baner

Skoro już umiemy stworzyć treść to teraz czas na jej wywołanie jeden sposób już poznaliśmy to jest wyróżnienie. W tym mini poradniku pokaże jeszcze drugi sposób wywołania konkretnej treści to jest budowa menu.
Osoby które pobrały paczki z mojego serwera zauważą że domyślnym szablonem jest ten na bazie Gantry After Burner – zrobiłem tak celowo, bo w domyślnym szablonie Joomla nie ma niestety dobrze rozwiązanej kwestii menu.

Można oczywiście zainstalować dodatkowe menu, ale nie będę tego opisywał. Poza tym te dodatkowe szablony mają więcej możliwości o tym po tym rozdziale.
Menu pozwala nam wywoływać określone treści, czyli użytkownik klikając na odnośnik w Joomla 3.2 może wywołać szereg treści, czyli artykuł, np. tek który stworzyliśmy, wszystkie artykuły z danej kategorii. Domyślnie w Joomla mamy jedno menu, menu główne.
Proszę teraz kliknąć kolejno
Menu, mainmenu utwórz pozycję menu.

 

061meutworzenie

 

Zobaczymy ekran z możliwością utworzenia menu,

 

062menutworzenieekran

tutaj kolejno wpisujemy{josociallocker} tytuł (1) to jest dokładnie to na co będzie klikać użytkownik, pojawi się on na belce menu, zasadniczo to jedno lub dwa słowa, np. o nas, kontakt lub oferta. Często ta za mało, stąd powstało coś takiego jak mega mneu – to nam daje możliwość wpisania drugiej linii mniejszym tekstem. To daje nam szablon z mega mneu. Tymczasem wpisujemy tytuł. Następnie trzeba wybrać do ten odnośnik w menu ma łączyć kilkamy (2) wybierz. Otwiera się okno, w którym wybieramy co ma wywoływać nasze menu.

063wybieraniedoczegoodnosnik

 

Jest tutaj kilka elementów pogrupowanych wg komponentu. My wybieramy artykuły – czyli można będzie można wywołać albo konkretny artykuł klikając pojedynczy artykuł, lub artykuły zgromadzone w kategorii w dwu postaciach listy lub bloga.
My klikamy pojedynczy artykuł – to pozwoli nam wywołać jeden konkretny artykuł.  Teraz pojawi się możliwość wyboru artykułu klikamy wybierz (3)

063wyborarta
Z nowego okna wybieramy teraz konkretny artykuł przez kliknięcie na niego, okno się zamyka i pozostaje nam tylko zapisać i zamknąć menadżera.
Po tej operacji zobaczymy nową pozycję menu na liście projektanta menu. Dobrze mamy teraz podejrzyjmy działanie naszej witryny, proszę jest nowa pozycja i co więcej nieźle to wygląda.
A teraz pytanie jak dodać pod menu, 065wyborarta

 

bardzo łatwo wykonujemy wszystkie operacje podobnie jak poprzednio tylko, po prawej stronie w polu pozycja macierzysta wybieramy pozycję nadrzędna dla naszego nowo tworzonego odnośnika, reszta bez zmian.{/josociallocker}
Efekt naszej pracy po utworzeniu pod menu powinien tak wyglądać w szablonie RT.

066podmenu

a tutaj kolejno w innych szablonach z wyjatkiem Wrapa

 

to jest Helix

066podmenuheliks

 

Tutaj jest Design Control na vertexsie

066podmenushape5

 

a to Ja T3 Framework

066podmenut3framework

 


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron