baner

szblon uczelnia opis

Zapraszam Państwa do przewodnika, w którym opiszę w jaki sposób posługiwać się szablonem dla Joomla 3 Uczelnia. Przy konstrukcji tego szablonu zwróciłem szczególną uwagę na 3 rzeczy.
1.    znaczna możliwość personalizacji szablonu, a więc za pomocą panelu administracyjnego tego szablonu możemy w dużym stopniu spersonalizować wygląd naszej strony. Będziemy mogli ustawić tła poszczególnych sekcji strony, kolory linków, kolor tekstu, w bardzo łatwy sposób będziemy mogli zmienić tło czy dawać pewne elementy, które zostały już budowane w szablon gentry.
2.    bardzo ważny elementem była polonizacja panelu administracyjnego szablonu oraz modułu roksprocket, z uwagi na to że gantry i roksprocket w orginale są po angielsku to dla wielu osób stanowi to dużo barierę. Stąd też panel administracyjny tego szablonu oraz roksproket jest po polsku.

szblon uczelnia fragment panelu


3.    Przy budowie tego szablonu postanowiłem wykorzystać jak najmniejszą ilość rozszerzeń. Skorzystałem tylko i wyłącznie z jednego modułu Roksprocket, tak zwanego scyzoryka od firmy Roketheme, ma to kilka zalet, jak: utrzymanie stylistyki, szybka i łatwa aktualizacja modułu, łatwość poznania, duże spektrum możliwości.

 

Co wchodzi w skład szablonu dla uczelni


Proszę popatrzeć na rzut strony, poniżej dokładniejsze wyjaśnienie tego co Panstwo widzą na tym szablonie dla Joomla 3, przypominam szablon nosi nazwę uczelnia, i jego wersja rozbudowana jest na pobrania ze tej strony.

Po lewej stronie mamy logo, które bardzo łatwo będzie można zamienić przez wybranie jednego obrazka w panelu administracyjnym szablonu. Dalej jest menu jest to odmiana mega menu, które mamy kilka bardzo pożytecznych funkcji: pierwsza to dodawanie ikon, druga to dodanie drugiej linii tekstu, trzecia to możliwość zbudowanie pod menu w postaci kolumn, obrazek poniżej.rokmenu w szablonie1

Czwarta bardzo ważna możliwość to jest dodanie do menu modułu, na obrazku widać moduł logowania.

rokmenu w szablonie modul
Poniżej mamy pokaz slajdów, pokaz slajdów jest obsługiwany przez moduł roksprocket dokładniej przez funkcje slideshow.
Poniżej mamy kolejny wiersz w szablonie dla Joomla 3,w którym zobaczymy moduł mozaika, w tym przypadku ten moduł wykorzystałem do pokazania aktualności na naszych stronach. Moduł składa się jak państwo widzą z trzech elementów: zdjęcia, tytułu i kilku wyrazowego wstępu. Poniżej mamy możliwość doładowania kolejnych artykułów. Jest to bardzo pożyteczna funkcja ponieważ na naszej stronie nie są ładowane odrazu wszystkie artykuły, a jeżeli użytkownik będzie chciał zobaczyć starsze to po prostu kliknie załaduj więcej.
Poniżej tabulator, to jest również moduł Roksprocket, który wykorzystuje tutaj funkcję wyświetlanie treści w postaci zakładek. Bardzo fajna i pożyteczne funkcja. Na prawo od zakładek mamy kolejną funkcję: lista. Bardzo ładnie nam to działa jeżeli klikniemy na tytuł: rozwija się zajawka tekstu i jeżeli użytkownik jest zainteresowany tym tekstem może kliknę czytaj całość.

Kolejny wiersz to roksprocket jego funkcja strip, jest to bardzo fajna funkcja która w jednym rzędzie pokaże nam ciekawe treści z jakiejś kategorii lub treści inaczej oznaczonych.
A teraz proszę Państwa opiszę dwie funkcje: w tle widzimy książki jeżeli przewiniemy stronę do góry, to zauważymy, że jest zatrzymane. Jest to funkcja naszego szablon dla Joomla 3 w wersji rozbudowanej. Oczywiście chmurki to też roksprocket.
Jeszcze niżej mamy ciekawą funkcję roksprocketa, po najechaniu na obrazek myszką wyświetlił się tytuł i ułamek sekundy później zajawka tekstu oraz czytaj więcej.

Funkcja Paralaksy w szablonie Joomla 3

Proszę zwrócić uwagę, że w tym szablonie każdy wiesz praktycznie nie ma inne tło. Tło pod sliderem wykorzystuje efekt paralaksy, a więc tło przesuwa się z inną prędkością niż to co jest nad tłem. Efekt paralaksy możemy zamieścić w każdym rzędzie, możemy tutaj zdecydować o tym czy na stronie frontowej będzie wyświetlany komponent, to co Państwo tutaj widzą tzn stronę frontową zbudowane jest tylko i wyłącznie z modułów, nie ma tutaj sekcji komponent. Oczywiście w szablonie możemy ją włączyć i pojawi się na przykład 1 artykuł. Ja z tego tutaj zrezygnowałem ponieważ postanowiłem do prezentacji treści wykorzystać tyko różne funkcje Roksprocketa.
Szablon oczywiście jest responsywny a więc współpracuje z urządzeniami mobilnymi.

O czym będę mówił w tym przewodniku po zmodyfikowanym szablonie gantry?

Będę mówił o opcjach tego szablonu, takich jak: data, przyciski przewijania do góry, pokażę Państwu jak bardzo łatwo zmienić tło szablonu, zastosować paralaksę, zastosować zmiany kolorów linków oraz tekstu. Zajmiemy się ustawieniem menu głównego oraz ewentualnie minu bocznego i na koniec w kilku odcinkach opiszę państwo moduł roksprocket, za pomocą którego jest prezentowana tutaj w dużej mierze treść.
Zapraszam państwa do lektury, oczywiście do tego powstanie również poradnik video niestety polska wersja roksprocket i rozbudowana wersja szablony, szybki start tegoż szablonu będą do kupienia.


Video na temat szablonu tutaj:[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://youtu.be/_H4VhLfno5U[/youtube]


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron