Technik przyspieszenia strony na bazie Joomla jest kilka, jednak tutaj chce przybliżyć tą najprostszą, która jest wbudowana w Joomla. Czyli wykorzystamy Cashe – pamięć podręczną Joomla.

Zacznijmy teraz od wyjaśnienia czym jest Cashe i po co jest.


Cashe - czyli pamięć podręczna, stosuję się ją po to by do pewnych danych dostać się szybciej. Do danych przechowywanych w pamięci podręcznej jest dużo szybszy dostęp niż do danych, które sa do odczytania z dysku twardego, tutaj podaję przykład procesora, które ma klika poziomów pamięci podręcznej, bo szybciej pozyska dane właśnie z niej. W przypadku pamięci podręcznej Joomla działa to podobnie, każda strona jest generowana, serwerowi zajmuje to chwilkę, bo musi wykonać polecenia zawarte w kodzie strony, zaczytać dane z bazy. Jednak włączając pamięć podręczną w Joomla spowodujemy że dana strona przez jakiś czas będzie już dostępna bez potrzeby rendowania, czyli inaczej będzie już przygotowana. To tak bardzo ogólnie jeśli chodzi o to by wyjaśnić dlaczego jest to takie ważne.

 

Włączając pamięć podręczną w Joomla sprawiamy, że już raz wygenerowana strona jest w całości lub częściowo przechowywana w pamieci podręcznej i następny użytkownik dostanie gotowca, nie będzie musiał czekać na jej wygenerowanie. Niestety niesie to też za sobą pewną niedogodność. Jeśli zaktualizujemy stronę i w tym czasie wejdzie jakiś użytkownik, to zobaczy stronę z pamięci podręcznej, a nie świeże dane.
Domyślnie system pamięci podręcznej jest wyłączony, po to by administrator strony sam zdecydował czy ją włączyć a jeśli tak to jak ją ustawić aby uzyskać najlepsze efekty.

Jak włączyć pamięć podręczną w Joomla.

W joomla pamięć podręczną odnajdziemy klikając kolejno system konfiguracja globalna i dalej przechodzimy do zakładki system, tam znajdziemy ustawienia pamięci podręcznej, które znacznie się rozbudowały od wcześniejszych wersji joomla. Dalej pokaże jak je używać aby przyspieszyć pracę swojej strony.

pamiec podreczna joomla
 
Pliki naszej strony
Włączanie pamięci podręcznej dokonujemy po przez wybranie jednej z opcji przy pamięć podręczna (1). Mamy tutaj możliwość 1. pamięć podręczna wyłączona, 2 włącz poziom konserwatywny, 3 włącz poziom progresywny.

poziomy pamiec podrecznej joomla
 
Musimy się zdecydować na którąś z tych dwu opcji.

Opcje Cashe pamięci podręcznej w Joomla

Poziom konserwatywny – daje nam mniejszą pamięć podręczna, jest również znacznie wolniejszy, plusem tego wyboru jest to że administrator może zdecydować które moduły mają być utrzymywane w pamięci podręcznej a które rendować. Jest to bardzo wygodne i dużo lepsze rozwiązanie dla stron często aktualizowanych jak i tez stron bardzo dużych.
Poziom progresywny, jest znacznie szybszy, obszar pamięci podręcznej jest dużo większy, zawiera on również wszystkie moduły, wybór ten nie jest zalecany dla dużych stron i często aktualizowanych
Na tej podstawie proponuję dla stron Joomla niewielkich firmowych wybrać poziom progresywny, również proponuję wybrać ten poziom dla wszystkich stron dla których zależy nam na szybkości ładowania. Zaznaczam że jeśli użyjemy tego poziomu dla dużych stron obszar pamięci podręcznej bardzo nam się rozrośnie do wielu gigabajtów i znacznie nam wzrośnie ilość plików na serwerze.
Strony często aktualizowane czyli serwisy informacyjne, strony szkół opartych o Joomla czy instytucji powinny wybrać poziom konserwatywny.

Opcja obsługi pamięci podręcznej - domyślnie mamy tylko jedną opcję czyli plik, Ilość opcji zależy od hostingu. Zakładam że w większości przypadków nie będzie możliwości wyboru innej opcji. Stąd jej nie opisuję.


Domyślnie w Joomla pliki pamięci podręcznej przechowywane sa w folderze cashe, oczywiście możemy wybrać inny folder i podać do niego ścieżkę w opcji Ścieżka do folderu pamięci podręcznej.


Okres przechowywania to kolejna opcja którą musimy ustawić, zależnie od tego jak często naszą stronę aktualizujemy. Jeżeli nasza strona jest bardzo często aktualizowana to ten czas przechowywania plików w pamięci podręcznej powinien być jak najkrótszy, jeżeli nasze strony jest rzadko aktualizowana to ten czas możemy wydłużyć nawet do kilku godzin. Czas przechowywania określony jest w minutach, jeżeli ustawimy okres przechowywania na 25 minut to po 25 minutach pliki te zostaną zaktualizowane.


Trzeba uważać ponieważ jeżeli robimy jakieś zmiany na naszej stronie i chcemy podejrzeć te zmiany to po odświeżeniu strony tych zmian nie zobaczymy, dopiero jeżeli wyczyścimy pamięć podręczną lub od czekamy określony tutaj czas.

Ostatnia opcja, którą chciałbym tutaj omówić to platforma pamięci podręcznej.  Jeśli nasza strona ma różne wersje na tablety, telefony komórkowe czy też urządzenia stacjonarne, to musimy tą opcję zaznaczyć na tak, ponieważ każde z tych urządzeń potrzebuję innej wersji naszej i każda z tych wersji będzie przechowywana w pamięci podręcznej.

Pamięć podręczna w modułach Joomla

Przejdźmy teraz do modułów. Otwórzmy dowolny moduł na przykład niech to będzie moduł własny czyli taki w którym wpisujemy swój własny tekst. Następnie przejdźmy na zakładkę wzbogacone, tutaj mamy coś takiego jak pamięć podręczna. Możemy tutaj zdecydować czy zawartość tego modułu będzie przechowywana w pamięci podręcznej czy też nie. Poniżej możemy określić czas przechowywania zawartości modułu Joomla w pamięci podręcznej.
Przykład, mamy ustawioną pamięć podręczną dla naszej witryny ale chcemy aby w jednym konkretnym module zawartość nie była zapisywana w pamięci podręcznej tylko generowana na bieżąco. Wybieramy opcję pamięć podręczna na nie przechowuj w pamięci podręcznej, zawartość tego modułu wtedy nie będzie przechowywana w pamięci podręcznej.


Oczywiście jeżeli wybierzemy, że treść tego moduł ma być przechowywana w pamięci podręcznej to również możemy zdecydować przez jaki czas te dane będą przechowywane.

Pamięć podręćzna strony w Joomla


Jest jeszcze jedno miejsce które jest związane z pamięcią podręczną. Musimy przejść kolejno do rozszerzenia dodatki i tam znaleźć taki dodatek jak pamięć podręczna strony włączamy ten dodatek Co to oznacza system niejako wykona kopie naszej strony którą zrzuci do pamięci podręcznej i to właśnie kopia zostanie pobrana z pamięci podręcznej. Pozostałe zasady są bez zmian.

Gdzie wyczyścić pamięć podręczną w Joomla.

czyszczenie pamieci podrecznej joomla
Klikamy kolejno System dalej opróżnij bufor. Naszym oczom ukaże się taki widok, jak na zrzucie ekranu powyżej.
Możemy zaznaczyć jakie elementy chcemy usunąć, zaznaczając je i następnie klikając usuń (1), lub też wybieramy opcję usuń wszystko (2) wtedy usuniemy całą pamięć podręczną naszej strony, po przejściu na naszą stronę zobaczymy najbardziej aktualną wersję.