baner

Na tą część musieliście Państwo sporo poczekać, brak czasu a i też musiałem się zastanowić jak przetestować szablony, czy bez dodatków czy tez w pełnej krasie tak jak zostały dostarczone z pakietu szybki start. Po namysłach zdecydowałem się że testować będę szablony z pakietów szybkiego startu. Dlaczego? Bo założyłem, że skoro szablony są oferowane z dodatkowymi rozszerzeniami to  klient je wykorzysta oraz dwa będzie dążył do wyglądu jaki mu się spodobał widząc na demo. Stad tutuł taki dostajemy taki testujemy.


Platforma testowa to strona GTmetrix, jeśli chcą państwo testować szybkość lądowania swojej strony, dokładnie zobaczyć jakie elementy zajmują najwięcej czasu lub inaczej co spowalnia stronę to polecam ten serwis.
Wszystkie strony były uruchamiane w tym samym czasie na tym samym serwerze, z plików szybki start.
Corpoway – czy to dobry wynik, można powiedzieć, że wręcz makabryczny, strona wymaga dużej ilości pracy jeśli chodzi o wydajność, co nie zmienia faktu, że sama Joomla po prostu tak ma.

szybkość ładowania ccorpoway1
Poniżej zrzut ekranu dotyczący szablony chimera – wszyscy którzy interesują się wydajnością nie są zdziwieni – Framework gantry 4 jest uważany za jeden z najgorszych, potrzeba bardzo dużo pracy aby ten szablon dostał ocenę A, jest to jednak możliwe, pamiętajmy że założyłem iż to laicy stawiają stronę.

szybkość ładowania chimera
Qumax – wyjęty z pudelka wypada najlepiej z pośród  naszych czterech szablonów. Było to do przewidzenia. Jak wcześniej pisałem ma on niewielkie możliwości konfiguracji a to wpłynęło na jego wydajność.

szybkość ładowania qumax


Jabiz – wyszedł podobnie jak Corpoway, jednak diabeł tkwi w szczegółach. I to bardzo dobrze te szczegóły są widoczne, bo patrząc tylko na ocenę czy czas ładowania strony możemy odnieść mylne wrażenia. Jabiz ma zdecydowanie mniejszą ilość zapytań. Wręcz jest ich bardzo mało.

szybkość ładowania biz

Tak pobieżnie patrząc na te wykresy dojdziemy do wniosku i to słusznego, że najszybsze szablony to takie, gdzie user nie wybiera z masy opcji jakie mu się postawi. Niestety Joomla nie jest systemem, który jest wydajny sam z siebie. Po prostu trzeba ten system ustawić, zoptymalizować, to kolejna praca jaką musi podjąć twórca strony, sam szablon  mu tego nie załatwi. Z ciekawości napiszę że szablon, który najgorzej tutaj wyszedł po odpowiedniej optymalizacji może osiągnąć wynik 97%. Tak jest w Internecie film na ten temat.  
Ta strona videoporady ładuje się w około 4 sekundy, można wycisnąć z niej więcej tzn zejść do 1,8 sekundy ale jest ale, staje się to trochę nie wygodne dla mnie a jest oparta na Framework T3 tym samym na którym jest szablon Jabiz.
Pewnie inne wyniki były by gdyby dane były dla każdego szablonu te same, ale jednak obraz jakiś już jest.

Podsumowanie:
Bardzo trudno jest odpowiedzieć który szablon jest najlepszy, co więcej tego tutaj się podejmę. Każdy szablon będzie miał swojego amatora, a to ze względy na dokumentację, a to ze względu na możliwości personalizacji, a to ze względu na wygląd.

 

Szablony można zobaczyć w ich orginalnej postaci tutaj:

QUAMAX

JABIZ

Corpoway

Chimera