baner

Coraz więcej szablonów zamiast CSS używa LESS. O ile to niesie to dla projektantów i strony spore ułatwienia to już jest gorzej w chwili kiedy osoba trzecia chce zmodyfikować taki szablon. Niestety narzędzie pod nazwą Firebug nie pomaga. Ponieważ pokazuje on informacje z pliku wynikowego, który ma charakter tymczasowy. Czasami zamiast LESS jest też używany SASS, natomiast najnowsze wydanie  Gantry 5 używa SCSS. Jak by nie patrzeć rozszerzenia CSS, których użyli twórcy szablonu jak właśnie LESS, SCSS osobom chcącym zmodyfikować szablon utrudniają życie.
Jak wygląda w praktyce działanie szablonu Joomla z LESS. Twórcy zamiast CSS uzyli LESS, pliki LESS więc mają to samo co CSS ale inaczej zapisane. Pliki te znajdują się w folderze LESS szablonu i to właśnie z tych plików jest generowany plik CSS, który jest zapisywany w folderze css-compiled jak ma to miejsce w przypadku szablonów opartych o Gantry, plik może mieć zupełnie dziwną nazwę i to właśnie ten plik widzimy badając szablon  FireBugiem. Jest to plik wynikowy i uwaga tymczasowy jeśli wprowadzimy w nim zmiany to niestety ale nie dadzą one efektu (znaczy dadzą do chwili kiedy zostanie wygenerowany nowy plik).
Twórcy szablonów jak Joomlart, Rocketheme wiedzieli że modyfikacja takiego szablonu będzie  trudna, stąd umożliwili oni stworzenie własnego pliku w CSS, który nadpisze pożądane ustawienia. W przypadku firmy Rocktheme plik musi mieć nazwę nazwa szablon-custom.css i być umieszczony w folderze CSS, w przypadku szablonu opartego o framework JA T3 plik musi mieć nazwę custom.css  i być umieszczony w folderze css szablonu.
W praktyce jest to tak: badamy dany element dodatkiem Firebug modyfikujemy zapisy i to umieszczamy w pliku custom.
Oczywiście wciąż jeszcze dużo szablonów jest napisanych w css i to się nie zmieni, jednak trafiając na taki z less, SCSS nie załamujmy rąk i twórzmy własny plik custom. Tutaj opisałem dwa przykłady szablonów opartych o JA T3 od Joomlart i Gantry od Rocketheme.


Ebook Joomla 3

ebook 2 okladka

Tutaj jest drugie wydanie ebooka o Joomla 3, dopisane jest kilka rozdziałów, jest ponad 270 stron