baner

Tym razem kolejny wpisy będę traktowały o czymś zupełnie innym, mianowicie chciałbym porównać szablony komercyjne dedykowane dla firm. Porównanie, które chcę państwu przedstawić będzie obejmowało 4 szablony, nawet ze swojej nazwy są dedykowane firmom czy też biznesom. Moje porównanie obejmie kilka aspektów, tutaj we wstępie wymienię kilka z nich. Jako, że jesteśmy na gruncie polskim, posługujemy się językiem polskim, to zwrócę uwagę na dostępność zaplecza szablonu w języku polskim oraz dokumentacji. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę, że instalując sam szablon w wielu wypadkach bez dokumentacji nie uzyskamy efektów jakie są przedstawione na stronach demo, dlatego tak istotne jest posiadanie jasnej i czytelnej dokumentacji. Ważna też jest jej dostępność dla użytkownika.

Kolejny aspekt to łatwość personalizacji szablonu czyli zwrócono tutaj szczególną uwagę na to co Państwo będzie najbardziej interesowało w jaki sposób i czy łatwo za pomocą panelu administracyjnego mogę dokonać podstawowych zmian aby dostosować szablonu do swoich potrzeb.
Kolejną rzeczą na którą zwrócę uwagę to dostępność modułów razem z szablonem ,czy te moduły łatwo jest skonfigurować. Czy istnieje też ich polska wersja językowa.

 

Spróbuję również zrealizować test szybkości ładowania się strony na bazie danego szablonu. Aby test w miarę prawidłowo wypadł, do wszystkich załaduję tą samą treść i sprawdzimy go na stronie Getmetrix

Na koniec przedstawia swoje własne wnioski i spostrzeżenia dotyczące wszystkich czterech szablonów. Jak piszę jest to tylko i wyłącznie wybór mój subiektywny.

Przyjąłem założenie że wszystkie 4 szablony muszą współpracować z joomla 3.4 bez żadnych problemów i zmian. Co więcej wszystkie szablony muszą być responsywne czyli zgodne z urządzeniami mobilnymi. Wszystkie prezentowane szablony są szablonami komercyjnymi,  na wszystkie posiadam licencję jeżeli ktoś by się pytał.

Zaczynamy, w tym spisie przedstawię Państwu przedmiot naszych badań a więc wszystkie 4 szablony dla Joomla 3.

Jak łatwo jest zauważyć szablony pochodzą z moich ulubionych miejsc.

Szablon pierwszy pochodzi od firmy Rockettheme. Szablon nazywa się Chimera. Być może spotkam się z zarzutem że nie jest to najbardziej optymalny wybór na stworzenie strony dla firmy. Jednak nie do końca się z tym zgodzę, wszystko zależy od tego dla jakiej firmy projektuje się stronę. Szablon pracuje na frameworku Gantry. Zrzut ekranu tego szablonu można zobaczyć poniżej.

szablon dla joomla chimera

Drugi szablon dla Joomla, to również szablon dla biznesu, niestety jeden ze starszych, który tutaj testuje, ponieważ pochodzi z poczatku 2014 roku, a stworzyła go firma Shape5. Jest to również szablon z samej nazwy dedykowany firmom Corpway. Szablon jest wykonany na Frameworku Vertex, także ten szablon jaki też jego rama są mi bardzo dobrze znane.

 szablon dla joomla corpway

Szablon Joomla trzeci który wybrałem, również ze swojej nazwy, a nazywa się ja biz, jest dedykowany firmom. Wykonany jest przez firmę Joomlart. Szablon ten jest oparty o framework  T3 framework, który również jest mi bardzo dobrze znany.  Zdjęcie tego szablonu można zobaczyć poniżej, jeśli ktoś chce zobaczyć demo tego szablonu proszę kliknąć tutaj.

szablon dla joomla jabiz

No i czwarty szablon nazywa się Qumax i również jest dedykowany firmom. Ten szablon dla Joomla jest oferowany przez firmę Template Monster i niestety tutaj muszę przyznać ale jest jednym z najdroższych szablonów które testujemy. Niestety na dziś jeszcze nie zrealizowałem za jego pomocą żadnej strony. Natomiast baza na której został zbudowany jest dosyć prosta i uprzedzę fakty jest ona po polsku.

szablon dla joomla qumax

Szablony dla Joomla - wstępne spojrzenie

Jak widać do testów wybrałem różne szablony.  Dwa z tych szablonów są w układzie boks natomiast pozostałe dwa są otwarte. Niewątpliwie wpłynie to na ilość przesyłanych danych potrzebnych do pełnego wczytywania strony frontowej, chyba że zmniejszymy zdjęcia. Proszę zwrócić uwagę, że szablon Chimera jest szablonem bardzo efektywnym. Mamy tutaj różnego rodzaju efekty pojawiania się treści na stronie. Niewątpliwie wpłynie to na trudność edycji treści. Również dosyć efektywnym szablonem jest Qumax. Mamy tutaj bardzo ciekawą możliwość pozostawienia menu zawsze widocznego, które zmniejsza się wraz z przewijaniem strony. Jest również efekt paralaksy, szablon od Shape5, jest szablonem bardzo zbitym. Jest w układzie box, jednak z doświadczenia wiem że można tutaj dodać pewne fakty, np paralakse, ale czy będą dobrze wyglądały to już jest zupełnie inna kwestia. W podobnym stylu jest szablon Joomla od Joomlart jest wykonany tradycyjny sposób, pozbawiony niepotrzebnych efektów. Myślę, że znajdzie się bardzo wielu amatorów właśnie takich prostych rozwiązań, które są szczególnie istotne w przypadku wykonywania projektów dla firm księgowych czy też prawniczych.

Szablony mają pewne wady i zalety i nie nadadzą sie do każdego projektu. Dla dwóch szablonów musimy posiadać bardzo duże i bardzo ładne zdjęcia, ponieważ te szablony wymagają od nas tego (może nie do końca ale bez nich niema efektu). Efekt “wow” uzyskamy właśnie dzięki dobrym zdjęciom. Zdjęciom, które są dobrze dobrane do profilu działalności naszej firmy. Z praktyki wiem że bardzo ciężko znaleźć dobre zdjęcia obrazujące firmy dla których jest robiona strona. Dużo łatwiej jest znaleźć lub nawet kupić zdjęcia mniejsze (są tańsze), tak jak będzie to w przypadku ja Ja BIZ czy Corpway. Jednak te szablony wyglądają mniej efektywnie. Szablony z dużą ilością efektów, patrz szablon Chimera, trudniej się edytuje. Mamy tam dużo więcej specyficznych ustawień. Edycja treści dla szablonu Joomla Chimera, jest niezwykle trudna i w wielu przypadkach zamiast korzystać z edytora typu WYZWIG będziemy musieli korzystać z edytora kodu przy edycji modułów. No cóż efektywność jest tutaj okupiona większą ilością pracy. To tak na początek. W następnym wpisie sprawdzimy dostępność dokumentacji i polskiej wersji językowej szablonu