strona w joomla w godzine

W tym poradniku przedstawię sposób zrobienia szybko strony w Joomla 3, krok po kroku w ciągugodziny, bez wnikania w zbędne szczegóły. Czas jaki potrzebujesz to w woim wypadku być może kilka godzin. Ile wydasz niewiele, tyle co na domenę i jakiś mały ale dobry hosting. Czy to będzie profesjonalna strona, dla Ciebie z pewnością tak. Nic nie tracisz po prostu siadaj i rób! Joomla jest bardzo prostym systemem, z pewnością jeśli będziesz chciał szybko rozbudujesz ją o dodatkowe opcje. Zaczynamy.

Ogólne założenia strony.


Proponuję zbudowanie prostej strony wizytówki, będzie ona posiadała wszystkie co potrzeba. Na stronie będzie nasze logo, kontakt i zdjęcie ze sloganem, poniżej krótkie info o nas  - skrót tego co oferujemy, a pod spodem mapka, kontakt i godziny pracy. Nie zapominajmy o podstronach takich jak kontakt z formularzem kontaktowym, oferta, kilka zdań o firmie i galeria plus mapka dojazdowa. Tak to może wyglądać jak poniżej.

 strona w godzinę wygląd


Mamy dwie opcje do wyboru na początku dla ambitnych i dla nie mających czasu w ogóle, bo zasadniczo taką stronę zrobiłem ja w godzinę ale nie wierzę aby coś podobnego komuś wyszło w mniej niż kilka godzin, oczywiście wszystko zależy od wprawy, determinacji.
Opcja dla nie mających czasu – strona w mniej niż godzinę
Ta opcja oparta jest o plik szybki start – co to jest plik szybki start, a dokładna kopia strony, taką jak zbudowaliśmy na kursie. Plik taki instaluj się dokładnie jak w Joomla, tylko w kroku trzecim trzeba wybrać dane demonstracyjne, następnie podmieniamy dane na swoje i już taka  mała stronka wizytówka jest gotowa do pokazania na świecie, wystarczy jeszcze spersonalizować wygląd strony przez zmianę kolorystyki, loga i układu jak trzeba i na początek coś jest fajnego. Uwaga plik szybki start jest płatny kilka złotych, jednak panel administracyjny szablonu jest po polsku, to ułatwi życie wielu osobom.  Tutaj jest link do pliku i opis jak go zainstalować na serwerze.
Przejdźmy do wersji dla ambitnych i mających trochę czasu. Najpierw musimy sobie przygotować kilka rzeczy, czyli z tego linka pobieramy wszystkie potrzebne pliki (bez Joomla), jakie będą nam potrzebne, pliki są spakowane w jednej paczce i należy rozpakować tylko tą jedną paczkę, we wnętrzu znajdziemy kilka plików:
Joomla – 3.7.5 jproszę pobrać z oficjalnej strony www.joomla.org
Szablon JaSimpli – po angielsku oryginał do pobrania ze strony Joomlart
Sigplus – galeria, najnowsza wersja do pobrania z tego miejsca
Maps Google – najnowsza wersja do pobrania z tego miejsca
Jak piszę wszystko jest w tej paczce z wyjątkiem joomla, ale zalecam pobranie najnowszych wersji ze stron producentów.
Poniższy opis jest bardzo ogólny, szczegóły są pokazane na moim filmie na YT – jak zrobić stronę na Joomla w ciągu godziny. Poza tym ten opis trochę się różni od tego co jest na filmie, nie ma objaśnień działań i robimy to pakietowo.

Instalacja rozszerzeń w Joomla

Najpierw instalujemy Joomla na serwerze w sposób standardowy, po instalacji logujemy się na zaplecze Joomla i tam kolejno instalujemy wszystkie trzy rozszerzenia tzn szablon Simpli, galerię Sigplus oraz mapy google. Warto zainstalować też komponent Akeeba buckup po to by robić regularne kopie bezpieczeństwa.

Ustalenie układu strony w szablonie Joomla

Po instalacji przechodzimy kolejno: Rozszerzenia, szablony i style
Rysunek 1 ustawiamy szablon jako domyślny i otwieramy panel do edycji
Klikamy na gwiazdkę aby ustawić nasz szablon jako domyślny, gwiazdka powinna zmienić kolor na pomarańczowy, następnie klikamy na nazwę szablonu i otwieramy szablon do edycji. Domyślnie wszystkie nas interesujące opcje są wyłączone. Musimy kolejno najpierw włączyć obszary modułów które będziemy używać, czyli logo, baner dla ikon społecznościowych, obszar zdjęcia z napisem, potem pozycje dla modułów oferta, następnie obszar dla komponentu i na koniec obszar dla stopki.  (kolory zmienimy na końcu)
Klikamy kolejno jak pokazałem na rysunkach.  Najpierw włączamy o obszar odpowiedzialny za logi i za baner. Kilkamy według kolejnośći cyfr na rysunkach.Opcje 3 i 4 ałaczamy, ma wyglądać jak poniżej.

strona w godzinę wygląd naglowek

Teraz włączamy obszar menu dla naszej strony czyli miejsce gdzie będzie pojawiało się menu, klikamy navigation 1 i włączamy navigation2

strona w godzinę menu

Teraz włączamy obszary w szablonie w którym opublikujemy zdjęcie z napisem oraz nasze usługi, ale uwaga zalecam tutaj zmianę pozycji modułów, na topsl-1 i na topsl-2, klikamy kolejno

strona w godzinę uslugi

Teraz do pozycji topsl-1 powinniśmy dać zdjęcie jako tło 6

Oczywiście włączamy obszar komponentu

strona w godzinę treść
Na koniec włączamy obszar stopki i zmieniamy pozycję na botsl-1, ale to nie koniec.

Wybieramy Wrapper classes background black po to by stopka była ciemna.

strona w godzinę stopka

No i jeszcze na szybko zmieniamy proporcje kolumn, tak żeby mapka zajmowała połowę szerokości, a moduły kontaktu i godzin pracy po jednej czwartej. W polu szerokość bloku wstawiamy 3-3-6, dlaczego tak wyjaśniłem w filmie.
Teraz dodajmy logo do naszej strony, przechodzimy na zakładkę  i tam klikamy kolejno jak cyfry na rysunku, wybieramy logo, wpisujemy rozmiary naszego obrazka.

strona w godzinę logo
Zapisujemy zmiany i zamykamy, kolorystykę zmienimy na końcu

Dodawanie treści do strony głównej

Teraz dodajemy treść do naszej strony zaczniemy od artykułu na stronie głównej, klikamy kolejno artykuł, otwórz artykuł teraz pojawi się nam plansza gdzie tworzymy artykuł, nadajemy mu tytuł i wpisujemy krótki tekst o naszej firmie który mam się pojawić na stronie głównej.  I zaznaczamy go jako tekst wyróżniony i zapisujemy zmiany.

strona w godzinę nasze usługi
Jak ktoś chce może zajrzeć na podgląd strony, powinno tam być logo i tekst właśnie wpisany.
Teraz wpisujemy usługi, operację powtarzamy trzy razy bo mamy trzy moduły. Klikamy kolejno rozszerzenia, moduły i następnie nowy, na otwartej liście wybieramy własny.

strona w godzinę modul wlasny

W nowym oknie wpisujemy kolejno tytuł modułu, dodajemy zdjęcie i wpisujemy zajawkę tekstu, teraz przechodzimy, wybieramy pozycję modułu na topsl-1 i zapisujemy bez zamykania.

uslugi strona w godzine

Przechodzimy na zakładkę przypisz do pozycji menu i tam wybieramy z listy rozwijanej opcje tylko na zaznaczonych stronach, a następnie odznaczamy pozycję home.

uslugi strona w godzine 2


Jak pisałem tą operację powtarzamy jeszcze dwa razy bo musimy dodać jeszcze dwa moduły. Uwaga także wybieramy pozycję topsl-1 dla kolejnych modułów.
Po tych trzech operacjach czas na opublikowanie menu na stronie, przechodzimy kolejno rozszerzenia moduły i szukamy takiej pozycji jak main menu, otwieramy ją przez kliknięcie i zmieniamy jej pozycję na position-1 zapisujemy zmiany i już nasza strona ma kolejno logo, menu, usługi i tekst o firmie  brakuje nam teraz tylko stopki.

menu strona w godzine

Tworzymy ja bardzo prosto. Podobnie jak moduły ofert, z tą różnicą że publikujemy je w pozycji botsl-1 i wykonujemy ta operację dla kontaktu i dla godzin pracy.

Zmiana kolorystyki szablonu w Joomla

A to już w drugiej części