baner

Dostępność dokumentacji i język polski szablonu dla Joomla 3

Posiadając Joomla po Polsku, nie oznacza to, że posiadamy panel administracyjny po polsku szablonu. To rozszerzenie dla Joomla, które ma również swój panel administracyjny. Bardzo wiele operacji, których celem jest personalizacja wyglądu, będzie można wykonać właśnie w panelu administracyjnego szablonu. Jednak aby wykonać te operacje musimy te opcje znaleźć i odpowiednie funkcje uruchomić. Niestety jest bardzo utrudnione, jeżeli nie znamy języka angielskiego, ponieważ 3 z tych szablonów nie mają polskiej wersji językowej. Jedynym szablonem, który posiada polską wersją językową jest ten od Template Monster. Oczywiście na swoje potrzeby Ja wszystkie trzy pozostałe panele administracyjne przetłumaczyłem na polski. Tych tłumaczeń nie udostępniłem publicznie. Stąd też nie biorę tego jako zalety dla tych trzech szablonów. Tak więc jeżeli chcemy mieć panel administracyjny szablonu po polsku pozostaje nam wybór tylko jednego szablonu Qumax. Dla wielu z Państwa brak polonizacji może to być dużą przeszkodą.

Jeżeli zainstalujemy szablon, któryś z tych czterech, na swojej stronie z Joomla nie uzyskamy nawet w przybliżeniu tego co jest przestawione na stronach demo. W wielu wypadkach jest to dla państwa bardzo frustrujące, no jak to kupiłem szablon który wygląda zupełnie inaczej, niestety, przed nami rozpoczyna się w długa droga konfiguracji szablonu i obejmuje ona wszystkie 4 szablony. Stąd też tak bardzo istotna jest dokumentacja dzięki, której będziemy mogli dostać wskazówki i uzyskać pożądane efekty, które spodobały nam się na stronie demo. Czy wiedzą Państwo na przykład, że aby uzyskać tak efektywny slider, jaki jest na szablonie chimera, trzeba naprawdę dużo się napracować. Bez wskazówek nie jesteśmy w stanie tego zrobić nawet w miarę znając Joomla.

Mniejszą lub większą dokumentacje posiadają wszystkie szablon.Pisze tutaj mniejszą lub większa, ponieważ dokumentacja do każdego z nich istnieje, jednak wielu wypadkach jest to dokumentacja, która może przeciętnego twórca, który samodzielnie buduje swoją stronę nie satysfakcjonować. Ta dokumentacja jest bardzo rozrzucona.

Dokumentacja do szablonów Joomla

Wymarzonym rozwiązaniem jest to, że wraz z pobraniem wszystkich plików szablonu pobieramy również pełną dokumentację do tego szablonu. Takie rozwiązanie posiada tylko i wyłącznie szablon Qumax, w którym krok po kroku jest przedstawiony w jaki sposób zrealizować pewne efekty. Dokumentacja jest po angielsku. Czyli tutaj możemy postawić piątkę.

Dosyć dobra dokumentacja jest również do szablonu Joomlart. Tutaj dokumentacji nie pobieramy wraz z szablonami, dokumentacja jest dostępna przy opisie szablonu. Jednak ona nie obejmuje wszystkich elementów tego szablonu a tylko te najważniejsze. Aby skorzystać z pewnych funkcji będziemy musieli poznać ogólną dokumentację frameworka i wiedzieć w jaki sposób konfigurować na przykład wiele kolumn w myenu czy jak dodać moduł do menu. Oczywiście znajdziemy te informacje ale niestety ale trzeba ich poszukać w ogólnej dokumentacji. Mogę tutaj postawić czwórkę.


Dokumentcja w postaci wymarzonej nie istnieje dla szablonu Chimera, niestety ale nie znajdziemy pliku czy też obszernego opracowania na stronie Rockettheme. Tutaj dokumentacja jest bardzo rozrzucona, mamy jej fragmenty przy szablonie, mamy je w opisie frameworka i w innych różnych miejscach. Przyjrzyjmy się przykładowi - jak ustalić sufiksy modułów znajdziemy na stronie demo szablonu, na podstronie o modułach, jak ustalić szerokość modułów znajdziemy obszernie opisane to w opisie Frameworka, ale już nie znajdziemy informacji o ustawieniach slidera. Wielu z państwa to nie satysfakcjonuje i to nic że jest bardzo ciekawa dokumentacja poświęcona typografii. Ciężko mi to pisać ale tutaj postawie po prostu trójkę i to jeszcze z minusem. Niewprawiony użytkownik będzie miał bardzo trudno i nie dziwię się że poprostu da sobie spokój wyciskając z szablonu kilka procent.

Na trochę lepszym poziomie jest dokumentacja Corpway. Twórcy szablonu, umieścili w demo szablonu pewne informacje które mówią w jaki sposób pewne elementy uzyskać, w jaki sposób pewne rzeczy ustawić. Dokumentacja nie jest kompleksowa i nie obejmuje wszystkich elementów. Zważywszy na to, że zaplecze szablonu jest niezwykle skomplikowane to proszę mi wierzyć ale nawet osoba dobrze znająca Joomla nie będzie wiedziała o co chodzi, jednak są bardzo dobre podpowiedzi - no poprostu każda opcja jest dobrze opisana, każdy blok ustawień. Niestety tutaj również wszystko jest po angielsku. Reasumując dokumentacja do sablonu jest nie jest to jednolity dokument ale jednak jest, są też opisy dla samego frameworka vertex, no są świetne podpowiedzi przy opcjach szablonu - po angielsku.
Możemy postawić czwórkę z minusem.

Szybki start dla szablonu Joomla

Teraz ważna uwaga, każdy z tych szablonów ma coś takiego jak szybki start, co to jest? jest to możliwość uruchomienia strony dokładnie takiej jak demo. dostając plik szybkiego startu dokładnie postępujemy przy instalacji jak z czystą Joomla. Po instalacji mamy kopię strony demo dla siebie i teraz mamy dwie opcje: podmienić wszystkie dane na swoje i wyłączyć to co nam nie potrzebne oraz druga opcja podejrzeć co i jak jest ustawione i uruchamiać to na swojej stronie. Opcja pierwsza jest łatwiejsza.

Wsparcie do szablonu jest tylko na forum i to dotyczy trzech szablonów: Chimera, JaBiz i Corpway - tak wiem jest to wsparcie po angielsku, natomiast co do Qumaxa, tutaj trzeba wsparcie dokupić.

Podsumujmy więc ten rozdział, jedynym szablonem dla którego  jest dostępna polska wersja językowa to szablon Qumax, dla pozostałych szablonów po prostu nie ma publicznych polskich wersji językowych. Również szablon Qumax wygrywa jeśli chodzi o dokumentację, ma on ją najdokładniej wykonaną, na drugim miejscu uplasował bym dokumentację Jomlart ze swoim szablonem JaBIz, na trzecim miejscu Corpway,  a na czwartym miejscu szablon Chimera.