Po tym jak zrobiłem bardzo dużo kursów dla początkujących, postanowiłem, że czas na pokazanie czegoś bardzo zaawansowanego. Będziemy troszeczkę grzebać w kodzie szablonów a zacznę od słynnego Frameworka Ja T3.
 
Ten Framework ma coś takiego jak Theme Magic. Co to jest – jest to panel, za pomocą którego w prosty sposób możemy zmienić styl naszej strony.

panel szablonu

Możemy stworzyć wiele styli i za pomocą odpowiednich przypisań do każdej pod strony mieć inny wygląd strony a wszystko za pomocą jednego szablonu. To ekstremalny przypadek.
Przyda nam się to po prostu do szybkiej zmiany wyglądu strony. Na naszym przykładzie dodamy możliwość zmiany kolorystyki belki z poziomu panelu administracyjnego szablonu zbudowanego na bazie JA T3. Dodamy tam taki zapis zmiana koloru belki głównego menu.

Czytaj więcej: Szablon i framework Joomla 3 JA T3 - wpływ na wygląd z poziomu panelu

 

Posługiwanie się JA T3 framework nie jest proste, zalecam więc jego używanie bardziej zaawansowanym użytkownikom, a przynajmniej tym którzy znają CSS i trochę HTML, niestety bez tego nie da się skonfigurować i zindywidualizować szablonu.

T3 Framework można instalować z szablonem Ja Purity III – jest to darmowy szablon na bazie którego możemy zacząć budowę swojego własnego szablonu oraz zapoznać się z konstrukcją szablonu i układem plików.

Do pracy z tym jak i z innymi szablonami przyda nam się program Firebug – jest to dodatek do który pozwoli nam zbadać kod strony oraz korygować wygląd strony niejako on-line a potem kopiować dany kod do odpowiedniego pliku.

Dodatkowo do pracy zt3 Framework potrzebny nam będzie jakiś program graficzny do wykonania np. logo.

Na Wiki można zobaczyć dokładny oryginalny poradnik tworzenia szablonu, Ja ten poradnik postaram się Państwu przybliżyć w wersji Polskiej, będzie on mówił jak za pomocą pustego szablonu stworzyć szablon dokładnie przypominający Ja Purity III

 

Moim pierwszym klubem do którego dawno temu się zapisałem był Joomlart, to znakomity klub produkujący wiele szablonów, w dawnych czasach wydawał dwa szablony miesięcznie i można było w rocznej prenumeracie uzyskać 24 szablony, to dużo, dziś znam tylko jeden klub który produkuje dwa szablony miesięcznie. ja t3 frameworkJoomlart stworzyło swój Framework i jest on jednym ze starszych, przechodził wiele zmian.

Czytaj więcej: JA T3 Framework Joomlart