joomla 3.8 mowy router

W Joomla 3.8 wprowadzono tak naprawdę niewiele zmian istotnych z punktu widzenia użytkownika, jednak jedna jest bardzo istotna i ten wpis poświęcę tej zmianie. Ponieważ nie umiejętne jej zastosowanie może napsuć nam w adresach podstron serwisu, a w przypadku serwisów pozycjonowanych jest to bardzo ważne. Zasadniczo zmiana nie ma wpływu na istniejące serwisy, ale jak ją włączymy no zmiany będą spore.

Popatrzmy na adresy naszych podstron, bardzo często one wyglądają tak:

twojadomena.pl/joomla-3/150-praktycznie-wskazowki-do-uzycia-czcionek-na-stronach

W adresie widać 150 przed aliasem artykułu jest to numer ID artykułu w bazie, bardzo często pojawiały się prośby, aby wyłączyć ten numer. Przy małych stronach było to możliwe, przez stosowanie pewnych trików, jak podłączanie artykułu bezpośrednio pod ukryte menu. Wtedy mieliśmy adres pod strony bez numeru. 

Jak usunąć w adresie strony numer Joomla 3.8

Nowa wersja Joomla 3.8 została wyposażona w nowy router, który umożliwia właśnie usunięcie tego numeru ID artykułu z adresu. Nowy adres będzie więc wyglądał tak:

twojadomena.pl/joomla-3/praktycznie-wskazowki-do-uzycia-czcionek-na-stronach

Jeśli więc korzystasz ze starej wersji Joomla i chcesz włączyć nową funkcję to może się okazać że linki do twoich podstron będą nieaktualne.  Nie ma problemy jeśli będzie to kilka linków, możesz wykorzystać komponent przekierowanie wbudowany w Joomla. Wtedy ustawiasz zasadę dla adresu

twojadomena.pl/joomla-3/150-praktycznie-wskazowki-do-uzycia-czcionek-na-stronach

 Przekieruj na

twojadomena.pl/joomla-3/praktycznie-wskazowki-do-uzycia-czcionek-na-stronach

W przypadku przekierowania 301 za poinformujemy, że to jest nowy adres tej podstrony. Pewnie za kilka tygodni będzie jakieś rozszerzenie które wykona to automatycznie. 

Gdzie włączamy nowa funkcję przekierowania w Joomla 3.8

Przechodzimy kolejno artykuły, dalej artykuły i klikamy opcję. Potem przechodzimy na zakładkę Integracja i tam na razie po angielsku mamy taką opcję URL Routing wybieramy na experimental, pojawia się opcja  Remove IDs from URLs i wybieramy tak.

Włączając tą opcję na istniejących stronach, proszę pamiętać o konsekwencjach związanych ze zmianą adresów podstron.