baner

Wiele osób nie wyobraża sobie strony bez galerii, szczególnie jeśli chodzi o stronę szkoły, domu kultury czy tez nawet firmy. Za pomoca samej Joomla nie zbudujemy galerii na stronie, no można oczywiście w artykule wstawić kilka obrazków, ale nie jest to fajne rozwiązanie i tak trzeba doinstalowac dodatki, które umożliwią np. powiększanie tych zdjęć. Fakt jest to możliwe ale skoro już instalujemy to już dodajmy galerię. Galerie dla jomla mogę podzielić na dwie kategorie, które państwu przemówią do wyobraźni. Galerie proste  - czyi spełniają podstawową funkcjonalność , oraz galerie kombajny które oferują nam cała masę dodatkowych opcji i w których możemy się zagubić.

Prosta galeria dla Joomla 3

Galerie proste to najczęściej same dodatki – nie mają one zbyt wielu funkcji, po prostu pobierają zdjęcie z listy i wyświetlają na stronie wg kilku zdefiniowanych wzorców.  Takie galerie nie wymagają tez zbyt wiele błądzenia w opcjach, najczęściej jest ich dosłownie kilka, kilkanaście i łatwo uzyskać pożądany efekt.  Taką galerie polecam do stron niezbyt skomplikowanych, w których stanowi ona funkcję pomocnicą. Np. na stronie firmowej możemy chcieć zamieścić kilka galerii jedna w dziale nasza firma gdzie pokażemy budynek, biuro produkcję, druga galeria nasze wyroby gdzie pokażemy nasze produkty i może trzecia nasze wycieczki z wyjazdów integracyjnych. Do takich celów najlepsza jest galeria, która zczytuje zdjęcia z jakiegoś katalogu i w miły dla oka sposób wyświetla na stronie. Nic więcej nie potrzeba. Do tych celów nadaje się np. galeria Sigpus, Sige, Simple Image gallerry

Złożona galeria dla Joomla 3

Inaczejs sprawa się ma kiedy galeria jest istotną częścią naszej strony, kiedy nie tylko chcemy wyświetlać zdjęcia, ale jeszcze umożliwić polubienie zdjęć, podzielenie ich na działy i pod działy, umożliwienie automatycznego lądowania wielu setkom zdjęć, danie uprawnień do przeglądania i ładowania zdjęć różnym rodzajom użytkowników. Taka galeria świetnie sprawdzi się na stronie szkoły – gdzie galerie z różnych wydarzeń są integralną częścią strony. Te galerie podzielone są rocznikami, roczniki być może rodzajami wydarzeń i tak dalej, chcemy się do galerii łatwo odnieść z poziomu artykułu i tak można by wymieniać korzyści jakie osiągniemy z instalacji takiego kombajnu. Najczęściej są to już całe komponenty, z modułami i dodatkami, przykładem jest Phoca Galerry czy też JoomGallery, Ozio Gallery i Event Gallery oraz sporo innych, długo by wymieniać

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Szukając galerii dla swojej strony podejdźmy do problemu z pytaniami, jak dużo galerii będę miał, jak często będę dodawał zdjęcia i co chcę dodatkowo zaoferować użytkownikowi strony, poza samy pokazem zdjęć. Jeśli nasze wymagania są niewielkie to patrzmy w kierunku prostych galerii jeśli chcemy dużo to powinniśmy się przyjrzeć tzw kombajnom .
Przy wyborze galerii kierujmy się też jej opinią i rozwojem oprogramowania. Co to znaczy? Często migrując strony z Joomla 1 czy też 1.5 napotykałem na problem; twórca galerii porzucił nad nią prace i niestety ale nie ma wersji dla Joomla 2.5 czy też 3. Wtedy taką galerię bardzo ciężko się migruje, nie ma problemu jeśli jest to ta z tych prostych, gorzej jak jest to złożony program z masą opcji. Zawsze może tak być, że twórca nawet dobrego oprogramowania zawiesi prace nad swoim produktem, nigdy tego nie jesteśmy pewni, tym bardziej jeśli produkt jest darmowy i mało popularny. Zwracajmy też uwagę na dokumentację, nawet przy prostych galeriach jest ona bardzo pomocna.
Wyższość galerii płatnej nad darmową czy odwrotnie.
Ja niestety używam galerii płatnych dlaczego bo bez problemu mogę usunąć link do strony twórców galerii. Na stronach komercyjnych jest to po prostu nie dobrze widziane, ale już instytucje non profit mogą korzystać z galerii z likiem np. Phoca Galeery w niej nie można usunąć linku do strony autora, chyba że zapłacimy twórcy wtedy on prześle wersję bez linku. Natomiast tak, funkcjonalnie czasami nie ma żadnej różnicy i można naprawdę znaleźć świetne darmowe galerie dla Joomla 3  

Podsumowanie

Tak mam chcę napisać kilka słów w postaci prawd ludowych. Nie porywaj się z motyka na słońce – nie ma sensu braćc galerii  znacznie przerastającej twoje możliwości. Pisze to z praktyki, buduję strony dla klientów od wielu lat, naprawdę dla wielu oób konfiguracja galerii może być przejściem przez mękę i źródłem frustracji i zanim coś osiągną zarzuca temat szukając innego rozwiązania. A problemem jest też język wiele z nich nie ma polskiego tłumaczenia.
Nie strzelaj z aramty do muchy – po co ci galeria z opcja sprzedaży zdjęć jak nigdy z niej nie skorzystasz stawiając stronę gdzie docelowo będzie trzy galerie firmowe: budynek, zespół i nasza jedyna integracja z trzema zajęciami bo więcej nie nadawało się.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron