baner

akeeba po polsku 1

Do napisania tego artykułu drugi raz skłoniła mnie rozmowa z klientem, od czasu kiedy pisałem na ten temat troszkę się zmieniło. W sumie nie wiele, ale jednak.
Do wykonywania kopii bezpieczeństwa Joomla służy komponent Akeeba Backup obecnie jest to wersja 5.+. w zależności od tego jak go ustawimy, może wykonywać kopie w formacie ZIP i JPA.

Rekomendowany jest format JPA, chociaż ja używam formatu ZIP. Poza tym możemy zdecydować czy będzie robiona kopia całej strony czy też wybranych katalogów i bazy czy  tylko bazy. Wszystko zależy od ustawień. W wersji PRO kopię można wysłać kopię bezpieczeństwa na Dropboxa. Osoby które mają zainstalowany już komponent Akeeba zauważyły pewnie, że przed aktualizacją Joomla wykonywana jest kopia witryny i dochodzi do skasowania czwartej kopii, która może być potrzebna, a przecież możemy zablokować kasowanie ważnych kopii.

akeeba po polsku 2
Zacznijmy od czegoś takiego jak profile, czym jest profil? WProfil to spersonalizowane ustawienia kopii naszej witryny, możemy mieć kilka profili. Jak założyć nowy profil – klikamy ikonę profile, w otwartym oknie kliamy przycisk utwórz. Nadajemy nazwę profilu a następnie klikamy zapisz i zamknij. Teraz na liście z profilami klikamy przycisk konfiguruj i wprowadzamy własne ustawienia. Np. możemy zmienić domyślny format zapisu na ZIP, lub zmienić domyślną lokalizację kopii, np. poza folderem Public_html – polecam to rozwiązanie jeśli jest taka możliwość, wtedy ograniczymy dostęp do kopii. Niestety w profilu nie ustawimy wykluczenia z kopii plików, folderów czy też tabel bazy danych.

Na samym dole mamy dwa przyciski: wyklucz pliki i katalogi a drugi wyklucz tabele bazy danych. Jeśli chcemy wykluczyć pliki lub katalogi klikamy na ten przycisk, na nowo otwartej stronie mamy dwa obszary: Po lewej stronie możemy wykluczyć całe katalogi lub podkatalogi i pliki, zaś po prawej stronie możemy wskazać które konkretnie pliki chcemy wykluczyć. Odznaczamy odpowiednie opcje i już nasza kopia jest lżejsza. TUTAJ UWAGA jeśli nie wiesz do czego są odpowiednie katalogi nie majstruj tutaj, bo potem możesz nie odzyskać swojej witryny.
Teraz możemy wykonać kopię naszej witryny na Joomla 3. Po wykonaniu kopii warto przejść na listę z kopiami, tam zobaczymy listę kopii, możemy ją pobrać od razu z witryny ale ja polecam pobranie kopii przez ftp. Kopię znajdziemy w katalogu domyślnym lub tam gdzie wybraliśmy przy konfiguracji. Jak widać system pozostawia tylko trzy kopie, kolejne są kasowane. Możemy to zmienić jednak musimy pamiętać aby było wystarczająco dużo miejsca na serwerze by pomieścił więcej kopii. Robimy to w konfiguracji.

Jak wyłączyć tworzenie kopii zapasowej przed aktualizacją Joomla

Za tworzenie kopii zapasowej przed aktualizacją Joomla odpowiada dodatek o nazwie System - Kopie zapasowe i aktualIzacja - jeśli ten dodatek wyłączymy, to nie będzie już się tworzyć kopia zapasowa witryny przed aktualizacją Joomla. Pytanie czy ten dodatek wyłączyć, wg mnie nie. Czasami zdarza się że coś pójdzie nie tak i wtedy błyskawicznie przywracamy do życia naszą witrynę.

akeeba po polsku 3


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron