baner

Poznajmy bliżej panele administracyjne tych czterech szablonów. Możliwość zarządzania wyglądem szablonu jest dla nas bardzo istotna ponieważ dzięki temu bez znajomości php i CSS możemy w bardzo łatwy sposób spersonalizować wygląd naszej strony internetowej. Dla większości z państwa będzie to jednym z najważniejszych atutów bo dużo łatwiej jest wybrać kolor z palety kolorów niż wpisywać gdzieś w jakimś pliku cyferki i literki. Jeżeli będziemy chcieli ustawić szerokość modułów to dużo prościej zrobić to za pomocą suwaka niż przez wpisywanie w jakimś pliku niezrozumiałych do końca komend. Teraz proszę państwa pamiętajmy o tym, że ilość opcji również komplikuje obsługę danego szablonu. Czym więcej tych opcji, tym trudniej będzie nam się odnaleźć, a więc z jednej strony będziemy chcieli w łatwy i przyjemny sposób spersonalizować wygląd naszej strony a z drugiej nie będziemy chcieli mieć zbyt dużej ilości opcji.

corpo ogolne

 Zmiana logo w szablonie Joomla

Pierwszą rzeczą, którą będziemy chcieli zmienić to oczywiście nasze logo i tutaj proszę państwa wszystkie 4 szablony umożliwiający wykonanie tego po prostu banalnie. Szybko przychodzimy do odpowiednich zakładek, wgrywamy logo i po prostu publikujemy nasze logo na stronie. Praktycznie można powiedzieć, że wszystkim szablonom za to możemy postawić piątkę.

Podmiana logo to jednak nie wszystko, będziemy chcieli być może umiejscowić to logo w innym miejscu niż na górze po lewej stronie. Niestety tutaj spotka nas rozczarowanie, ponieważ zmianę pozycji logo oferuje tylko i wyłącznie jeden szablon mianowicie szablon od Chimera, w pozostałych przypadkach zmiana pozycji logo wiąże się z pewnymi bardzo złożonym i czynnościami, poprostu musimy zmienić zapisy w plikach szablonu.

Zmiana kolorystyki szablonu wyjściowego

Tutaj sprawa nie jest taka prosta jak w przypadku loga. Zmiana kolorystyki szablonu jest dużo bardziej skomplikowaną operacją, ponieważ musimy zdefiniować sobie tak naprawdę co chcemy zmienić czy wystarczy nam zmiana koloru tła i czcionki czy też będziemy chcieli wpłynąć na zmianę kolorystyki wszystkich elementów strony.
Chimera oferuje nam kilka zdefiniowanych opcji kolorystycznych czyli możemy wybrać zdefiniowane schematy kolorystyczne. Szabla od do firmy Joomlart tych schematów kolorystycznych ma zdecydowanie mniej, natomiast już pozostałe szablony nie posiadają w ogóle schematów kolorystycznych które użytkownik może sobie wybrać.

chimera kolory

Opcje kolorystyczne szablonu Chimera

biz kolry2

Kolory zdefiniowane szablonu BIZ

Jeżeli któryś zdefiniowany kolor nie będzie nam odpowiadał to mamy coś takiego jak funkcję zmiany koloru przewodniego ten kolor przewodni to kolorystyka najważniejszych elementów naszej witryny różne elementy wchodzą w jego skład ale za pomocą jednego kliknięcia możemy zmienić dominujący kolor i tutaj proszę państwa wszystkie 3 szablony oferują nam taką możliwość.

chimeraAkcent
Kolory przewodnie w szablonie Chimera

biz kolry2


Przewodni kolor w szablonie BIZ

corpo kolory

Kolor przewodni w szablonie corpoway

Natomiast szablon od Templatemonster takiej możliwości nam nie oferuje, a szkoda bo Quamax jest w kolorze zielonym i być może wielu z państwa chciałby sobie ustawić ten kolor na na przykład na błękitny. Nie da się tego zrobić z panelu administracyjnego i tutaj ten szablon niestety wypada najgorzej. Pozostałe 3 szablony mogę ocenić bardzo podobnie.

Szczegółowa zmiana kolorystyki szablonu

Wyobraźmy sobie, że zmiana koloru przewodniego nam nie odpowiada. Jesteśmy bardzo ambitnymi twórcami i chcemy dokładniej spersonalizować kolorystykę naszego szablonu. Zapomnijmy w tym momencie o tym, że możemy to zrobić z poziomu panelu administracyjnego szablonu Quamax takiej możliwości po prostu tam nie ma. Czy podobnie jest w przypadku pozostałych szablonów.Najlepiej pod tym względem wypada szablon Corpoway; ilość możliwości zmiany kolorystyki jak i również wgrania swojego własnego tła jest po prostu ogromna. Praktycznie użytkownik bez przygotowania może się pogubić w przypadku tego szablonu. W przypadku szablonu BIZ jest możliwość zmiany tylko kilku opcji: na przykład kolor czcionki, koloru elementów menu czy też modułów. Również można zmienić kolorystykę stopki. Podobnie jest w przypadku szablonu Chimera tam mamy więcej możliwości. Tak więc jeżeli jesteśmy ambitnymi twórcami, nie znamy  CSS chcemy mocno spersonalizować szablon to kolejno proponuję Corpoway, Chimera, Biz i na końcu Quamax.

Reasumując, za personalizację kolorystyczną najwyżej oceniane szablon Corpoway na drugim miejscu postawiłem szablon Chimera, zaraz za nim minimalnie niżej uplasował bym szablon BIZ, niestety najgorzej pod tym względem oceniam szablon Quamax - po prostu tutaj jestem zmuszony postawić jedynkę bo nie mamy żadnych możliwości zmiany kolorystyki z panelu administratora ale naprawdę dużo by nam ułatwiło gdybyśmy mogli zmienić chociażby kolor dominujący.

corpo kolory reszta

Kolorystyka  i tła w szablonie Corpoway

Typografia


Generalnie proszę państwa tworzące szablony korzystamy z bardzo ograniczonej ilości czcionek ale obecnie mamy możliwość skorzystania z różnych czcionek a to np dzięki Google. Możemy więc stworzyć naprawdę bardzo ciekawą typografia swojego szablonu. Jak wiemy krój czcionek wpływa na to w jaki sposób nasza strona będzie postrzegana. Mówiąc o typografii chciałbym zwrócić państwa uwagę na dwie rzeczy to do jakich bibliotek mamy dostęp oraz jak szczegółowo możemy wpłynąć na poszczególne typografię poszczególnych elementów na naszej stronie. Być może będziemy chcieli żeby była inna czcionka dla tekstu paragrafu i inna czcionka dla tytułów modułu.

Tutaj najlepiej pod tym względem wypada szablon Corpoway ze swoim frameworkiem Vertex dlaczego uważam że tak jest ponieważ mamy dostęp do podstawowych czcionek jakich używa się w projektowanie stron oraz uwaga do czcionek z biblioteki Google z ich podglądem.

corpo fonty

Podobno funkcjonalność oferuje Chimera zbudowana na Gantry tutaj też możemy korzystać z czcionek wbudowanych (ciekawostka nazwa czcionki pokrywa się z nazwą szablonu) lub też czcionek z biblioteki google, niestety nie ma podglądu i ustawienia dodatkowych opcji.

 chimera czcionki

Następny jest szablon BIZ gdzie możemy zmienić typografię przez wybranie tylko kilku rodzajów czcionek. Natomiast zupełnie nie będziemy mogli wybrać czcionek w szablonie Quamax, tam możemy za to ustalić w jakich nagłówkach powinny być takie elementy strony jak np tytuł.

biz czcionki
Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na możliwość wyboru wielkości czcionki na naszej stronie, praktycznie każdy z szablonów oferuje nam możliwość zmiany domyślnej wielkości czcionki wyjątkiem w tym wypadku jest szablon od Templatemonster

Układ modułów w szablonie oraz ilość modułów

Na układ informacji na naszej stronie ogromny wpływ będzie miało zarządzanie pozycjami modułów, ponieważ czym więcej tych modułów będzie tym bardziej elastyczna jest możliwość zarządzania pozycjami informacji inaczej, będziemy mogli bardziej spersonalizować układ naszej strony. Nie będzie to miało praktycznie znaczenia przy budowie malutkich stron ale już tworząc strony bardziej złożone będziemy mogli naprawdę puścić wodze swojej fantazji. Pod tym względem najlepiej wygląda vertex mamy tutaj prawie 100 pozycji modułów jest tego naprawdę bardzo dużo. Szerokości poszczególnych modułów możemy zmieniać z dokładnością do jednego procenta, a więc ustawiając moduły w danym rzędzie z dokładnością do jednego procenta zmienimy ich szerokość bardzo dokładnie.

corpoway moduly


Troszeczkę gorzej pod tym względem wypada gantry, tutaj ma też mamy ogromną ilość pozycji modułów ale już nie możemy tak dokładnie ustalić szerokości poszczególnych modułów, ponieważ tutaj układ mamy podzielony na 12 column i możemy zmieniać tylko i wyłącznie proporcje. Jednak to również nam pozwala naprawdę puścić wodze fantazji.

chimera moduly
Troszeczkę gorzej wygląda sprawa w przypadku T3 Frameworka, tutaj niestety ale mamy dużo trudniejsze zadanie aby ustalić szerokość poszczególnych modułów, praktycznie z pewnymi wyjątkami też szerokości nie ustalimy z pozycji panelu administracyjnego.

biz moduly
Natomiast w przypadku szablonu Quamax zapomnijmy o tym że możemy ustawiać szerokości modułów, co więcej tych modułów w pozycji modułów tak naprawdę nie ma zbyt wiele. Personalizacja układu tego szablonu naprawdę jest bardzo uboga

Podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie. Skupiłem się tutaj na podstawowych elementach, które umożliwią nam personalizację szablonu, a więc jest to możliwość wgrania naszego logo, zmiana kolorystyki, zmiana typografii oraz zmiana układu. Pod tym względem najlepiej wypada szablon Corpoway zbudowany na bazie Frameworka Vertex. Mamy tutaj praktycznie nieograniczoną możliwość personalizacji naszego szablonu, oczywiście wprawne oko dojrzy podobieństwa między bazą a efektem końcowym. Na drugim miejscu postawiłbym szablon zbudowany na bazie Gantry, ustąpił miejsca tylko dlatego bo po prostu miał mniej tych opcji do personalizacji. Na trzecim miejscu usytuowałbm szablon od BIZ zbudowany na bazie frameworka T3, bardzo obniżył ocenę tego szablonu brak  intuicyjnej możliwości zmiany układu tego szablonu. No i na końcu z minimalnymi możliwościami konfiguracji jest Quamax, poprostu tych możliwości jest bardzo bardzo mało.