baner

Pewnie czytałeś tutaj już o rozszerzeniach. Jak sama nazwa mówi jest to dodatkowe oprogramowanie zwieszające możliwości naszego systemu.  To jest taka definicja robocza.

Rozszerzenie to oprogramowanie, kod który dołączony do Joomla wzbogaca jej możliwości.

I taką definicję przyjmijmy – to moja definicja ale dokładnie określa pojęcie.
Mamy w Joomla 5 typów rozszerzeń, wszystkie są ważne:

 

Ten art bey ogranicyeń - na razie
1. Komponent – to oprogramowanie, które powoduje że nasz system zdobędzie nowe możliwości, czyli będzie to sklep, galeria, portal społęcznościowy, system rezerwacji. Komponenty są o tyle w Joomla ważne że są w oddzielnej pozycji menu komponenty, w nowo zainstalowanym Joomla  mamy już kilka komponentów, są to np. reklamy, kontakty, doniesienia. Dany komponent możemy wywołać za pomocą menu, przykład mamy zainstalowany system rezerwacji w swoim systemie, tworzymy odnośnik w menu tak jak do artykułu, tylko że zamiast artykułu  wybieramy grupę tego komponentu. Treść komponentu jest wyświetlana w pozycji content  Skąd brać komponenty  z centralnej składnicy Joomla z adresu www.extensions.joomla.org komponenty są oznaczone literką c
2. Moduł – moduł to taki specyficzny skrypt, ma charakter pomocniczy, to znaczy że wyświetla w pozycji modułu szablonu treści pobrane z systemu, najczęściej moduły współpracują z konkretnymi komponentami, przy komponencie kontent – treść (to ten komponent od artykułów) jest kilka modułów, np. najczęściej czytene, ostatnio dodane i tp, Niektóre komponenty mają charakter samodzielny i wyświetlają np. same zdjęcia, slajdy, filmy. Specyficznym modułem jest moduł menu, odpowiedzialny za wyśa.ietlanie menu na stronie, jak pisałem w Joomla może być kilka menu poza tym głównym. Pamiętajmy moduły umieszczamy w szablonie w pozycji modułu. Odsyłam do poprzedniego rozdzialu, w centralnej składnicy joomla moduły mają literkę M
3. Dodatek – to taka wtyczka, coś co zwiększa możliwości komponentu tak jest najczęściej, czyli instalujemy wtyczkę i już w artykule możemy umieścić galerię. Czyli wtyczka to taki skrypt dający więcej komponentowi, czyli mamy wtyczki do galerii, ale mamy tez wtyczki do płatności w sklepie, Captcha to dodatek. Ale uwaga dodatkiem jest też edytor tekstu. Dodatki mają literkę P – od angielskiego PLUGIN. Mam rózne dodatki od galerii, przez płatności, edytory, formularze. Plugin jako że współpracuje zwykle z jakimś komponentem jest wyświetlany w pozycji komponentu. Ale nie wszystkie pluginy wyświetlają treść są też dodatki stanowiące pomosty pomiędzy różnymi komponentami. Umożliwiają współprace różnych komponentów, przepływ treści. Czyli czym jest dodatek – jest to oprogramowanie wspomagające pracę systemu czy też komponentu
4. Szablon – wiadomo kiedyś szablon odpowiadała za grafikę naszego portalu, dziś pełni więcej funkcji, pozwala stworzyć ramy serwisu i oprzeć na tym wiele dodatkowych funkcji, jak ergonomię, rozmieszczenie elementów, typografię.
5. Język – tak kiedyś pozwalała uzyskać Joomla w języku narodowym, ale dziś mamy dodatkową funkcję – pozwala to nam uzyskać witrynę wielojęzyczną.

To są podstawowe rozszerzenia dla Joomla, obecnie wszystkich jest ponad 7000 plus szablony, to pozwala zrobić naprawdę mocną witrynę.

Rozszerzenia zobaczymy klikając w menu rozszerzenia, zaś komponenty klikając w menu komponenty. Specyficznym komponentem jest komponent treści artykuły.

081rozszerzenia

 
Po kliknięciu w menu rozszerzenia na odnośnik moduły zobaczymy listę modułów aktywnych i wyłączonych w naszym systemie, podobnie z dodatkami i szablonami. Zaś w językach zobaczymy zainstalowane języki i będziemy mogli rozpocząć zarządzanie witryną wielojęzyczną.
Tak wygląda np. lista modułów w jednym z portali
 
Teoretycznie możemy instalować nie ograniczoną ilość rozszerzeń Joomla – w praktyce instalujmy tylko te które są potrzebne.

0812listamodulow


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron