baner

 

Dziś pierwszy test rozszerzenia dla Joomla 1.7. Z uwagi że galerie cieszą się dużym zainteresowaniem zaczynam od prostej na pozór galerii Sigplus. Galeria jest dodatkiem czyli inaczej Pluginem, nie można więc stawiać dużych wymagań co do obsługi tej wtyczki. Sigplus wyświetla po prostu pliki w artykule zgromadzone w katalogu który wskażemy ścieżką dostępu. Tak więc wszystko musimy robić ręcznie, nie powinno nas to jednak zniechęcać.

Jak na dodatek galeria ma ogromne możliwości.

Polonizacja Sigplus

Dodatek ten jest po polsku i tłumaczenie jest bardzo dobre. Wielu użytkowników zniechęca angielski - nie mówię tutaj że nie znamy tego języka, ale z uwagi na fakt, że opisy funkcji są czasami mało zrozumiałe bez znajomości specyfiki danego rozszerzenia. Tak więc wszyscy którzy chcą mieć w artykule galerię po polsku powinni skorzystać z tego dodatku. Niestety dokumentacja do Sigplus jest po angielsku i jest ona bardzo dokładna.

Dokumentacja i pomoc

System pomocy do Sigplus jest bardzo dokładny. Każda funkcja jest dokładnie opisana, fakt że trzeba jej poszukać na stronie producenta, ale ze znajomością komend będziemy potrafili wycisnąć z tej galerii całkiem ciekawe efekty. Dokumentacja jest po angielsku i jest bardzo rozbudowana. Osobiście nie korzystałem z pomocy przez mail – sądzę że nie uzyskam jej, cóż za to mamy forum i tam możemy zadać pytanie.

Konfiguracja Sigplus

I to jest największy problem, ponieważ ustawienie dodatku w opcjach konfiguracji pozwala nam osiągnąć jednolite efekty we wszystkich galeriach, a nie zawsze to jest celem i tutaj zaczynają się schody – wszystko musimy podać ręcznie, nie jest to ciekawe dla początkujących użytkowników. Kolejny problem to ustalenie ścieżki dostępu i przesłanie zdjęć na serwer – to też robimy ręcznie i najlepiej przez FTP lub innego menadżera plików. Nie polecam tej galerii osobom początkującym bez znajomości angielskiego. Znając komendy do Sigplus będziemy mogli stworzyć całą masę różnych galerii z różnymi opcjami wyświetlania. Ogromnym problemem może być stworzenie opisów dla zdjęć ponieważ trzeba zrobić oddzielny plik tekstowy i tam używając odpowiednich zapisów przypisać opis do konkretnego zdjęcia.

Wyświetlanie obrazów

I to jest największa frajda, bo jak przejdziemy już przez proces konfiguracji to możliwości pokazani zdjęć są po prostu imponujące. Nie jestem w stanie opisać tych efektów po prostu popatrzmy na film do recenzji.

Podsumowanie

Galerii ni polecam użytkownikom zaczynającym przygodę z Joomla lub lubiącym automaty. Jest to dobra galeria ale dla ludzi znających się na rzeczy. Którzy wiedzą jak skorzystać z komend i jak skonfigurować Sigplus bo konfiguracja to ogromny minus – tak jak większość dodatków. Wśród galerii dodatków to jest najlepsza galeria dla na Polaków. Galeria też posiada moduł, co bardzo wzbogaca jej funkcjonalność.

sigplus - konfig

sigplus - polonizacja

 

sigplus - pokaz zdje

A tutaj pojawi się film


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron