baner

Do menu jeszcze wrócimy w tej właśnie części, ale pod koniec.  Niestety nie wszystkie szablony, dobrze działające pod Joomla 2.5 optymalnie działają pod Joomla 3.2. Przykładem może być szablon oparty o Gantry – tam trzeba zmienić instalatora. Problem ma też bardzo dobry szablon do konfiguracji z klubu Theme Expert oraz You Tech.  Wiem że to brzmi obco, więc wprowadzam Państwa w tajniki szablonów.


Szablony dla Joomla 3.2 można zdobyć na kilka sposobów
– po pierwsze projektując je samemu – stworzenie szablonu samemu wymaga niestety ale pewnych umiejętności i programowania w PHP, znajomości CSS i HTML. Chcąc zbudować nawet prosty szablon osoby bez przygotowania zaginą. Jednak czasy prostych szablonów się skończyły, dziś od szablonu dla Joomla wymaga się znacznie więcej, np. resposywności czyli tego aby szablon dostosowywał się do urządzenia na którym pracuje, czyli do telefony, monitora HD, czy tabletu, na wszystkim ma wyglądać świetnie. Skoro założyłem, że ten kurs jest dla osób nie znających PHP, HTML to pominiemy projektowanie szablonu samodzielnie.
- robimy szablon na bazie istniejącego oprogramowania – ten sposób ja realizuję – oczywiście wymaga to znajomości CSS, HTML i PHP jednak oszczędza bardzo wiele pracy, takie podstawowe oprogramowanie to FRAMEWORK czyli rama, na niej osadzamy swoją wizje graficzną szablonu. Proszę mi wierzyć w połączeniu z możliwościami Joomla 3.2 i dobrego Framework bez dużego nakładu pracy możemy zrobić super szablon. Osobiście korzystam z dwu frameworków Gantry oraz Vertex. Na nich powstaje obecnie 80% moich prac. Dlaczego one, z uwagi na łatwość pracy z nimi, dobre wsparcie, ciągłą aktualizację i stabilność pracy. Czasami korzystam z JA T3 framework – bardzo stabilne rozwiązanie.  Zaś do celów dydaktycznych korzystam z Vertexa, dalej z Heliksa, YT Framework plus szablon Puls, Framework Expose od Theme Expert,{josociallocker} kiedyś polecałem Wrap6 Framework od Yootheme oraz YouGrids . Większość tych frameworków jest zainstalowana w paczce poradnika.  Praca tutaj polega na tym by na istniejące oprogramowanie nałożyć swoją koncepcję witryny graficzną oraz układ treści.
- przerabiamy szablon który nam się podoba – to jest najłatwiejsze, prawie rozwiązanie, bo pobieramy darmowy szablon który nam się podoba i go przerabiamy, lub kupujemy szablon gotowy i dostosowujemy go do swoich potrzeb. Zwykle framweorki mają już szablony bazowe i w tym kursie będziemy przerabiać taki szablon ale tylko Design Control od Shape5. Jest też kilka miejsc gdzie można pobrać darmow szablony dla Joomla 3.2 np. Joomla24.com. Warto też zakupić szablon wykonany przez któryś z klubów Joomlowych i go dostosować – tak tez wiele osób robi, Uwaga efekty  takiego rozwiązania są naprawdę świetne.
- korzystamy z oprogramowania do budowy szablonów  - jest kilka takich nap Artisteer  oprogramowanie typu wybierasz styl i masz. Pytanie tylko czy opłaca się wydawać cała masę kasy na jednorazowe wykorzystanie jednorazowe. Fakt jest to najłatwiejsze rozwiązanie.
Podsumowując – zalecam tworzeni własnego szablonu na bazie Frameworka, z szablonem bazowym tutaj pokaże to na bazie Vertexa i szablonie Design Control – jest to nowe super rozwiązanie darmowe z Klubu Shape5. Elementem bardzo ciekawym jest to, że ma on bardzo rozbudowany panel administracyjny , gdzie Możemy kontrolować wygląd szablonu, ma dobre wsparcie producenta, jest darmowy i co więcej ma w sobie najnowsze rozwiązania bez less.
Teoria ale bardzo istotna – co to jest siatka szablonu lub też układ modułów, Popatrzmy na ten obrazek.
 074-pozycje-modulow
Mamy tutaj cała masę prostokątów oznaczonych np. Logo, Top_Row1_1 i tak dalej. Te prostokąty tworzą siatkę lub inaczej układ szablonu. W Joomla mamy dwa rodzaje takich prostokątów najważniejszy jest rodzaj pierwszy to  Content lub Component Area róznie jest nazywany, istotne jest to, że w tej przestrzeni jest umieszczana przez system główna treść, czyli np. treść artykułu, który stworzyliśmy. To tutaj będą wyświetlane informacje wywołane przez uzytkowniaka, Na tym rysunku ten obszar jest w samym centrum. To że jest on mały nie ma znaczenia – zaraz o tym. Drugi rodzaj to obszary gdzie możemy umieścić moduły takie jak np. dodatkowe menu, stopkę, logo. To są wszystkie pozostałe prostokąty, moją one swoje oznaczenia, są one nie powtarzalne – to takie adresy. {/josociallocker} Np. w prostokącie left możemy umieścić moduł z dodatkowym menu, zaś module footer informację o stopce. Obecnie dobry szablon ma około 90 pozycji  modułów. Jak umieszczać moduły w szablonie za chwilę.
Oczywiście każdy szablon ma swój układ modułów, ten na rysunku to układ dla Vertexa, szablon AfterBurner będzie miał inny ciut układ. Natomiast Framework T3 będzie miał mniej pozycji, ale łatwo będzie można dodać samemu kolejne.
Jak zobaczyć podgląd pozycji lub siatkę w szablonie, który nas interesuje.
Klikamy kolejno rozszerzenia, szablony następnie – przycisk opcje

075-opcje
 

 

Na nowym oknie włączamy podgląd pozycji modułów

077-oczka-podgladu
 
Po tej operacji klikamy zapisz i zamknij. Mamy taki o to widok, klikamy na ikonę oczka, aby zobaczyć podgląd interesującego nas szablonu, otworzy nam się nowe okno z podglądem i numeracją pozycji, zaś w obszarze komponentu będzie treść artykułu.  
Proszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1 jeśli w danej pozycji nic modułu  nie ma to nie zostanie pokazana ta pozycja na stronie, dopiero publikacja w danej pozycji modułu jakiejś treści spowoduje wyświetlenie jej na stronie
2 wyjątkiem od powyższej reguły jest obszar komponentu – pomimo że może nic nie wyświetlać zawsze jego pole będzie pokazana, fakt że będzie ono zminimalizowane, ale czasami taka małą kreska denerwuje. Stąd niektóre szablony pozwalają wyłączyć tą opcję.
3 zawsze, jeśli nie korzystamy z podglądu modułów trzeba go wyłączyć.
Ważne do zapamiętania przed następnym rozdziałem – treści w Joomla na stronie publikujemy w obszarach szablonu zwanych pozycjami modułów, zaś główną treść o obszarze komponentu.

Jak wybrać domyślny szablon?
Na widoku menadżera szablonów mamy kolumnę domyślny, aby nasz szablon był szablonem pokazywanym na stronie klikamy gwiazdkę w kolumnie domyślny.

077-domyslny-szablon
 
W następnym rozdziale poznamy ważne pojęcie i odpowiemy na pytanie czym są rozszerzenia.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron