baner

Tendencje w budowie szablonów dla Joomla 3


szablon desig control pl

Obecnie szablony dla Joomla są w większości tworzone w technologii responsywnej, robi tak większość czołowych dostawców gotowych rozwiązań, podobnie jest z frameworkami. Wymusza to rozwój technologii. Obecnie około 30% stron w Polsce jest przeglądane za pomocą urządzeń mobilnych, dane pobrane z monitoringu stron w Google Analityks. To rodzi konieczność dostosowania strony dla tabletów i smartfonów. Tak strona dostosowuje się do urządzenia i wyświetla swoją zawartość według ustalonych zasad. Nie trzeba wtedy projektować drugiego serwisu dla urządzeń mobilnych, robi to za nas strona. A więc mamy jeden szablon resposnywny i jedną wersję strony na wszystkie urządzenia.


Oczywiście, nie zawsze to się sprawdza, co więcej niektóre telefony mają wyższą rozdzielczość niż niejeden monitor, na ekranach laptopów mamy rozdzielczości full hd. To zaś skutkuje potrzebą innego ułożenia treści. Czcionki są większe aby na monitorach o małych przekątnych a dużych rozdzielczościach tekst nie był za mały. Często pojawia się układ tylko jedno kolumnowy, nowością jest stałe menu główne, już się nie przewija i zawsze jest pod ręką lub myszką.
Coraz częściej pojawia się less, co to jest less? CSS tylko w bardziej rozbudowanej postaci i tutaj jest problem, przestaje w takim przypadku być przydatny dodatek FireBUG, ponieważ less generuje plik css ale ten plik jest tymczasowy. Wiadomo Bootstrap, AwsomeFonts to tylko niektóre udogodnienia z których korzysta się w szablonach dla Joomla 3
Oczywiście nie uniemożliwia nam to zbudowania samodzielnie szablonu dla Joomla 3, jednak wiedza jaką musimy posiadać aby stworzyć zaawansowany szablon jest ogromna. Ponad to czas jaki jest potrzebny do budowy takiego szablonu od podstaw też jest znaczny. 

 


Framework jako podstawa do budowy szablonów dla Jooma 3


Obecnie mamy kilka frameworków, które mogą stanowić podstawę do budowy szablonu dla Joomla 3. Większość z nich jest darmowa, mowa tutaj o Gantry, Heliks, Ja t3, Vertex, Wrpaer 7 czy też Gavren plus kilka innych. Moje ulubione to Gantry, Vertex. Framework zawiera już w sobie wszystkie podstawowe funkcje plus kilka fajnych dodatków. Zwykle posiada wbudowaną kompresję gzip, szablon bazowy z duża ilość pozycji modułów. Posiadając szablon bazowy i Framework można błyskawicznie zbudować bardzo nowoczesny szablon dla Joomla 3. O ile chcemy zaimplementować jakoś niepowtarzalną grafikę to taka operacja potrwa dłużej. Jednak i tak krócej niż budowa szablonu od podstaw.
Tutaj postaram się pokazać w jaki sposób skorzystać z Framework Vertex z bazowym szablonem Design Control. Bardzo sympatyczny szablon o dużych możliwościach, w dalszym ciągu z css co pozwala korzystać z firebuga. Aby było łatwiej państwu Framework jest właśnie tłumaczony, cześć tego tłumaczenia widać na zdjęciu.
Uwaga: poradnik ten będzie częścią kursu o Joomla 3.5, dodatkowo będą tam przedstawione Gantry, Wraper 7.2


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron