baner

Jest już przypuszczalna data pojawienia się Joomla 3.5 będzie to pierwszy grudnia, czyli już zupełnie nie długo. Jako, że jest to aktualizacja duża to należy się spodziewać jakiś nowości i jest takowa zapowiedziana. Mianowicie nowa Joomla 3.5 będzie obsługiwać dodawanie obrazków do artykułu na zasadzie przeciągnij i upuść. Czyli chwytamy grafikę umieszczoną na pulpicie i przeciągamy ją na obszar okna edytora tekstu. Grafika zostanie zapisana w głównym folderze obrazów.


Nie ukrywam jest to spore usprawnienie pracy z grafikami w Joomla, jednak wciąż czekam na poprawę menadżera mediów w Joomla – nie wątpliwie takie usprawnienie jest zapowiadane właśnie od wersji 4.


Przypominam że Joomla jest odchudzana i co niektóre komponenty będą wypadać, czy w wersji Joomla 3.5 również możemy się spodziewać że jakiś komponent wypadnie. Od wersji Joomla 3.4 nie mamy już komponenty com_weblinks – czy ktoś go używał? Czy ktoś wie do czego on jest – no tak niewiele osób. Stad decyzja o jego usunięciu, podobnie będzie z kolejnymi komponentami – czy padnie na banery? A może na com_newsfeeds? Tak w Joomla 3.5 ma być zdecydowanie mniej komponentów, przez co ma być prościej.
Tutaj uwaga dosyć istotna – po aktualizacji z Joomla 3.4 lub wcześniejszej nie zobaczymy mniejszej ilości komponentów, one będą dalej. To odchudzenie dotyczy tylko nowych instalacji!!! Tak jak to było z com_weblinks, w nowych instalacjach Joomla już nie ma tego komponentu, ale przy aktualizacji pozostał. Tak więc podkreślam nowe aktualizacje nie usuwają komponentów które już są w Joomla.

Joomla 3.5 a LTS czyli wersja długiego wsparcia - JUŻ NIE!!!

Idea LTS – taka idea była ale już je nie ma – Joomla 3.5 nie będzie wersją o długim okresie wsparcia, taki kiedyś był plan ale już go niema!!! Tak wiec Joomla 3.5 będzie standardową wersją tak jak Joomla 3.4 czy 3.3. Tak więc w Internecie znajdziecie Państwo bardzo dużo różnych informacji że joomla 3.5 będzie miała wsparcie 2 letnie. Taki był kiedyś plan, ale zaprzestano jego realizacji po prostu wprowadzało to chyba zbyt dużo zamieszania; dwie równoległe wersje. Joomla potrafi zaskakiwać pamiętają Państwo skok z Joomla 1.7 do 2.5 i powstanie koncepcji wersji długiego wsparcia i krótkiego – tak sam wyjaśniałem te wersje. Dziś to już historia wracamy do kolejnych numerków. Jak długo? Nie wiem i chyba nikt tego nie wie. Wążne jest to że będzie za jakiś czas wersja JOOMLA 3.6.