f pattern

W jaki sposób nasi użytkownicy przeglądają stronę internetową? Gdzie umieścić elementy na stronie aby użytkownik ich nie pominął. W jaki sposób użytkownik przegląda stronę? Te kilka pytań spędza sen z powiek wielu projektantom stron internetowych ale nie tylko, również zleceniodawcom. Ci drudzy na czuja czasami chcą poutykać treści na stronie nie mając podstawowej wiedzy na ten temat. To stanowi dla projektantów nie lada wyzwanie, jak ustawić treść by zleceniodawca był zadowolony ale też by strona miała ręce i nogi. Tym wpisem postanowiłem trochę pomóc zleceniodawcom, aby budując koncepcje swojej strony mieli na uwadze kilka zasad.

Czytaj więcej: Schemat F czyli F Pattern - co to jest?

Na tą część musieliście Państwo sporo poczekać, brak czasu a i też musiałem się zastanowić jak przetestować szablony, czy bez dodatków czy tez w pełnej krasie tak jak zostały dostarczone z pakietu szybki start. Po namysłach zdecydowałem się że testować będę szablony z pakietów szybkiego startu. Dlaczego? Bo założyłem, że skoro szablony są oferowane z dodatkowymi rozszerzeniami to  klient je wykorzysta oraz dwa będzie dążył do wyglądu jaki mu się spodobał widząc na demo. Stad tutuł taki dostajemy taki testujemy.

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 4 - wydajność po wyjęciu z paczki

Dostępność dokumentacji i język polski szablonu dla Joomla 3

Posiadając Joomla po Polsku, nie oznacza to, że posiadamy panel administracyjny po polsku szablonu. To rozszerzenie dla Joomla, które ma również swój panel administracyjny. Bardzo wiele operacji, których celem jest personalizacja wyglądu, będzie można wykonać właśnie w panelu administracyjnego szablonu. Jednak aby wykonać te operacje musimy te opcje znaleźć i odpowiednie funkcje uruchomić. Niestety jest bardzo utrudnione, jeżeli nie znamy języka angielskiego, ponieważ 3 z tych szablonów nie mają polskiej wersji językowej. Jedynym szablonem, który posiada polską wersją językową jest ten od Template Monster. Oczywiście na swoje potrzeby Ja wszystkie trzy pozostałe panele administracyjne przetłumaczyłem na polski. Tych tłumaczeń nie udostępniłem publicznie. Stąd też nie biorę tego jako zalety dla tych trzech szablonów. Tak więc jeżeli chcemy mieć panel administracyjny szablonu po polsku pozostaje nam wybór tylko jednego szablonu Qumax. Dla wielu z Państwa brak polonizacji może to być dużą przeszkodą.

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 2

Poznajmy bliżej panele administracyjne tych czterech szablonów. Możliwość zarządzania wyglądem szablonu jest dla nas bardzo istotna ponieważ dzięki temu bez znajomości php i CSS możemy w bardzo łatwy sposób spersonalizować wygląd naszej strony internetowej. Dla większości z państwa będzie to jednym z najważniejszych atutów bo dużo łatwiej jest wybrać kolor z palety kolorów niż wpisywać gdzieś w jakimś pliku cyferki i literki. Jeżeli będziemy chcieli ustawić szerokość modułów to dużo prościej zrobić to za pomocą suwaka niż przez wpisywanie w jakimś pliku niezrozumiałych do końca komend. Teraz proszę państwa pamiętajmy o tym, że ilość opcji również komplikuje obsługę danego szablonu. Czym więcej tych opcji, tym trudniej będzie nam się odnaleźć, a więc z jednej strony będziemy chcieli w łatwy i przyjemny sposób spersonalizować wygląd naszej strony a z drugiej nie będziemy chcieli mieć zbyt dużej ilości opcji.

corpo ogolne

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 3 - panele administracyjne

Tym razem kolejny wpisy będę traktowały o czymś zupełnie innym, mianowicie chciałbym porównać szablony komercyjne dedykowane dla firm. Porównanie, które chcę państwu przedstawić będzie obejmowało 4 szablony, nawet ze swojej nazwy są dedykowane firmom czy też biznesom. Moje porównanie obejmie kilka aspektów, tutaj we wstępie wymienię kilka z nich. Jako, że jesteśmy na gruncie polskim, posługujemy się językiem polskim, to zwrócę uwagę na dostępność zaplecza szablonu w języku polskim oraz dokumentacji. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że instalując sam szablon w wielu wypadkach bez dokumentacji nie uzyskamy efektów jakie są przedstawione na stronach demo, dlatego tak istotne jest posiadanie jasnej i czytelnej dokumentacji. Ważna też jest jej dostępność dla użytkownika.

Kolejny aspekt to łatwość personalizacji szablonu czyli zwrócono tutaj szczególną uwagę na to co Państwo będzie najbardziej interesowało w jaki sposób i czy łatwo za pomocą panelu administracyjnego mogę dokonać podstawowych zmian aby dostosować szablonu do swoich potrzeb.
Kolejną rzeczą na którą zwrócę uwagę to dostępność modułów razem z szablonem ,czy te moduły łatwo jest skonfigurować. Czy istnieje też ich polska wersja językowa.

Czytaj więcej: Szablony Joomla dla firm - przegląd 4 rozwiązań - część 1