baner

Po instalacji Joomla, mamy włączony domyślny edytor TinyMCE i pracuję on w trybie wzbogaconym, który wystarcza jako podstawa do edycji treści na witrynie. Jednak bardziej wymagającemu użytkownikowi on może nie wystarczyć. W tym wpisie przedstawię dwa inne edytory, które nie są zainstalowane w Joomla, trzeba je doinstalować. Pierwszy być może wielu osobom znany to JCE – czyli Joomla Content Editor a drugi to RokPad. Pierwszy pozwala na edycję w trybie WYSIWIG  - podobnie jak TinyMCE ale ma dużo więcej opcji niż TintMCE w trybie rozszerzonym. Drugi edytor to typowy edytor kodu z kolorowaną składnią. Może nam się przydać jeśli będziemy chcieli modyfikować wygląd artykułu dodając własne style.

TinyMCE w trybie rozszerzonym

Domyślny edytor można zmusić do pracy w trybie rozszerzonym. Co nam to da, a no choćby kolorowanie tekstu.
Włączenie wersji rozszerzonej w Joomla 3, jest bardzo proste kolejno klikamy rozszerzenia dalej dodatki w wyszukiwarkę wpisujemy TinyMCE i powinien na liście się nam on pojawić. Klikamy na jego tytuł. Interesuje nas trzecia opcja TRYB PRACY, z listy rozwijanej wybieramy Rozszerzony i już zapisujemy i zamykamy dodatek. Od tej chwili nasz edytor będzie wyglądał jak ten na obrazku.
Jak widać przybyło klika opcji. Dla wielu użytkowników może ten tryb być wystarczającym. Zawiera wszystkie podstawowe opcje i dla zwykłych użytkowników tyle powinno wystarczyć. Jednak jeśli dla kogoś tyle to za mało, to pozostaje doinstalować edytor JCE.

edytor tinymce rozszerzony

Edytor JCE

Instalację edytora rozpoczynamy od przejścia na witrynę https://www.joomlacontenteditor.net/, tam przechodzimy do sekcji Dowloads, następnie editor i wybieramy Joomla 3, w nowo otwartym oknie wybieramy download przy najnowszej wersji. Pobrany plik zapisujemy na dysku. Dlaczego tak instalujemy edytor a nie przez kartę instaluj z internetu, bo i tak z tej witryny musimy pobrać plik językowy, a przez kartę Instaluj z interentu tego pliku nie pobierzemy. Teraz przystępujemy do instalacji komponentu. Robimy to w sposób standardowy – tak jak inne rozszerzenia w Joomla, czyli przez instalator (nie będę opisywał tego – zakładam że jest to znane). Zainstalowany edytor pojawił się w komponentach.

edytor jce

Polonizacja edytora JCE

Jeszcze raz klikamy w głonym menu na odnośnik Downloads i wybieramy Languages. Z rozwijanej listy wybieramy interesujący nas język, czyli polski (Polish pl-PL). Mamy informację że jest przetłumaczone 99%, klikamy przycisk Create Package, następnie pojawi się przycisk Download i jego klikamy. Pobrany plik zapisujemy na dysku. Uwaga nie instalujemy pliku z językiem polskim jak standardowe rozszerzenie. JCE ma swój instalator i z niego korzystamy. Kilkamy kolejno komponenty, JCE Editor i dalej Install Add-ons. Na nowej podstronie klikamy przycisk Browse i wskazujemy plik językowy jce_language_pl-PL_2511 który pobraliśmy ze strony twórcy edytora. Następnie klikamy przycisk Instal Package i już to wszystko. Edytor będzie po polsku.

Edytor JCE jako domyślny

Ten edytor dalej nie jest edytorem domyślnym na naszej stronie. Musimy w konfiguracji Joomla ustawić ten edytor jako domyślny.
Klikamy w menu Joomla kolejno System, konfiguracja. Na otwartej podstronie szukamy opcji Domyślny edytor tam z listy rozwijanej wybieramy Dodatek Edytor JCE . Zmiany w konfiguracji zapisujemy i już mamy nowy edytor dostępny przy edycji artykułu czy modułu własny HTML.
Teraz do dyspozycji mamy taki edytor. Ilość ciekawych opcji dla tego edytora jest ogromna, dużo łatwiej wstawia się obrazki, style dla partii tekstu. Ale o tym w innym wpisie.

Edytor RokPad

Czasami edycja w trybie WYSIWIG jest nie potrzebna, konieczna staje się edycja samego kodu. Po co? Aby dodać własne style, oczyścić kod i tak dalej. Jest już zainstalowany edytor kodu w Joomla. Wyższość RokPada na tym już istniejącym przejawia się w skrótach i pokazywaniu składni.
Aby pobrać to rozszerzenie wchodzimy na stronę http://www.rockettheme.com/joomla/extensions/rokpad
Plik zapisujemy na dysku i instalujmy je jak każde inne rozszerzenie. Po instalacji przechodzimy konfiguracji i wybieramy Rokpada jako domyślny edytor


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron