baner

 

Ostatnio wiele się mówi o masowych banach i filtrach nałożonych przez Google – cel czyszczenie wyników wyszukiwania. Ban czy filtr Google – co to jest.

Ban Google to jest wykluczenie z indeksu – czyli nasza strona zostaje usunięta z wyszukiwarki, na czas nieokreślony. Zwykle trzeba naprawić błędy i zgłosić witrynę do ponownego rozpatrzenia. Nie zawsze to daje efekty i trzeba zrezygnować z adresu. Czasem jest to bardziej opłacalne, czyli poprawić błędy i wypromować nowy serwis. Można dostać bonusa od Google, o tym za chwilę.

Filtr Google – to jest też kara nałożona na witrynę ale mniej restrykcyjna – witryna za jakieś przewinienia spada o wiele miejsc. Ile miejsc najczęściej poza trzecią stronę – czyli do śmietnika. Można z tego śmietnika wrócić ale to też wymaga usunięcia przewinienia.

Wg mnie pojawił się ostatnio nowy sposób karania witryn – czyli coś pośredniego pomiędzy Banem a wykluczeniem z indeksu. Witryna niby jest w indeksie ale znaleźć jej na daną frazę nie można.

Niewątpliwie Google ostatnio coraz bardziej rygorystycznie patrzy na witryny. Moje wrażenie jest takie, że siła ciężkości przechodzi na jakość treści i witryny. Być może algorytm potrafi łatwiej rozpoznać wartościową treść. Moje zdanie popieram tym, że pojawiło się ostatnio wielu pozycjonerów, którzy tworzą zaplecza i linkami tylko linkami pozycjonują witrynę. Zaplecza to często śmietniki.

Ban na domeny regionalne.

Google nie pierwszy raz wycina domeny z indeksu. Jak pisałem wiele domen to domeny tworzone pod witryny których celem nie jest dostarczanie treści użyteczniej dla użytkowanika, a linkowanie do innych witryn witryny te określa się spamem. Podobno polskie witryny regionalne są wylęgarnią spamu. I wiele z nich dostało coś pośredniego pomiędzy banem a filtrem. Podobno zostały witryny użyteczne, ale algorytm wykosił witryny stare i dobre ale z błędami w konstrukcji. Czyli takich które nie trzymają się wytycznych Google.

Wytyczne  Google

To zbór zasad dla webmasterów jak mają projektować witryny by były przyjazne dla wyszukiwarek czyli dla Google. Zbiór nie jest obszerny, dotyczy tego o czym pisze oraz przestrzega przed działaniami nie etycznymi. Dostajemy tam wskazówki jak tworzyć witrynę, te wskazówki są bardzo pomocne. Jak tutaj zwracam uwagę na tworzenie stron przez osoby nie mające o tym pojęcia. Po stworzeniu takiej witryny może ona nigdy nie zaistnieć na dobrych pozycjach, a jeśli nawet to szybko spadnie, jak to dzieje się ostatnio. 

Bonus Google - to mit czy prawda toczą się spory na ten temat. Jak nowa wiitryna pojawia się w sieci to dostaje lepsze pozycje niż na to zasługuje, trwa to jakiś czas. Ta forma promocji witryny ma umozliwić zapoznanie się z treścią innym użytkownikom i stworzenie do niej odnośników. Po zabraniu bonusa witryna jeśli zdobyła popularność zostaje na swoich pozycjach a jeśłi nie spada. 


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron