25 rzeczy które każda strona powinna miećPoniżej przedstawiam bardzo ciekawą grafikę, pokazuje ona 25 rzeczy, które każda strona powinna mieć, co więcej jest to pewien schemat budowy dobrej strony. Mamy tutaj wyraźnie wyróżnione poszczególne obszary. Warto zapoznać się z ta grafiką, oczywiście powstało wiele artykułów pod hasłem: na swojej stronie powinieneś umieści takie to a takie elementy. Ta grafika jest dlatego tak bardzo ciekawa bo daje praktycznie gotową receptę na stronę, na jej treść.
Grafikę zamieszczam w oryginale link do źródła znajdziecie na końcu artykułu. Przy każdej pozycji pozwolę się odnieść do tego podając przykłady oraz informację w jaki sposób można to osiągnąć w Joomla. Schemat jest bardziej zbliżony do tego co jest widoczne na urządzeniach mobilnych, co nie zmienia faktu, że tak też ma być na urządzeniach stacjonarnych.
Przejdźmy do rzeczy.

 25 rzeczy które każda strona powinna mieć

1. Nazwa domeny – tutaj komentować zbyt wiele nie trzeba – domena powinna być łatwa do zapamiętania, zbieżna z nazwą firmy i unikalna. Często mam przypadki, że nazwa firmy to popularne skrót lub słowo, wtedy takie nazwy domen sią już zajęte. Przykład z życia „Gama”
2. Logo reprezentujące twój biznes, to twój znak. Oczywiście jest to "oczywista oczywistość" na wszystkich materiałach twojej firmy powinno się pojawiać logo, identyczne według kształtu i kolorystyki. Czy to logo będzie tak jak tutaj w części centralnej dla układów mobilnych czy po lewej stronie to już ma mniejsze znaczenie. Istotne by ono było identyczne wszędzie. Zamieszczenie loga w Joomla zależy od szablonu, niektóre mają do tego specjalne opcje w innych trzeba opublikować logo w pozycji modułu.
3. Hasło/slogan informujący o tym co twoja firma robi, jak chce aby ją widziano, to porostu slogan. Tutaj małe firmy takiego sloganu nie mają, co więcej takiego sloganu nie mają duże firmy, wg mnie nie musi ono pojawiać się zaraz pod logo może pojawić się np. na podstronie o nas lub nasza misja, ale takie klarowne sformułowanie tego co robimy w postaci misji jest ciekawe. Jeśli nie mamy sloganu to nic się nie dzieje.
4. Każda strona powinna mieć coś takiego jak kontakt, w naszym przypadku jest to podanie numeru telefonu oczywiście zamiast tego numeru telefonu można podać również adres email. Tak bardzo ładnie pokazana informacja kontaktowa jest dla wielu użytkowników bardzo pożyteczna, ponieważ nie muszę kręcić gdzieś tam na dół i szukać w stopce lub przychodzić na zakładkę kontakt. Podanie tej informacji w Joomla jest możliwe za pomocą modułu własny HTML, jednak szablon może nie mieć pozycji w tym miejscu gdzie jest pokazane na grafice.
5. Coś takiego jak wezwanie do działania które pojawia się pod numerem telefonu lub też pod adresem email nie jest to w Polsce popularne ale często widzimy taki oto komunikat: Zadzwoń teraz, Zadzwoń już.
6. Nawigacja strony. Tutaj chciałbym się troszeczkę dłużej zatrzymać. Dawniej robiło się nawigację strony po lewej stronie czyli była taka lewa kolumna z nawigacją strony gdzie było szereg odnośników, również była nawigacja pozioma która zawierała też kilka najważniejszych odnośników. W obecnej chwili odchodzi się od tego rozwiązania starając się połączyć wszystko w jednej nawigacji poziomej. Czyli tej takiej belce przychodzące od lewa do prawa. Dlaczego tak się robi? A no dlatego że nawigację scaloną w jednym elemencie można łatwo przekształcona do właśnie takich trzech kreseczek, które widzimy tutaj na stronie. Beleczki symbolizują właśnie mam nawigację, po dotknięciu na urządzeniu mobilnym tych trzech kreseczek zobaczymy rozwinięte menu. Teraz odpowiadamy na pytanie dlaczego nie ma menu bocznego i wszystko się kumuluje w to jedno menu, ponieważ w widoku responsywym dużo łatwiej jest pokazać wszystko w jednym menu. Użytkownikowi dużo łatwiej jest wybrać najważniejsze rzeczy z tego jednego menu niż szukać drugiego menu gdzieś tam głębiej na stronie. Wiadomo ,że no urządzeniach mobilnych nie zrobimy drugiej kolumny z menu. W Joomla bardzo wiele szablonu wspiera mega menu i menu responsywne a więc bez problemu możemy taki efekt uzyskać że na urządzeniach mobilnych będziemy mieli taki symbol lub zbliżony. Nie zmienia to faktu, że możemy umieścić odnośniki w stopce czyli stworzyć jakieś menu w stopce do najważniejszych części naszej strony.
7. Potrzebujemy na stronie umieszczać coś takiego jak: ścieżka powrotu czyli informacje dla użytkownika w którym miejscu struktury naszej witryny jest. Ta ścieżka powrotu towarzyszy nam od wielu wielu lat i w dalszym ciągu jak widać jest niezastąpiona. W Joomla jest oczywiście moduł który pozwala umieścić ścieżkę powrotów w bardzo łatwy sposób. Nazywa się on: Breadcrumbs. Natomiast uwaga nie wszystkie szablony wspierają graficznie en moduł.
8. Bardzo ciekawy element, który na nowoczesnych stronach się pojawia chodź był również na starszych stronach to slider. Slider lub też obraz zapraszający uważam za bardzo potrzebny, ponieważ tworzy on pewnego rodzaju atmosferę naszej strony. Czy też wprowadza do naszej działalności, przykład: handlujemy częściami motocyklowymi może to być jakiś element motocykla czy sam motocykl, jeżeli handlujemy rzeczami związanymi z artykułami dziecięcymi może to być coś związane z dziećmi. Przez zdjęcie, obraz użytkownik od razu może rozpoznać tematykę naszej strony. Oczywiście, na zdjęciu możemy umieścić slogan, które jest zbieżny z naszą ofertą czy też naszą działalnością. Na tych sloganach mogą być zawarte linki które kierują do poszczególnych części naszej strony. W Joomla niestety  nie ma wbudowanego modułu, trzeba go doinstalować,
9. Poniżej tego Slidera jest miejsce na istotne elementy działalności naszej firmy. Nad tym nie będę się dłużej rozwodził.
10. Referencje i opinie o naszej firmie. W Polsce nie jest to za bardzo popularne ale bardzo często na zachodnich stronach umieszcza się coś takiego jak właśnie referencje. Nie trzeba od razu podawać imienia i nazwiska, wystarczy nazwa firmy, zdjęcie tez nie jest konieczne. Oczywiście kilka zadań pochwalnych też trzeba umieścić. W Joomla można to zrobić za pomocą kilku modułów własny HTML.
11. Główne cechy naszych produktów i usług. Wydaje mi się warto przedstawić nasze flagowe produkty czy też flagowe usługi i je króciutko opisać, zachęcić również tutaj do kliknięcia i zobaczenia rozwinięcia opisu tych naszych flagowych produktów. Dla niektórych ta część witryny może być bardzo łatwa, ponieważ mają swoje produkty, swoje własne usługi i bardzo łatwo ma tutaj wyeksponować produkty. Gorzej jest z firmami handlowymi, które nie mają swoich produktów, mogą one pokusić się o pokazanie unikalnych cech czy też tego co je wyróżnia na tle innych firm handlowych.
12. Ten element mam wrażenie jest bardziej dla linkowania wewnętrznego niż budowy jakiejś sensownej treści. Mianowicie w tym miejscu wstawiamy akapity opisujące w bardzo ładny, przyjemny sposób nasze produkty lub usługi.
Tutaj przyjdziemy od razu do punktu 13, w tym akapicie powinien być link, który prowadzi do dalszych części naszego serwisu z oznaczonym słowem kluczowym. W jaki sposób otworzymy ten moduł Joomla mianowicie musimy stworzyć moduł własny i tam opublikować naszą treść.
14. I teraz coś co każda strona powinna mieć a mianowicie jasno wskazane informacje kontaktowe a więc adres, telefon i główny email pod który będą przychodzić pytania. Moduł z danymi kontaktowymi możemy stworzyć w Joomla za pomocą modułu własny HTML. Mam wrażenie, że bardzo często jest pomijany ten element na wielu stronach.
15. No i oczywiście bardzo ważna rzecz a więc godziny pracy naszej firmy czy też naszej instytucji. Jest to o tyle istotne, że wielu użytkowników będzie chciało zadzwonić na przykład po godzinie 16:00 a firma nie pracuje i odezwie się automatyczna sekretarka, może będzie rozczarowany. Gorzej jak przyjedzie pod firmę. Tutaj podając dokładne godziny i dni pracy naszej firmy jasno wskażemy kiedy można się spodziewać bezpośredniego kontaktu z nami lub też kiedy może oczekiwać odpowiedzi na naszego maila.
16. Dodatkowe linki, tutaj nazywane jako alternatywne linki. Chciałbym na to zwrócić uwagę, jako takie ułatwienie nawigacji na naszej stronie. Tutaj możemy dać odnośniki do najważniejszych elementów naszej strony, a więc może to być w przypadku sklepów regulaminem, mogą to być warunki dostaw i cennik tych dostaw. Ten element w Joomla tworzymy przez stworzenie dodatkowego menu i umieszczenie go w module, który publikujemy w odpowiednim miejscu.
17. Oczywiście żyjemy w epoce mediów społecznościowych, jeżeli posiadamy konta na Facebook, Twitter, YouTube, Snapchat to musimy naszą stronę w jaki sposób powiązać z tymi kontami. Akurat w tym wypadku są to zwykłe ikonki po kliknięciu na które zostaniemy przeniesieni na stronę danej społeczności. Są specjalne moduły, które mogą wczytywać informacje z danych serwisów społecznościowych i zamieszczać je na stronie.
18. Okienko newsletera jest w Polsce, mam wrażenie, bardzo mało popularne, ponieważ ludzie bardzo boją się otrzymywać wiadomości typu spam i niechętnie podaję swój adres mailowy w celu pozyskiwania regularnie jakieś informacji z danej strony. My jako twórcy stron internetowych czy też administratorzy stron internetowych nie potrafimy wykorzystać tych adresów mailowych w celu przekazania jakieś wartościowych treści. Po prostu zarzucamy skrzynkę mailową bezsensownymi ofertami a warto jednak to przemyśleć i dobrze wykorzystać usługę newslettera. Tym bardziej, że dla Joomla jest bardzo ciekawy komponent, który pozwala nam stworzyć naprawdę w bardzo łatwy sposób newslettery i wysyłać do zainteresowanych osób wartościowe treści.
19. Chat na żywo. Przycisk chat’u na żywo to na stronach generalnie nie tylko w Polsce i na świecie bardzo rzadko spotykana usługa. Oferują to większe firmy ponieważ jest usługa dodatkowo płatna, w wielu wypadkach usługa tego typu jest wykonywana przez zewnętrzne serwery i niestety za te serwery trzeba płacić. Oczywiście są moduły dla Joomla, darmowe ale właśnie one współpracują z tego typu płatnymi usługami. Widziałem też płatne moduły dla Joomla, które wykorzystują serwer użytkownika.
Wydawałoby się, że to na stronie frontowej to już wszystko. Jak widać jest tutaj bardzo dużo informacji Jednak w polskich warunkach czy też europejskich zalecam zamieszczenie okna informującego o plikach Cookie, bez tego nasza strona nie może istnieć w sieci. Jest kilka rozszerzeń które taką informację na naszej stronie wyświetlają. Prowadzą też do rozszerzonej informacji o naszej polityce prywatności. Do tej polityki prywatności za chwilę wrócimy.

Do mówienia podstron naszego serwisu informacji które powinny być:


20. Formularz kontaktowy to coś co na naszej stronie powinno być. Formularz kontaktowy Joomla jest bardzo łatwo uzyskać. Jest to komponent wbudowany i tworzymy go za pomocą właśnie komponentu kontakt.
21. Z formularzem kontaktowym nieodzownie jest związany dodatek antyspamowy czyli tak zwana captcha. Niestety, jeśli tego nie zainstalujemy to będziemy mieli bardzo dużo treści spamowych na naszej skrzynce mailowej. Czego oczywiście nie chcemy. W Joomla są dodatki antyspamowe captcha i w bardzo łatwy sposób można je na stronie uruchomić, szczególnie w formularzu kontaktowym.
22. Koniecznie musimy stworzyć stronę, którą można nazwać w skrócie o nas. Nie będę tutaj się rozwodził nad tym co może każda firma czy instytucja tutaj napisać. Jest to już własna inwencja.
23. Polityka prywatności. Wydaje mi się, że temat ten jest znany i nie wymaga szerszego opisów najczęściej w polskich warunkach jest to związane z polityką cookies, zbieraniem informacji przez sklepy internetowe, gdzie można by również zawrzeć informacje dodatkowe związane z wykorzystaniem danych które zostawiają klienci by wysłać towar.
24. Podstrona, najczęściej zadawane pytania jest bardzo pomocna, ponieważ jeżeli klient chce znaleźć odpowiedź na jakieś pytanie nie musi do nas dzwonić, może znaleźć tutaj odpowiedź. W ten sposób oszczędzimy pracy naszemu biuru obsługi klienta. Takie pytania można zamieszczać na stronie na bieżąco i odpowiedzi do tych pytań. W Joomla jest kilka komponentów również darmowych, które pozwalają nam w łatwy sposób zbudować stronę pytań i odpowiedzi.
25. Ostatnia rzecz którą każda strona powinna mieć, to układ treści zbudowany według schematu F i tutaj ten temat jest według mnie dosyć rozległy i opiszę go w zupełnie innym artykule. W sumie jest kilka innych schematów np. Z. ale to już inna kwestia.
Mam nadzieję, że te informacje, które tutaj podałem i rozwinąłem, będą dla państwa przydatne w planowaniu swojej strony i budowie konkretnego zlecenia. Wiele osób, które do mnie się zwracają nie do końca wiedzą co na stronie chcą mieć, taki schemat, który tutaj opisałem jest pewnego rodzaju podstawą i na pewno wskazówką do budowy strony internetowej. Nie wszystkie elementy uda się w jakiś sensowny sposób rozwinąć czy też zamieścić na stronie.
Proponuję element, którego nie potrafimy sensownie rozwinąć, po prostu pominąć. Lepiej nie pokazywać czegoś co nie ma sensu.
W innym artykule opiszę FOLD.

Link do grafiki https://www.ukwebhostreview.com/25-features-every-online-business-must-2017/