baner

Joomla 3.7 nowości

Na temat nowości w Joomla 3.7 można już poczytać w Internecie. Wiele jest również tekstów po polsku, w sumie nie będę wyjątkowy w tym, że także napisze co nowego w Joomla 3.7. Jednak mój tekst będzie się opierał o prezentacje Brian Teeman’a na konferencji w Tel Avivie. Osoby znające Joomla wiedzą dokładnie kim jest ten człowiek i co wie. Sądzę więc że jego prezentację o nowościach w Joomla 3.7 można uznać za najbliższą temu co będzie faktycznie wdrożone.
O  ile w Joomla 3.6 nie było zbyt wiele spektakularnych nowości, to w Joomla 3.7 będzie klika całkiem fajnych, w tym jedna na którą czekamy od bardzo dawna, na którą społeczność Joomla się zrzucała – tzn była zbiórka pieniężna. W joomla 3.7 wreście ujrzy światło dzienne i jak powiedział autor tej nowości zajęło to 500 godzin programowania. Faktycznie całość zostanie wdrożona w Joomla 4. Mowa o systemie tworzenia adresów URL. BRAWO już wszyscy się cieszą, szczególnie ci którzy dbają o pozycję swojej strony w Google, szczególnie po aktualizacji algorytmu do Pingwina 4, o tym kiedy indziej.
Kolejno co mówił Brian Teeman:


1.    Łatwość obsługi
Joomla 3.7 będzie łatwiejsza w obsłudze, szczególnie dotyczy to leniwych lub zapominalskich administratorów. Jak to zostanie zrobione jako przykład podał tworzenie artykułu z pozycji menu. Do tej pory najpierw trzeba było stworzyć artykuł, potem dodać go do niego odnośnik w menu. Teraz będzie można to zrobić inaczej – opcja. Jak zapomniałeś stworzyć artykułu, to kolejno tworzysz odnośnik w menu, a następnie klikasz przycisk utwórz artykuł (cereate) który pojawił się obok przycisku wybierz (select). Po kliknięciu przycisku Create pojawi się znane nam wszystkim okno tworzenia artykułu. Uf… ta zmiana spowoduje że będę musiał dopisać nowy rozdział w swoim ebooku.


2.    Opcje globalne
Jak to mówił Brian Teeman na prezentacji, w Joomla mamy coś takiego jak użycie opcji globalnych, np. w opcjach globalnych artykułu w Joomla ustawiliśmy, żeby data się nie pojawiała podobnie autor. Możemy to zmienić dla poszczególnych części witryny i tak w samym jednym artykule możemy nadpisać te opcje czyli chcemy by data się pojawiła. W Joomla takich opcji jest masa. Niestety w opcjach np. artykułu możemy nie pamiętać jakie te opcje globalne były. Teraz mają pojawić się podpowiedzi i będzie wiadomo jakie opcje globalne są w tej chwili ustawione.


3.    Języki dla witryny wielojęzycznej
Tworząc dla klienta witrynę wielojęzyczną zawsze miałem problem z uzupełnieniem pól na zakładce języki treści, trzeba tam było wypełnić pola na które nie zawsze znałem od razu odpowiedź. Np. nazwa rodzima języka, znacznik języka. A w ogóle wypełnianie tego formularza to masakra, zawsze myślałem po co to? Teraz już nie musze wypełniać tego formularza tworząc witrynę na bazie Joomla 3.7, po instalacji języka po prostu on będzie działała jak należy i już.


4.    Pola dodatkowe
Piekna funkcja w Joomla 3.7 i o tyle pożyteczna że postanowiłem jej poświęcić oddzielny wpis. Ogólnie polega to na tym, że będziemy mogli tworzyć pola dodatkowe. No czym jest pole dodatkowe to dodatkowa informacja która będziemy mogli dodać do artykułu, kontaktu. Pola będzie można pogrupować, taka grupa pojawi się wtedy na podstronie tworzenia artykułu jako zakładka. Ta nowa funkcja jest o tyle ważna że będzie miała odnośniki w głównym menu w Joomla w artykułach. Jak z tej funkcji korzystać w oddzielnym wpisie.


5.    Zmiany w edytorze Joomla
To być może będzie wprowadzona albo nie, jak to autor prezentacji powiedział 50 na 50 ze się uda. Na czym to polega a mianowicie na tym, że będziemy mogli spersonalizować wygląd edytora. Wybrać te przyciski, które będą dla nas użyteczne i umieścić je w edytorze nie używam domyślnego edytora Joomla. Jednak są sytuacje że jest to potrzebne.


6.    Przepisywanie adresów URL czyli ROUTER w Joomla 3.7
To dla mnie najważniejsza zmiana w Joomla, wedle deklaracji skończy się koszmar duplikowania treści. Na czym polegało duplikowanie treści, mianowicie do jednego artykułu mogło prowadzić wiele adresów URL. Jak tworzyło to złudzenie że mamy bardzo rozbudowaną stronę bo było dużo adresów, z tym że kilka adresów prowadziło do tego samego wpisu. Teraz ma być tak jeden adres jeden wpis. Dlaczego to takie ważne bo Wyszukiwarki nie lubiły jak ta sama treść jest pod różnymi adresami. Nowy router wprowadza duże zmiany i domyślnie po instalacji Joomla 3.7 na istniejącej stronie nie zmieni adresów URL naszych podstron. Dlatego że mała zmiana adresach url podstron serwisu, może skutkować spadkiem w wynikach wyszukiwania. O tej nowości napiszę więcej – jak wysłucham prezentacji jak się jest zamieszczona na JUG LONDON – niestety trawa godzinę.
W różnych publikacjach wymieniane są inne nowości np. logowanie za pomocą facebooka do panelu administracyjnego, duże zmiany w wyglądzie panelu administracyjnego – wprowadzeni Flat design i tp.
Najbardziej ciesze się z nowości w joomla 3.7 z nowego routera, z pól dodatkowych i łatwiejszego tworzenia witryny wielojęzycznej, no jeszcze z szybkiego tworzenia artykułu.

Kiedy joomla 3.7

Zapowiadana jest na grudzień 2016, ale dokładnej daty nie znam, czy to będzie ostatnia Joomla z serii 3. Być może tak, coraz częściej słyszy się o tym, że już rozpoczęto prace nad wersją 4 na poważnie, już tworzy się struktury, tworzone są cele. Do tego jeszcze długa droga. Na Joomla 4 przyjdzie nam jeszcze poczekać tymczasem wykorzystajmy to co niesie Joomla 3.7.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron