Joomla 3 nowy router

Ta funkcja miała pojawić się w Joomla 3.7, jednak nie zdążono jej wprowadzić w takiej formie aby nie powodowała problemów,  stąd podjęto decyzję aby w pełni sprawną wersję udostępnić w Joomla 3.8. W chwili pisania tego artykułu możemy już testować Joomla 3.8 w wersji beta 2. Dzięki temu możemy przyjrzeć się nowemu systemowi prostych adresów w naszym CMS.
Ogólnie router służy do tworzenia adresów pod strony naszego serwisu. Przyjazne do użytkownika adresy podstron włączamy na zapleczu w obszarze Optymalizacja dla wyszukiwarek i aktzwacji pliku htaccess. Niestety adresy nie były do końca nigdy idealne. Jeśli otworzyliśmy artykuł to w adresie pojawiał się numer ID artykułu co było wyjątkowo niekomfortowe.


Przykład:
http://videoporady.com.pl/szablony/darmowe-szablony-joomla-2-5/253-darmowy-szablona-dla-joomla-o-szerokim-zastosowaniu.html
Na czerwono zaznaczyłem ID artykułu.
Aby tego uniknąć wiele osób tworzyło ukryte menu, pod pozycję tego menu podłączało artykuły. Dla małych serwisów było to idealne rozwiązanie chodź pracochłonne, jednak dla dużych witryn nie wchodziło ono w grę.
Nowy router w Joomla 3.8 to zmienia. Będziemy mogli pozbyć się numeru ID artykułu w adresie, domyślnie będzie to wyłączone, dlaczego? Pozostawiono decyzję odnośnie włączenia tej funkcji administratorowi serwisu, proszę pamiętać zmieni się wtedy adres pod strony, stary adres miał by numer ID artykułu, nowy już go mieć nie będzie, stąd linki z innych stron mogą trafić na błąd 404 takiej podstrony nie ma.  Oczywiście możemy zrobić przekierowanie 301 najważniejszych podstron, ze starego adresu na nowy.

Gdzie włączyć nowy router w Joomla?


Adresy bez ID artykułu włączamy w następujący sposób: przechodzimy kolejno; artykuły, potem opcje, i wybieramy zakładkę Integracja.  Teraz wyszukujemy opcję która po angielsku się nazywa URL Routing (w chwili pisania artykułu nie znam polskiego tłumaczenia) możemy tam wybrać dwie opcje: Stable – czyli tak naprawdę nic nie zmieniamy
Experimental – mamy możliwość włączenia nowego routera. Po aktywacji tej opcji pojawi nam się dwie dodatkowe opcje Remove IDs from URLs TAK lub Nie. Czyli możemy wybrać czy w adresach artykułów będzie pojawiać się ID czy też nie.
UWAGA: pamiętaj że wybierając opcję TAK, zmienią się adresy twoich artykułów i mogą nie być wyświetlane jeśli ktoś posiada stary adres. Dodatkowo jeśli pozycjonujesz stronę linkami na podstrony serwisu możesz stracić w pozycji w rankingu Google.
Nowy router działa tak zupełnie inaczej ale dla przeciętnego administratora podane wyżej informacje wystarcza, aby zdecydować czy korzystać z nowych funkcji Joomla 3.8 a w przyszłości Joomla 4.