baner

przekierowanie

Przy zmianie systemu, czy też migracji zmianie ulegają adresy poszczególnych podstroi i to jest niestety problem jeśli pozycjonowaliśmy witrynę, wtedy linki kierują do nie istniejących stron i pokazuję się błąd 404. Taki błąd dl użytkownika jest sygnałem że strona nie istnieje w naszym serwisie podobnie jest dla robotów wyszukiwarek. Jak tego uniknąć kilka porad.

Najczęściej błąd 404 – brak podstrony w powstaje w wyniku usunięcia podstrony z naszego serwisu. Ale nie zawsze tak jest. Wyobraźmy sobie sytuację że mamy serwis na Joomla 1.5 – w tej wersji nie było prostej optymalizacji adresów URL i mieliśmy taki adres

 

index.php?page=shop.browse&category_id=6&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1

na nowej witrynie mamy adres zoptymalizowany, czyli np.

twoja domena.pl/oferta/kasiazki.html

drugim powodem jest zmiana aliasu w Joomla. Jak wiadomo na podstawie aliasu tworzony jest adres dokumentu na witrynie, wtedy też będziemy musieli wykonać przekserowanie ze starego adresu na nowy.

Trzeci częsty powód to przesiadka z na przykład stron statycznych na system Joomla, może tak być tez z innego CMS

Czwarty powód to świadoma likwidacja podstrony, warto wtedy przekierować użytkownika na pożądaną stronę. Innym tematem jest stworzenie przyjaznej strony 404.

W Joomla 3 jest komponent który nazywa się przekierowanie. Proszę zobaczyć na obrazek ze wstępu.

Po otworzeniu komponentu, mamy informację że trzeba włączyć dodatek „Dodatek Przekierowania jest wyłączony. Włącz go na stronie menedżera dodatków. „ przechodzimy do dodatków i znajdujemy tam dodatek System – Przekierowania. Włączamy go.

przekierowanie dodatek

Dodatek nie ma żadnych elementów konfiguracyjnych wszystko wykonujemy w komponencie. Po włączeniu dodatku przechodzimy do komponentu, tam klikamy przycisk nowy. W polu formularza podajemy stary adres strony oraz w drugim polu nowy adres i zapisujemy sprawdzając czy reguła jest opublikowana.

 

przekierowanie tworzenie


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron