baner

Bardzo wielu z państwa Poszukuję darmowych szablonów do Joomla ale dobrych szablonów. Dobrych to znaczy takich które można w łatwy sposób spersonalizować, zmienić kolorystykę, łatwo dodać logo, zmienić typografie czy też układ modułów. Takich szablonów jest naprawdę bardzo dużo dla wielu z Państwa dużym problemem jest również to, że te dobre szablony, które spełniają powyższe warunki mają panel administracyjny po angielsku i niestety nie wiadomo do czego poszczególne opcje służą.

simpli szablon joomla 3

 
Jakiś czas temu w Joomla był szablon które udostępniła firma JoomlArt natomiast od wersji Joomla 3 tego szablonu już nie ma. Kilka miesięcy temu firma JoomlArt wydała szablon Simple, który według nich jest lepszym rozwiązaniem niż domyślny szablon dla Joomla 3, który jest obecnie stosowany.
Szablon dla Joomla jest darmowy, możemy go pobrać ze strony Joomlart.com. Niestety tak jak wspomniałem wcześniej panel administracyjny szablonu jest po angielsku a jest on bardzo mocno rozbudowany (uwaga niedługo bęzie poradnik i wersja polska do tego szablonu).
Szablon Simpli spełnia podstawowe wymagania jakie możemy postawić darmowemu szablonowi Joomla, po pierwsze jest bardzo elastyczny, po drugie ma ogromną ilość możliwości konfiguracji kolorystycznej, ma możliwość modyfikacji układu pozycji modułów i obszaru komponentu. Bardzo łatwo jest wstawić własne logo, jest responsywny, jest zupełnie darmowy i  niestety jest on po angielsku.

Skąd pobrać darmowy szablona dla Joomla 3

Ze strony Joomlart.com możemy pobrać sam szablon Simpli lub też plik który się nazywa szybki start. Jak już wspominałem w innych poradnikach plik szybki start jest to dokładna kopia witryny, którą widzimy na stronie demo. Plik szybki start instalujemy tak samo jak Joomla, tylko podczas 3 kroku instalacji wybieramy instalacje z przykładowymi danymi w języku angielskim. Wszystkie inne kroki są identycznej jak w przypadku instalacji zwykłej Joomla. Oczywiście w tym wypadku po instalacji będziemy mieli identyczną stronę u siebie jak na stronie demo. Dzięki temu będziemy mogli podejrzeć poszczególne ustawienia wersji demo szablonu.

Simpli jest dostarczany z czterema układami: jest to układ prosty, układ dla portalu informacyjego, układ dla firmy i poprostu strona reklamowa zwana landing page.

Opis szablonu dla Joomla 3

Jeżeli już mamy swoją witrynę i chcielibyśmy zainstalować szablon na istniejącej już w witrynie musimy pobrać sam szablon, który Instalujemy tak jak wszystkie inne rozszerzenia na naszej witrynie. Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie możemy teraz przejść na do: rozszerzenia > szablony > style. Tam zobaczymy nasz szablon. Osoby które korzystają z szybkiego startu będą mogły w tym samym miejscu zobaczyć kilka styli tego samego szablonu.

ja simpli style
Na pierwszej zakładce mamy ogólne informacje o szablonie, możemy przejść z tego miejsca na stronę Joomlart, zobaczyć demo naszego szablonu, pobrać go, przeczytać dokumentację, czy też wejść na forum. Tutaj jedna ważna uwaga; domyślnie wszystkie te przyciski kierują na stronę startową Joomlart.
 simpli presonalizacja szablonu zkladka 2
Następna zakładka to Theme Customizer. Na tej zakładce mamy kilka paneli, które pozwolą nam spersonalizować szablon. Pierwszy panel dotyczy ogólnych ustawień naszego szablonu, ogólnych ustawień kolorystycznych, będziemy mogli ustawić kolor tła, kolor tekstu, kolor linku. W drugim panelu będziemy mogli wybrać czcionki z biblioteki Googla, oczywiście nie zapomniano też o typografii i będziemy mogli ustawić sobie domyślną czcionkę, wielkość czcionki, grubość czcionki, odstępy. Będziemy mogli dokładnie spersonalizować kolorystykę nagłówka, oczywiście nie zapomniano też o możliwości bardzo dokładnego spersonalizowania wyglądu menu, będziemy mogli tutaj spersonalizować zarówno główną belkę jak i elementy które będą rozwijane. Jest to bardzo przydatne. Będziemy mogli ustawić kolorystykę stopki naszego szablonu, jest jeszcze możliwość ustawienia kilku styli dla modułów. Tutaj moduły będą mogły mieć różną kolorystykę, mamy 3 możliwości. Będziemy mogli wybrać ustawienia predefiniowane w szablonie.
simpli presonalizacja szablonu zkladka 3
Kolejna zakładka to jest konfiguracja układu, ta zakładka generalnie będzie nam służyła do tego aby ustawić układ treści w naszym szablonie. Zaczynamy od nagłówka, w nagłówku będziemy mogli ustawić dwie pozycje modułów.
Następnie mamy możliwość ustawienia nawigacji czyli miejsca gdzie będzie wyświetlało nam się główne menu. Przypominam, że w tym szablonie menu będzie się wyświetlało na tej belce wtedy kiedy je ustawimy za pomocą modułów. Będziemy mogli mieć nawigację na lewej czy też nawigację na prawej stronie. Domyślnie jest włączona tylko nawigacja po lewej stronie szablonu, czyli tak jak to jest pokazane na demo. Następnie będziemy mogli włączyć lub wyłączyć 4 rzędy modułów. W każdym rzędzie jest po 3 moduły  jest to obszar Top Positions.
Następny panel to główna treść naszej strony, czyli miejsca gdzie wyświetlana jest główna treść oraz dwoma kolumnami. Mamy kolumnę w sidebar 1 sidebar 2. Możemy te kolumny włączać lub wyłączać, oczywiście w wyjątkowych przypadkach możemy też wyłączyć obszar komponentu na naszej witrynie. Jak to zrobić opiszę innym miejscu.
Następnie mamy kilka wierszy modułów poniżej pozycji main content. które zachowują się tak jak pozycje które wcześniej mówiłem Top positions pozycję Google Górne pod spodem mamy jeszcze możliwość sterowania stopką naszego szablonu.
 simpli presonalizacja szablonu zkladka 4
Przejdźmy na zakładkę wzbogacone. Na tej zakładce mamy dwa panele: panel informacje o stronie gdzie oraz drugi panel gdzie możemy wstawić własny kod.
 
Ten szablon wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem dla małych firmowych stron dla szkół czy też niewielkich instytucji. Może być również wykorzystany do tworzenia niewielkich stron informacyjnych albo do zbudowania jednej strony lub podstrony serwisu reklamującej konkretny produkt czy usługę.