baner

Możemy się już dokładnie przyjrzeć nowością jakie będą zaimplementowane Joomla 3.5.  nowości jest całkiem sporo  najpierw przedstawiamy te o których jest mowa w artykułach zapowiadających nadejście Joomla 3.5 następnie pokażę kilka zmian które dostrzegłem w nowej Joomla 3.5.

Aktualizacja wtyczki powiadomień o  nowych wersjach rozszerzenie i samej Joomla 3.5

Nowa funkcja została wprowadzona przez twórcę Akeeba Backup, udostępniło on swój kod po to aby wspomóc projekt Joomla. Wielu z nas  administratorów o tym, że jest nowa wersja systemu czy rozszerzenia dowiaduje się dopiero wtedy kiedy zaloguje się na zaplecze swojej witryny. Nowa funkcja pozwoli wysyłać z systemu informację na adres mailowy głównego administratora o tym, że pojawiła się nowa wersja Joomla czy też nowa wersja rozszerzenia. Jak widać jest to bardzo pożyteczna funkcja. Wielu twórców witryn po jej zakończeniu zapomina o tym że powinno się aktualizować każdą witrynę.

nowosci w joomla 3.5 informacja na meila o aktualizacji

Przesyłanie anonimowych danych o środowisko w którym pracuje Joomla 3.5

To jest dosyć kontrowersyjna nowość, tak może się wydawać na początku, ponieważ nowa Joomla 3.5 będziesz wysyłała dane o środowisku w którym pracuje do centralnego systemu kontrolowanego przez Joomla.org. Teraz pojawia się pytanie jakie dane będą przesyłane?  Mowa tutaj jest o: wersji php, wersję serwera, wersji bazy danych, typie bazy danych oraz wersji samej Joomla. Jeśli takie informacje faktycznie będą przesyłane to być nie musimy się obawiać o “prywatność swoich stron”. Podczas dyskusji dotyczących tego rozwiązania padły argumenty że w Joomla też powinno sie zaimplementować to rozwiązanie ponieważ takie występuje już w Wordpres oraz Drupalu. Uwaga możemy wyłączyć tą nową funkcję przez włączenie dodatku, który się nazywa System - Joomla! Statistics.

nowosci w joomla 3.5 ststystyki

Statusy artykułów na liście kategorii

Na początku chcę powiedzieć że ta nowość nie została zaimplementowana tylko i wyłącznie do komponentu treści w Joomla możemy ją znaleźć również w komponencie reklamy, doniesień i kontaktów.

Na zrzucie ekranu widzimy, że na liście kategorii przy nazwie kategorii pojawiły się nowe kolumny. Widzimy tam ile artykułów w danej kategorii ma status opublikowane, czy też nie opublikowane, wyrzucone do kosza lub też zarchiwizowane. Teraz bez potrzeby przenoszenia się do listy z artykułami i filtrowania będziemy mogli zobaczyć czy w danej kategorii są aktywne artykuły czy też wszystkie artykuły są wyrzucane do kosza albo jeszcze inaczej w danej kategorii nie ma żadnych artykułów. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Podobnie działa ta funkcja w komponencie reklama, w komponencie doniesienia i w komponencie kontakty. Oczywiście proszę pamiętać  że musimy być na liście kategorii. Bardzo przydatną funkcją w tej nowości jest to, że po kliknięciu na przycisk z ilością artykułów w danej kategorii zostaniemy automatycznie przekierowani do listy z tymi artykułami.

nowosci w joomla 3.5 lista kategorii

Dodanie odnośników: strona frontowa, strona administratora w module status użytkownika.

Zasadniczo dla mnie średnio przydatna funkcja, ponieważ pozwala ona dodać w dolnym pasku 2 skróty pierwszy prowadzi do podglądu naszej witryny a drugi prowadzi do panelu administracyjnego naszej witryny. Nowość ta została zaimplementowana do już istniejącego modułu  który nazywa się user status. W jaki sposób odszukać ten moduł. Na liście z modułami należy wybrać: zaplecze 1, następnie odszukać moduł user status 2i tam włączyć lub wyłączyć nowe funkcje.

nowosci w joomla 3.5 ststus uzytkownika

 

nowosci w joomla 3.5 ststus uzytkownika jak sie dostac

Dodanie pliku custom.css do szablonu protostar

Rzadko kiedy używam szablonu protostar jedynak dodanie tej funkcji skłoniło mnie do opisania pewnych mechanizmów które funkcjonują w w szablonach Joomla.  Jeżeli dokonujemy zmian w jakimś komercyjnym szablonie w plikach css3 też less, następnie ten szablon zaktualizujemy istnieje niebezpieczeństwo że nasze zmiany zostaną nadpisane przez aktualizację. Dlatego też wprowadzono w wielu szablonach dodatkowy plik custom.css, który misumy utworzyć lub uzupełnić własnymi stylami. To właśnie w tym pliku wpisujemy wszystkie zmiany personalizujące wygląd szablonu. Taka funkcja została wprowadzona również w szablonie protostar, wszelkie zmiany jakie będziemy wprowadzać wyglądzie szablonu powinniśmy wykonywać przez plik custom.css. W jaki sposób działa plik custom.css, to jest tekst na zupełnie inny artykuł.

Pobranie danych o środowisko w którym pracuje Joomla

Bardzo często, kiedy prosimy o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu jesteśmy proszeni o to aby  pokazać w jakim środowisku pracuje Joomla.Wprowadzona nowość pozwalana bardzo łatwe w eksportowanie wszystkich potrzebnych informacji do pliku txt lub jason. Taki plik możemy wtedy umieścić na forum lub też przesłać do administratora.To jest bardzo pożyteczna funkcja jeżeli szukamy pomocy na forach dyskusyjnych. Często osoby które chcą nam pomóc pytają się w jakim środowisku pracuje joomla, na jakim serwerze, jakie jest PHP teraz będziemy mogli błyskawicznie i bez trudu udzielić wyczerpującej odpowiedzi po prostu załączając plik z danymi.

nowosci w joomla 3.5 srodowisko pracy do forum

Przeciągnij i upuść obrazek w edytorze treści TinyMCE

Aby dodać obrazek do artykułu do tej pory musieliśmy wykonać kilka operacji: najpierw trzeba było wgrać obrazek na serwer a następnie kliknąć przycisk grafika, wskazać go i kliknąć przycisk wstaw. Teraz zostało to uproszczone: po prostu przeciągamy z pulpitu swojego komputera czy z katalogu obrazek na obszar okna edytor treści. Taki obrazek wtedy zostanie zamieszczony w tym artykule, a fizycznie zostanie wygramy do folderu images. To jest naprawdę zabójcza funkcja w przypadku kiedy tworzymy dłuższy artykuł taki jak ten. Dodawanie wielu obrazków jest naprawdę pracochłonne, teraz będzie się to odbywało po prostu w mgnieniu oka. Przy okazji proszę zwrócić uwagę na zrzucie ekranu że edytor uległ lekkim zmianom, nie ma już przycisków na dole typu grafika, więcej. Zostały one dodane do przybornika w edytorze.

nowosci w joomla 3.5 przeciagnij i upusc1

Na dziś niestety nie wiem, czy ta funkcja będzie działała w edytorze JCE byłoby wspaniale gdyby ta funkcja działa w taki sam sposób jak w edytorze TinyMCE - do sprawdzenia.

Brak zgodności

Ze względu na zmiany jakie będą w php 7 (jak dużo witryn jeszcze pracujesz php5.3),  potrzeba było zmienić klasę string na stringhelper. No cóż to oznacza dla nas mianowicie to że będzie brak kontatybilności wstecznej.

Submenu instalacje

To taka bardzo drobna zmiana w menu. Mianowicie pojawił się submenu przy odnośniku instalacje. Jak widać dzięki temu możemy od razu przejść do kilku funkcji, które do tej pory były przed wieloma “ukryte”. Dlaczego tak piszę? Ponieważ zwykle  instalatora joomla używaliśmy tylko i wyłącznie do tego aby instalować nowe rozszerzenia. Dzięki temu zwrócono naszą uwagę na dużo ciekawych funkcji, na przykład: na możliwość zarządzania rozszerzeniami. Przecież w Joomla możemy włączać i wyłączać rozszerzenia, możemy je odinstalowywać.

nowosci w joomla 3.5 sub menu instalacje

Cykl wydawniczy Joomla - NIE MA JUŻ JOOMLA 3.5 LTS

Na koniec pragnę przypomnieć że został zmieniony już jakiś czas temu cykl wydawniczy Joomla. Proszę pamiętać o tym, że nie ma już  Joomla o długim okresie wsparcia LTS oraz Joomla o krótkim okresie wsparcia STS. Szczególnie zwracam uwagę na to przy wersji Joomla 3.5 wcześniej mówiono o tym że Joomla 3.5 otrzyma długi okres wsparcia LTS, tak jak to było w przypadku joomla 2.5, Czyli przez około 2 lata mieliśmy gwarancję że będą wychodziły do niej poprawki. Cykl wydawniczy w którym była mowa o LTS i STS został przez projekty Joomla zaniechany. W tej chwili nie można mówić o tym że Joomla 3.5 będzie miała długi okres wsparcia. Joomla 3.5 jest w standardowym cyklu wydawniczym i za kilka miesięcy zastąpił ją najprawdopodobniej joomla o numerze 3.6. Oczywiście o ile znów nic się nie zmieni.

 


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron