klikamy.

1 jce editor profile3 image

Nas najbardziej interesuje pole file directory pat.

1 jce editor profile4 image vairables

 

Jak najedziemy na etykietę pola wyświetli się nam chmurka z zmiennymi jakie możemy wpisac w to pole, proszę zauważyć że mamy tam możliwość wybrania nazwy użytkownika, czyli kolejno podajmy ścieżkę do katalogu w jakim mają powstawać foldery użytkowników potem podajemy nazwę użytkownika lub jego ID lub jego grupę do której należy np. wpisujemy coś takiego: images/stories/$usertype/$username  
Po zalogowaniu użytkownika powstanie taki o to efekt w folderze images dalej stories powstanie foldr author i dalej folder konkretnmego użytkownika

1 jce editor profile4 image efekt


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron