baner

Wszyscy się niecierpliwią i chcą dodać jakaś treść na witrynie i w końcu ją podejrzeć, teraz to zrobimy, jednak jeszcze wcześniej słowo wstępu…
W Joomla za publikację głównej treści odpowiada komponent o nazwie Content. Nie jest on ujęty w menu komponenty, ponieważ jest bardzo ważny. Są inne komponenty do budowy treści , które zastępują ten Joomlowy, może to być np. K2.
Komponent treści w Joomla składa się z dwu głównych elementów: to jest kategoria i artykuł.

Kategoria w Joomla

Kategoria w Joomla to kontener, lub inaczej pólka, dział. To miejsce gdzie będziemy lokować artykuły o zbliżonej treści . Obrazowo to ujmę tak, kategorię można porównać do działów w bibliotece, mamy dział literatura piękna, literatura fantastyczna i tak dalej, każdy z tych działów dzieli się na kilka poddziałów, w których mogą być publikacje.
{josociallocker}W kategorii wiec umieszczamy publikowane treści , czyli artykuły.
W Joomla możemy stworzyć nieograniczoną ilość kategorii zarówno horyzontalnie jak i w głąb wertykalnie.
 
Na tym zdjęciu widzimy układ zbudowany z dwóch poziomów. Najwyższy dział ma tytuł działy, potem mamy podkategorię komentarze, polityka. Jak widać jest to struktura drzewa. To jest przykład portalu informacyjnego.
Tworzenie kategorii jest dosyć proste.
 
Klikamy kolejno artykuły, komponenty i na liście z kategoriami klikamy przycisk utwórz. Pojawia się nam karta z menadżerem tworzenia kategorii.
 

Tutaj musimy wypełnić zasadniczo dwa punkty, trzeci jest opcjonalny, po kolei jednak.
1. Tytuł kategorii - pole obowiązkowe - wpisujemy nazwę kategorii, Uwaga czasami będzie tak, że ta nazwa kategorii pojawi sie na witrynie, proszę wybrać ten tytuł rozsądnie.
2. Pole drugie to nadrzędność kategorii - pozostawiamy bez zmian, jeśli chcemy aby ta kategoria była główną. Jeśli chcemy aby ta kategoria była podrzędną wybieramy tutaj z listy kategorię nadrzędna dla tej tworzonej. W ten sposób stworzymy układ drzewa.
3. Stan kategorii - czasami chcemy aby kategoria była nie opublikowana więc tutaj wybieramy z tej  listy stan tej kategorii - mamy trzy stany
- opublikowano - czyli kategoria jest widoczna na stronie
- nie opublikowano - kategoria jest w systemie ale nie jest widoczna na stronie, czyli odwiedzający stronę nie zobaczą jej.
- zarchiwizowano - kategoria przeniesiono do archiwum - czyli jest nie jest widoczna dla odwiedzających, nie ma też jest na liście w ustawieniach domyślnych.
- Przeniesiono do kosza - no tak usunęliśmy kategorię
Jest jeszcze pole opis kategorii - tutaj wprowadzamy treść informującą odwiedzającego o zawartości treści w tej kategorii, czyli taką zajawkę. Rzadko sie wprowadza tutaj treść, dlatego tego nie ująłem.
Zapisujemy i zamykamy kategorię.
Teraz kategoria pojawi się na liście kategorii. Możemy rozpocząć tworzenie nowej kategorii.Teraz system mamy przygotowany do tego aby gdzieś umieścić artykuły - czyli mamy kategorię.

Tworzenie artykułów

Artykuł to konkretna treść, która publikujemy na stronie.  Zawierać może tekst sformatowany, obrazki, tabele, łącza do innych artykułów. treść artykułu wprowadzamy za pomocą edytora, tutaj mamy edytor JCE, jest łatwiejszy w użytkowaniu i ma więcej opcji. Artykuły tworzymy klikając kolejno artykuły dalej artykuły i utwórz artykuł lub opcja dwa artykuły dalej artykuły. Opcja jeden zaprowadzi nas bezpośrednio do menadżera tworzenia artykułów opcja dwa do listy z artykułami, gdzie będziemy musieli kliknąć utwórz.

 
Tak wygląda menadżer tworzenia artykułu
 
Jak zwykle na ilustracji zaznaczyłem najważniejsze elementy, które trzeba uzupełnić.
1. Każda treść musi mieć tytuł, tytuł jest obowiązkowy w Joomla.
2. Pole drugie najbardziej obszerne to pole treści - tutaj wpisujemy zasadniczą sformatowaną treść. Dosyć częstym błędem jest przeklejanie treści z edytora tekstu Word. Nie polecam tego, ponieważ wtedy są przenoszone formatowania Worda, które tutaj są nie potrzebne , Jeśli chcemy wkleić tekst z Worda, wykorzystajmy funkcję wklej jako tekst
 
i w okno, które sie pojawi wklejamy treść, zatwierdzamy i następnie formatujemy w oknie edytora.
Uwaga – pamiętajmy, że serwer wyloguje nas po 15 minutach braku aktywności Joomla. Edycja treści nie jest aktywnością w Joomla. Co to oznacza - pisząc tekst powinniśmy w ciągu piętnastu minut wcisnąć przycisk zapisz - tedy nasza praca zostanie przesłana na serwer i zapisana w bazie danych. Serwer uzna to dopiero za aktywność z nów będzie odliczał 15 minut. Takie ustawienie to wymóg bezpieczeństwa.
3.Tutaj wybieramy kategorię, do której przypiszemy artykuł, z rozwijanej listy wybieramy kategorię, wybór kategorii możemy wykonać przed edycją treści w trakcie lub po edycji. Polecam wybrać kategorię zaraz po wpisaniu tytułu.
4 Stan artykuł - mamy 4 stany podobnie jak w kategoriach. Praktycznie robimy to tak: dopóki nie zakończymy artykułu wybieramy stan artykułu jako nie opublikowano, wtedy użytkownicy nie będą widzieć nie dokończonego artykułu. Potem gdy już jest skończony artykuł to go publikujemy.
5. Wyróżnienie - artykuł wyróżniony to taki, który pokaże się na liście wyróżnionych, ale co to jest lista artykułów wyróżnionych? {/josociallocker}Domyślnie w Joomla 3.2 to lista artykułów, które się pojawią na stronie głównej naszego serwisu. I tak to niech zostanie. Ponieważ rzadko się tego używa inaczej. W naszym przypadku wybierając artykuł wyróżniony na tak – zobaczymy go na stronie głównej. Na razie o to nam chodzi aby nasz nowa pierwsza treść pojawiła sie na stronie głównej.
Podglądamy nasza stronę. Efekt może nie jest porażający, ale mamy już coś opublikowane.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron