baner

szablon vertex po polsku

Zalety szablonów opartych o Vertex4

    Szablony mają około 94 pozycji modułów
    Szablon pracuje z urządzeniami mobilnymi
    Kolory przewodnie i łatwość ich zmiany
    Możliwość ukrycia treści na różnych ekranach – istotne w przypadku dostosowania strony do urządzeń mobilnych
    Moduły wysuwane z boku
    Możliwość dostosowania układu mobilnego do swoich potrzeb – zmiany szerokości przełączania, ilości kolumn.
    Optymalizacja dla seo
    Ustawienie tła strony dla całości oraz poszczególnych sekcji, również opcja tła z Paralaksą
    Łatwa zmiana logo oraz favicona
    Łatwe wykorzystanie czcionek Google
    Bogata typografia
    Mega menu z opcja dodatkowej linii i wstawienia modułu, z poziomu panelu ustawienie przezroczystości,  
    Możliwość ustawienia pływającego menu
    Bardzo interesujące skrypty: dymki na opisami, ładowanie zdjęć z wraz z przewijaniem strony, mini galerie, najazdy tekstu na stronę, płynne przewijanie.  
    Możliwość ukrycia sekcji komponentu
    Panel opuszczany
    I wiele wiele innych, opcji jest ich mnóstwo

Uwaga w związku z parametryzacją szablonu niektóre opcje mogą być wyłączone, np. w szablonie onepage jest wyłączony cień strony. Niektóre opcje będą działać z dodatkowymi ustawieniami.  

Zawartość pobranej paczki

W paczce jest kilka plików które mają różne zastosowanie.
W folderze video sa pliki videoporadnika – videoporadnik składa się z dwu części, opcje ogólne jest to kilka odcinków opisujących stałe ustawienia szablonu i frameworka niezależnie od rodzaju szablonu oraz poradnik ze specyficznymi ustawieniami dla tego konkretnego szablonu.
Folder pliki szablonu zawiera:
Plik z  nazwa szablonu szybki start – nie instaluj na Joomla. Jest to specjalnie utworzony plik, który instalujemy dokładnie tak jak nowa Joomla. Czyli wgrywamy go na serwer rozpakowujemy i rozpoczynamy instalację Joomla. W odpowiednim miejscu wybieramy instalację danych przykładowych to pozwoli uzyskać dokładnie taki wygląd jak na demo, potem można zmienić tylko dane.
Plik szablonu – ten plik instalujemy już na istniejącą stronę.
Pliki dodatkowych modułów które trzeba zainstalować jak slider, mapa, kontakt i tp, pliki sa częściowo spolonizowane.  
No i oczywiście poradnik który czytacie Państwo

Instalacja pliku szybki start.

Plik szybki start to specjalnie przygotowana kopia strony demo, która instaluj się dokładnie tak jak Joomla. Ta paczka powstała dla osób, które nie chcą bawić się instalację modułów i konfigurację szablonu, a chcą na bazie gotowej strony podmienić dane demo na swoje i mieć strone.
UWAGA przed instalacją:

    NIE WOLNO instalować demo na istniejącej Joomla

    Wgranie demo strony na istniejącej stronie grozi uszkodzeniem luk skasowaniem już istniejącej strony. Zalecam OSTROŻNOŚĆ.

Plik szybki start wgrywamy do folderu w którym chcemy uruchomić stronę. Rozpakowujemy zawartość paczki. Przystępujemy do instalacji Joomla, oczywiście wcześniej trzeba mieć stworzoną bazę danych. Przechodzimy pierwsze dwa kroki w sposób tradycyjny, czyli podajemy dane witryny, nasz login i hasło do logowania oraz adres mail. W kroku drugim  podajemy dane do bazy danych. I teraz uwaga jest krok trzeci tutaj musimy wybrać czy instalujemy pustą Joomla czyli bez danych przykładowych czy tez instalujemy Joomla z danymi przykładowymi czyli przywracamy stronę dokładnie taką jaka jest widziana na demo.  

Czy instalować język polski?  
Niema takiej konieczności, po prostu jest już zainstalowany przez menie.

Czy aktualizować stronę?
Tak, koniecznie należy zaktualizować Joomla i wszystkie rozszerzenia.  

Czy mogę użyć zdjęć z szablonu?
Niestety nie wolno używać zdjęć z demo.

Instalacja szablonu na gotowej stronie Joomla.

Przed instalacją szablonu zalecam aktualizację wszystkich komponentów do najnowszej wersji włącznie z samą Joomla.  
Szablon znajduje się w folderze z plikami. Przechodzimy kolejno do instalatora w Joomla. Kolejno klikamy rozszerzenia, instalacje i instalator.  W nowym oknie klikamy wybierz i wskazujemy plik z samym szablonem, następnie klikamy przycisk wybierz i na koniec klikamy przycisk Wyślij i instaluj.
Po chwili szablon już jest zainstalowany w naszym systemie, o poprawności tej operacji zostaniemy poinformowani komunikatem, skoro szablon mamy już zainstalowany to możemy przystąpić do instalacji pozostałych rozszerzeń, czyli modułów. Postępujemy podobnie jak w przypadku szablonu
Po instalacji przechodzimy kolejno listy z szablonami, klikamy kolejno: rozszerzenia, szablony i style. Mamy już listę ze stylami, bo tutaj na tej liście będziemy wybierać aktywny styl (szablon)naszej strony. Obecnie mamy tylko jeden styl naszego szablonu, klikamy na gwiazdkę przy nowo zainstalowanym szablonie i już mamy aktywny szablon na naszej stronie.
UWAGA: po instalacji szablonu na już istniejącej stronie możemy uzyskać efekt inny niż na demo, wynika to z faktu że nie ma treści lub nie ma odpowiednio przypisanych modułów, skonfigurowanych niektórych opcji. W kolejnych krokach należy dostosować szablon do swoich potrzeb.  

Panel szablonu dla Joomla

Aby otworzyć panel szablony klikamy kolejno – rozszerzenia, szablony i style. Klikamy na tytułu naszego stylu szablonu. Otwiera się po chwili panel administracyjny szablonu. Jest tam kilka zakładek pogrupowanych po głównych opcjach. Pierwsza zakładka to Overview tam jest opis szablony, z boku na prawo opis frameworka i zupełnie na prawo w trzecim niebieskim oknie jest informacja o wersji frameworka oraz informacja czy jest nowa wersja. Do pierwszej zakładki już nie będziemy wracać.

Druga zakładka to ustawienia szablonu – na tej zakładce są określone specyficzne ustawienia szablonu: np..: tutaj ustawia się kolory przewodnie lub kolory niestandardowych elementów, można tutaj ustawić czcionkę główną.

Trzecia zakładka Układ składa się z kilku pod zakładek: Layout czyli tutaj ustawimy układ naszej strony, tło strony i poszczególnych obszarów, szerokość modułów i kolumn oraz kilka innych elementów. Na zakładce logo ustawimy swoje własne logo Zakładka styling pozwoli określić styl kilku elementów strony jak pozostałe czcionki, pozwoli załadować style kilku komponentów i faviconke. Zakładka menu to tutaj będziemy mogli określić ustawienia menu głównego dosyć szczegółowo. Zakładka responsive lauout jest odpowiedzialna za ustawienia układu mobilnego, zaś zakładka mobile menu odpowiada za wybór i ustawienia mobilnego menu.  

Na głównej zakładce ogólne można ustawić kilka dodatkowych elementów szablonu jak: kompresja, paralaksa i tp.  

Na zakładce Javascripts możemy włączyć dodatkowe funkcje szablonu Multibox, lazyload i tp

Zakładka język pozwala na nadpisanie niektórych zwrotów użytych w szablonie a będących na stronie frontowej.

No i oczywiście ostatnia zakładka Assignments gdzie przypiszemy styl szablonu lub szablon do odpowiednich pozycji menu.

W kolejnych rozdziałach opisze dokładniej wybrane elementy szablonu.

Uwaga poradnik będzie dołączany do szablonów modyfikowanych przez IDW od połowy sierpnia 2016.