f pattern

W jaki sposób nasi użytkownicy przeglądają stronę internetową? Gdzie umieścić elementy na stronie aby użytkownik ich nie pominął. W jaki sposób użytkownik przegląda stronę? Te kilka pytań spędza sen z powiek wielu projektantom stron internetowych ale nie tylko, również zleceniodawcom. Ci drudzy na czuja czasami chcą poutykać treści na stronie nie mając podstawowej wiedzy na ten temat. To stanowi dla projektantów nie lada wyzwanie, jak ustawić treść by zleceniodawca był zadowolony ale też by strona miała ręce i nogi. Tym wpisem postanowiłem trochę pomóc zleceniodawcom, aby budując koncepcje swojej strony mieli na uwadze kilka zasad.

W 2006 roku duński naukowiec Jakob Nielsen opublikował swoją pracę pod tytułem „F-Shaped Pattern For Reading Web Content” . F – skąd się wzięła ta magiczna litera, jaka jest jej geneza F jak FAST czyli szybko, jak napisał autor pracy. Ludzki wzrok z niewiarygodną szybkością przebiega przez treści strony internetowej według pewnego schematu, który przypomina literę F.

W swoim studio przebadali 232 użytkowników, którzy przeglądali strony internetowe. W swoim badaniu zauważyli że większość użytkowników przegląda treść w jeden charakterystyczny sposób, który przypomina literę F.

Jakob Nielsen opisał to mniej więcej tak:

Najpierw użytkownik przesuwa wzrok od lewej do prawej na górze ekranu, to jest ruch inicjujący czyli buduje daszek litery F.

Następnie użytkownik przenosi wzrok niżej i znów przesuwa wzrok od lewej do prawej, ale ten ruch nie jest odrobinę krótszy niż poprzedni ten inicjujący. Ten kolejny ruch tworzy drugą belkę litery F, jak na razie mamy C.

Na koniec użytkownicy lewą stronę witryny przeglądają pionowo do dołu, tworząc dolny słupek litery F. To przeglądanie czasami jest szybki i ogólne a czasami powolne i systematyczne.

Na swojej witrynie przedstawia schematy przeglądania trzech rodzajów stron. O nas w przypadku strony firmowej, strona produktu w przypadku sklepu internetowego i wyniki wyszukiwania w przypadku wyszukiwarki. Obraz ten jest poniżej.

Wnioski dla ciebie z F pattern

Użytkownicy nie czytają w pierwszym etapie wszystkiego dokładnie, przebiegają wzrokiem wyłapując najważniejsze zdania, wyrazy. W chwili kiedy będą już znajdą interesujące treści wtedy dokładnie przeczytają zapoznają się z zawartością.

Tworząc treść skup się na tym by maksymalnie dużo przekazać w pierwszych dwu akapitach, badacz twierdzi, że najwięcej osób skupi się na pierwszym akapicie mniej na drugim. Reszta będzie tylko skanem.

Kolejne części akapitu staraj się tak sformułować aby zawierały nagłówki, punktowani, słowa które użytkownicy zauważą podczas przeglądania w końcowym etapie tworzenia litery F.

Zdjęcie przewodnie tego artykułu przedstawia moją koncepcję budowy strony wizytówki opartą właśnie o zachowania opisane w badaniu. Nie znaczy to że schemat F jest uniwersalny, wielu użytkowników inaczej będzie przeglądać treść witryny. Druga uwaga od badania minęło już 11 lat. Dziś wiemy że wiele treści w Internecie jest przeglądanych za pomocą telefonów komórkowych, możliwe że z uwagi na inny układ ekranu ten schemat wygląda trochę inaczej.

Alternatywą dla tego schematu jest Z, ale o nim napisze kiedy indziej. Ważne jest jedno najpierw zaczynamy od lewej strony i przenosimy wzrok do prawej, tak jak nas nauczono w szkole czytamy od lewej do prawej zaczynając od góry. Jeśli interesuje ciebie ten temat warto zapamiętać jeszcze takie pojęcie jak złoty trójkąt, architektura informacji na stronie, UI i UX co oznaczają te dwa skróty, często mylnie używane zamiennie także o tym w innym wpisie.